Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Corsa B 1995r 1.2 C12NZ wymiana sprzęgła....ankieta

pawcio1979 07 Sty 2011 19:43 21023 16
  • #1 07 Sty 2011 19:43
    pawcio1979
    Poziom 16  

Witam.

Samochód jak w tytule a problem a w zasadzie to pytanie-ankieta:
    1. Wymiana sprzęgła z odłączaniem skrzyni od silnika.
    2. Wymiana sprzęgła bez odpinania skrzyni. Przez dolną pokrywę sprzęgła.

W internecie są dwie "szkoły" wymiany sprzęgła w tym silniku. Jedni piszą że jeśli wymiana to tylko przez odkręcenie skrzyni biegów od silnika natomiast inni piszą że po co tak wymieniać jak można to zrobić przez otwór pod pokrywą sprzęgła. Wystarczy tylko odkręcić pokrywę, wyciągnąć wałek do oporu, wcisnąć pedał sprzęgła do oporu a druga osoba blokuje sprężyny sprzęgła w pozycji wciśniętej trzema obciętymi kluczami 15 lub jeśli ktoś ma oryginalne przyrządy Opla (km-526-a). Puszczamy pedał a sprzęgło samo wypada w ręce :)

Jeśli chodzi o tą metodę to ponoć jest ryzyko rozsypania się trybów jak klocków ;) jak za mocno wyciągnąć wałek. Czy to możliwe? Jest jakaś blokada na wałku zapobiegająca nadmiernemu wysunięciu?

Kto z was wymieniał sprzęgło metodą nr.1 i metodą nr.2 ?

Mam nadzieję, że temat nie poleci do kosza.

0 16
  • #2 07 Sty 2011 19:58
    robokop
    Moderator Samochody

Gdyby się dało tak jak piszesz sposobem nr. 2, to po co by była konieczność wyjmowania całej skrzyni biegów z kłopotliwym demontażem osprzętu i półosi?

0
  • #4 07 Sty 2011 20:10
    robokop
    Moderator Samochody

Umknął Ci drobny szczegół -

ja37 napisał:
    Dziś wymieniałem z killerem kompletne sprzęgło i łozysko oporowe w corsie 20xe.
    . Sądzisz że pomiędzy silnikiem 1.2 a 2.0 nie ma żadnej różnicy? Dodatkowo nie wyłapałeś sensu mojego pytania - po co zakładać majtki przez głowę, skoro można prościej? Dodatkowo doczytaj resztę tego ebooka - są dwa warunki ( a nawet trzy) żeby taka operacja wymiany sprzęgła się udała bez wyjmowania skrzyni.

0
  • #5 07 Sty 2011 20:12
    ftp.kowal
    Poziom 34  

Z tego co pamiętam bez wyciągnięcia skrzyni dało rade wyjąc sprzęgło ale to w starszych typach opli z lat 80.

0
  • #6 07 Sty 2011 20:14
    robokop
    Moderator Samochody

Da radę, pod warunkiem że ma skrzynię biegów z deklem i płaskie koło zamachowe. Inaczej trzeba skrzynię odsuwać od silnika - przeszkadza tuleja prowadząca łożyska oporowego.

0
  • #7 07 Sty 2011 20:16
    pawcio1979
    Poziom 16  

robokop napisał:
    Umknął Ci drobny szczegół -
    ja37 napisał:
    Dziś wymieniałem z killerem kompletne sprzęgło i łozysko oporowe w corsie 20xe.
    . Sądzisz że pomiędzy silnikiem 1.2 a 2.0 nie ma żadnej różnicy? Dodatkowo nie wyłapałeś sensu mojego pytania - po co zakładać majtki przez głowę, skoro można prościej? Dodatkowo doczytaj resztę tego ebooka - są dwa warunki ( a nawet trzy) żeby taka operacja wymiany sprzęgła się udała bez wyjmowania skrzyni.

Drugi link pochodzi z książki "sam naprawiam" i dotyczy silników C12 i C14.

