Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik 30A

szpeco 23 Paź 2011 19:21 48522 95
  • #91 23 Paź 2011 19:21
    carot
    Poziom 26  

Nie, w tym mostku diody są zalane żywicą i nie mają fizycznego kontaktu z obudową mostka.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #92 23 Paź 2011 19:34
    andrzej_w_k
    Poziom 14  

gilus1 napisał:
    To nie wiem skąd Wy braliście te mostki. Ja mam kwadratowy kbpc5010 i jest on przykręcony do radiatora. Przed przykręceniem posmarowałem go jeszcze pastą termoprzewodzącą silikonową. Ładowałem duży ciągnikowy akumulator prądem 20A przed 6 godzin i mostkowi nic się nie stało.

To nie kwestia smarowania pastą czy za małego radiatora tylko tego co można drogo sprzedać wstawiając małą strukturę do środka bo co można wstawić do środka za 4 zł jak porządna dioda Laminy 25A kosztuje 21 zł, 4 rosyjskie 25A z demontażu można kupić za 30zł.

• Sklep HeluKabel
  • #93 23 Paź 2011 19:55
    gilus1
    Poziom 28  

Ja kupiłem w Soltroniku na Wolumenie za 5 zł. Nie uważam aby był on jakiś super wytrzymały, 50A możliwe że by nie wytrzymał, ale 20A jakoś wytrzymuje. Z doświadczenia wiem, że stare diody wytrzymują przeciążenie nawet 100% powyżej prądu deklarowanego na obudowie, ale nie stosowałem ich ze względu na konieczność użycia większej ilości radiatorów lub zastosowanie podkładek mikowych.

• #94 23 Paź 2011 20:43
    lechoo
    Poziom 39  

Witam, mając pod ręką złom komputerowy można użyć 4 szt. diod Schottky'ego SBL3045 lub podobnych w obudowach TO-247, które często można spotkać w zasilaczach ATX. Można z nich zmontować solidny mostek do prostownika, który spokojnie wytrzyma ciągłe obciążenie 40-50A, a przy okazji będzie miał małe straty mocy (mały spadek napięcia w kierunku przewodzenia), i nie będą mu straszne krótkotrwałe zwarcia. Jedyna wada tego rozwiązania to konieczność stosowania podkładek izolacyjnych, albo osobnych 4 radiatorów, które zresztą też można pozyskać z zepsutych zasilaczy.

• #95 23 Paź 2011 22:17
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Układy Greatz'a już nie są takie jak były kiedyś ... ale nawet taki 50A można ugotować małym prądem, wystarczy do tego:
    - mały radiator
    - kiepski przepływ powietrza
    - skręcone byle jak, albo z dylatacją
    - brak pasty przewodzącej
    - itp

Zapobiegam w/w punktom i jakoś nie mam problemu, w razie potrzeby stosuję mocniejszy mostek, albo łączę w szereg dwa.
    Zawsze jednak można trafić na kiepski model.

Ostatnio budowałem prostownik impulsowy 240A, dając małe radiatorki ... jednak priorytetem było szybkie odprowadzanie ciepła i bardzo dobry kontakt elementów.
    Oczywiście nie były zastosowane mostki za 5zł :)

Pozdrawiam

• #96 02 Mar 2012 23:53
    konteno
    Warunkowo odblokowany

szpeco napisał:

Prostownik 30A

Czy ten układ będzie dobrze działał z triakiem BTA 12 600 ?
    a co do diod to można wsadzić najmocniejsze w obudowie T0247 i dać przekładki między nie a radiator i powinno być ok a na wspomaganie rozruchu to wystarczy dać akumulatorowi dobrego "kopa " przez kilka minut i powinno silnikiem zakręcić