Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwiękowy miernik odległości, problem z działaniem

07 Sty 2011 23:40 2500 8
  • Poziom 12  
    Witam;

Zbudowałem ultradźwiękowy miernik odległości na podstawie artykułu z EdW 06/2006.
    Po zaprogramowaniu mikrokontrolera (AT90S2313) i umieszczeniu go w urządzeniu, i podłączeniu zasilania na wyświetlaczu nic się nie pojawia - brak oznak jakiegokolwiek działania (podświetlenie lcd działało jedynie).
    Miernik miałem podłączony do zasilania max 20s, ponieważ zauważyłem, że tranzystor IRF540 jest gorący.
    Wyświetlacz do mk mam na 100% dobrze podłączony.
    Wsad który jest udostępniony przez EdW jest napisany w bascomie. Wgrałem do mk testowy program w C, który miał wyświetlać na przemian jakiś tekst, lecz dalej nic się nie dzieje, a tranzystor IRF540 znów robił się gorący.

Co może być powodem nie działania urządzenia?
    Schemat ideowy:
    ...
  • IGE-XAO
  • Poziom 36  
    Witam
    Wixon88 napisał:
    ... Wgrałem do mk testowy program w C, który miał wyświetlać na przemian jakiś tekst, lecz dalej nic się nie dzieje, a tranzystor IRF540 znów robił się gorący. ...

Prosta przyczyna moze byc brak zegara - sprawdz X1, C7 i C8.
    Zanim uruchomisz program, zewrzyj tymczasowo bramke T4 do masy, zeby sie nie meczyl bez potrzeby.
    Detali nie sprawdzalem, ale w schemacie jest blad - wlaczenie T5 (???). Niewykluczone, ze sa jakies dalsze bledy, np. na PCB.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem i zewnętrzne taktowanie jest podłączone OK.
    Tranzystora T5 jeszcze nie podłączyłem - zwarłem dren z bramką - czyli GND2 i GND. Tranzystor ten jest potrzebny do czasowego wyłącznika całego układu ale zwierając te dwie masy sprawiamy ze rezygnujemy z tego.

Wgrałem jeszcze raz wsad do mk i na starcie powinien się wyświetlić napis EdW - sprawdzałem już dzisiaj kilka razy podłączenie wyświetlacza do mk i wszystko się zgadza - nie rozumiem dlaczego nic nie chce wyświetlać. Gdy reguluję kontrast wyświetlacza to już przed maksymalną nastawą widać wszystkie możliwości (podświetlone wszystkie prostokąciki) także działa i nie jest spalony.

Zauważyłem, że w plikach softowych z EdW do mojego urządzenia zawarty jest także plik .cfg. Są tam zawarte ustawienia do LCD np porty do którego jest podpięty. Chyba są to ustawienia z Bascom AVR.

...

Chyba chodzi o to, że nie jest zaimplementowana konfiguracja lcd na początku.
    Czy jak dopisze do kodu poniższy teks to będzie OK - wystarczy?
    Code:

Config Lcd = 8 * 2

Config Lcdpin = Pin , DB7 = PORTD.6, DB6 = PORTB.0, DB5 = PORTB.1, DB4 = PORTB.2, E = PORTB.5, RS = PORTB.6
  • Poziom 34  
    Wixon88 napisał:
    Gdy reguluję kontrast wyświetlacza to już przed maksymalną nastawą widać wszystkie możliwości (podświetlone wszystkie prostokąciki) także działa i nie jest spalony.

Jeżeli masz zamalowane punkty w obu liniach wyświetlacza, to znaczy, że inicjalizacja LCD jest wykonywana. Pomierz napięcia (względem GND2), ponadto T5 jest dziwacznie dołączony. Ogólnie układ wygląda na bezbłędny, jednak bardzo szczegółowo go nie analizowałem.

Dołączenie C5 w obowodzie resetowania AVR jest raczej błędne. AVR jest resetowany zerem, a tu go nie będzie. Coś takiego mogłoby działać w 8051. Proponuję zewrzeć chwilowo do masy pin RESET mikrokontrolera i zobaczyć co się stanie. R19 na razie bym odlutował, bo nie ma sensu grzać klucza T4.
  • Poziom 12  
    Zwarłem reset do masy - niestety nic.

Zauważyłem jednak, że tak naprawdę na wyświetlaczu coś jest tzn. ciemna linia (górna). Nie wiem o czym to świadczy, może ktoś wie?
  • Poziom 34  
    A wogóle pojawia się jakiś przebieg na bramce T4 ? Zegar jest ? Ponawiam pytanie: czy w obu liniach LCD masz zamalowane pola znaków ? Jak tak, to masz pewność, że uC jakoś pracuje.
  • Poziom 12  
    Gdy ustawie kontrast wyświetlacza tak na 3/5 to widać tylko górną linię i jest ona ciemna. Jeżeli kontrast ustawie na max - górna i dolna są jasne (widać wszystkie 16 kwadracików), przy czym górna jest ciemniejsza ale bardziej podświetlona.

Niestety dzisiaj nie mam czym zmierzyć przebiegu.
    Taktowanie zewnętrzne podłączyłem (8Mhz i 2x33p) - czyli możliwe, że tu jest błąd i coś z tym zegarem jest źle przez to nic nie może wyświetlić?
    (podłączenie sprawdzałem i jest OK, może kwarc jest uszkodzony)
  • Poziom 34  
    W takiej sytuacji nie masz inicjalizacji LCD. Znaczyłoby to, że uC nie pracuje, bo nie ma zegara, albo program jest błędny/błędnie zapisany we flashu uC. Ponadto grzanie się wspomnianego klucza wynika prawdopodbnie z tego, że na jego bramce cały czas jest 1, czyli uC nie działa. Zmierz, czy masz jakiś przebieg na pinach XTAL1 i XTAL2. Możliwe jest nawet to, że są jakieś błędy na płytce - jak to w AVT...
  • Poziom 12  
    Po wymianie kwarcu układ zaczął działać. Dziękuję za tą propozycję błędu.

Wyświetlacz działa, jedyne co jest dziwne to to, że pomiar odległości wykonuję się dopiero wtedy jak trzymam w palcach odbiornik (nie widzę też aby ścieżka odpadła albo coś w tym stylu) - jak nie trzymam to wyświetla się informacja "bliżej" tzn. że został przekroczony czas oczekiwania na sygnał, który miał otrzymać odbiornik.
    Pomiar jest zły. W opisie pisało, że odbiornik i nadajnik należy mocować na srebrzance 1mm - czy może to mieć z tym coś wspólnego? (Ja zamontowałem na nóżkach które zostały z rezystorów).