0
  • #8 07 Sty 2011 20:45
    omegolotC30NE
    Poziom 21  

Metoda przez "okienko" u mnie się nie sprawdziła.

ps. motor 2.0

0
  • #9 20 Sty 2011 10:55
    majhutt
    Poziom 2  

Czy jest możliwość wyjęcia sprzęgła tym sposobem w Corsie C z 2005r.?????

0
  • #10 20 Sty 2011 13:46
    carrot
    Moderator Samochody

Masz dekiel ?, nie, więc po co to pytanie

0
  • #11 21 Sty 2011 21:55
    pawcio1979
    Poziom 16  

Wygląda na to, że te skrzynie biegów miały dwa typy dekli jedne z dodatkową "nakrętką" przez którą wyciągało się wałek a drugi typ to całe.

U mnie był cały dekiel i szwagier "mechanik" powiedział że oddzielamy skrzynie od silnika. Więcej roboty (o wiele, wiele więcej) ale lepszy dostęp do sprzęgła. Przy okazji regulacja biegów i wymiana oleju w skrzyni.

1
  • #12 22 Sty 2011 09:00
    robokop
    Moderator Samochody

pawcio1979 napisał:
    Wygląda na to, że te skrzynie biegów miały dwa typy dekli jedne z dodatkową "nakrętką" przez którą wyciągało się wałek a drugi typ to całe.

U mnie był cały dekiel i szwagier "mechanik" powiedział że oddzielamy skrzynie od silnika. Więcej roboty (o wiele, wiele więcej) ale lepszy dostęp do sprzęgła. Przy okazji regulacja biegów i wymiana oleju w skrzyni.

Ale bzdurę teraz napisałeś. Chodzi o blaszany dekiel od spodu tzw. dzwonu - obudowy koła zamachowego, a nie wałka. Ani do regulacji biegów, ani wymiany oleju skrzyni wyjmować również nie trzeba.

1
  • #13 22 Sty 2011 17:16
    romoo
    Użytkownik obserwowany

A to ciekawe jak mozna wysunąć ten wałek sprzęgłowy?
    Mówimy o skrzyni F10 z dekielkiem od spodu z przodu?

0
  • #14 22 Sty 2011 17:45
    robokop
    Moderator Samochody

Romuś, F13
    W zależności od tego jakie masz koło zamachowe, po odkręceniu tej osłony masz dostęp do sprzęgła. Odkręcasz dekiel z tyłu skrzyni, od strony lewego koła, po wyjęciu zabezpieczenia daje się cofnąć wałek i wyjąć docisk z tarczą.
    F10 to ta:
    Trzeba ją wyciągać do wymiany sprzęgła.

0
  • #15 22 Sty 2011 22:19
    pawcio1979
    Poziom 16  

robokop napisał:
    pawcio1979 napisał:

Ale bzdurę teraz napisałeś. Chodzi o blaszany dekiel od spodu tzw. dzwonu - obudowy koła zamachowego, a nie wałka. Ani do regulacji biegów, ani wymiany oleju skrzyni wyjmować również nie trzeba.

Zgadzam się z tobą w 100% że nie trzeba wyjmować skrzyni do regulacji biegów i wymiany oleju. Miałem tylko na myśli że przy okazji wymiany sprzęgła wyregulowaliśmy biegi i wymienili olej :)

Jeśli chodzi o dekle...blaszane osłony... zobacz na zdjęcia a zrozumiesz co miałem na myśli :)

Opel Corsa B 1995r 1.2 C12NZ wymiana sprzęgła....ankieta Opel Corsa B 1995r 1.2 C12NZ wymiana sprzęgła....ankieta

Fot.1 dekiel z korkiem (dziurą) przez który wyciągamy wałek
    Fot.2 dekiel pełny

Ps. Moja skrzynia to F13 i pełny dekiel ten z fot.2

0
  • #17 23 Sty 2011 12:56
    pawcio1979
    Poziom 16  

Nawet bez podnoszenia lewej strony auta lewarkiem oleju zleci minimalnie. Zresztą
    nie zaszkodzi dolać po wszystkim oleju do normalnego poziomu.
    Gdyby się szwagier nie uparł na oddzielanie skrzyni ja bym wymieniał sprzęgło "dołem" przez dziurkę.

1