Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Land Rover Freelander TD4 2002r]Napęd

marczuk12 07 Jan 2011 13:49 9194 8
    marczuk12
    Level 2  
    Jak rozłączyć napędy w Land Rover Freelander?
  • Helpful post
    bzorekak
    Level 13  
    zależy czy nasz elektronik czy zwykły bo były dwie wersie
  • Helpful post
    charlee
    Level 20  
    Freelander ma stały napęd na 4 koła bez możliwości rozłączenia, no chyba że wymontujesz wał - to jedyna opcja (przynajmniej w modelach do 2003r w młodszych nie jestem pewien).
    Odnośnie demontażu wału to mało kto to poleca.
  • Helpful post
    gregor368
    Level 1  
    Bez problemu można demontować wał i jeździć tylko na przednim napędzie nic się nie zepsuje sam tak jeźdzę od kilku miesięcy Mały problem jest gdy ktoś ma ciężką nogę wtedy zrywa przyczepność i świeci się kontrolka od TC
    Gdy ruszamy przy napędzie na cztery koła tego problemu nie ma
    marczuk12
    Level 2  
    bzorekak wrote:
    zależy czy nasz elektronik czy zwykły bo były dwie wersie

Ja mam zwykły
    PCcepuk
    Level 19  
    no toś wykombinował z tym odłaczeniem napedu...

NIC ci to nie da -moze subiektywne odczucie, konstrukcja tego samochodu jest taka ze ciagnie przodem a pomiedzy skrzynia a wałem napedowym tylnego mostu jest sprzegło wizkozowe i jezeli jest sprawne to nie ma róznicy czy ten wał masz czy nie (no moze nieeeeznaczna)

sprzegło ma za zadanie wyrównywac predkosc obrotowa wychodzaca ze skrzyni katowej a predkosci wału..

po polskiemu: ciagnie przodem, jak jest uślizg z z automatu napedy sa złączane przez to sprzegło, jezeli jezdzisz bez poslizgów, nie jezdzisz cały czas w koło, po błocie, itp... po prostu normalnie po ulicach to tył jest zawsze TYLKO wleczony nie napedzany i to most kreci wałem :)

ps. wały wyciagaja ci ktorym sypie sie to sprzegło (koszt ok. 2000), wtedy pod autem zgrzyta, zabkuje tylne opony i inne cuda...
    marczuk12
    Level 2  
    Pytam sie ponieważ gdy miałem letnie opony przednie inne a tylnie inne to było słychać szum a gdy kupiłem wszystkie nowe zimówki to przestało szumić.Dlatego chciałem na lato rozłonczyć.
  • Helpful post
    PCcepuk
    Level 19  
    no takie miałes opony ze szumiały :)

rózne opony na osiach nie przeszkadzają -warunek
    BEZWZGLEDNIE z przodu jak i z tyłu MUSZA byc tego samego rozmiaru, profilu i wielkości !
    exdar
    Level 10  
    PODSTAWOWA ZASADA !!! przy napędzie 4x4 koniecznie wszystkie opony muszą być takie same !!! nie zależnie od sterowania napędami , grozi to uszkodzeniami zespołu napędowego gdyż obwody toczenia muszą być takie same

Dodano po 2 [minuty]:

Pomimo że ten sam rozmiar, to bardzo często obwody się różnią - jak nie wierzysz to zmierz obwody

Dodano po 37 [sekundy]:

Pomimo że ten sam rozmiar, to bardzo często obwody się różnią - jak nie wierzysz to zmierz obwody