Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Choinka z wbudowanym w pełni sterowalnym oświetleniem

nadolinek 08 Sty 2011 11:32 6232 10
  • Choinka z wbudowanym w pełni sterowalnym oświetleniemWitam.
    Przedstawiam projekt oświetlenia choinki świątecznej z wbudowaną instalacją zasilającą diody LED, które to są indywidualnie sterowane. Omawiana konstrukcja zawiera 64LEDy.
    Pierwowzór omawianego projektu powstał w okrojonej wersji w 2007 roku ze starej choinki o wysokości 1, 7m pomniejszonej do 0, 65m. Wewnątrz drzewka zaszyłem oświetlenie gdzie instalacja elektryczna dla lampek była połączona w dość skomplikowanym układzie, który swą budową przypominał falownik 10-fazowy. Dzięki takiemu układowi wystarczyło 2x5 przewodów by wysterować 50 LEDów. Miałem jednak ciągłe problemy z jasnością świecenia i zwarciami w źle złożonej instalacji - zatem powstała wersja V2.

Obecna konstrukcja składa się z oprzewodowania choinki, które to maksymalnie zostało pomniejszone względem omawianego wyżej pierwowzoru. Do drzewka wchodzą jedynie dwie żyły wymagane do zasilania. Same przewody oraz elektronikę układałem na drutach wsporczych.
    Do sterowania użyłem mikrokontrolera ATmega32(taki miałem w szafie, ale można wziąć śmiało gorszy), który to przez I2C steruje podłączonych 8 ekspanderów PCF8574, które to następnie załączają bezpośrednio oświetlenie (dokładnie PCF8574N i PCF8574A bo takie udało mi się na pewnym serwisie zakupić). W obecnym układzie i programie choinka dysponuje możliwością obsługi do 16 ekspanderów (typuPCF8574..). Programik jest napisany w C i został tak utworzony by był przejrzystym, gdyby mi kiedyś się jeszcze przypomniało, że coś trzeba ulepszyć.
    Koszt wykonania całości to około 30 zł, z czego posiadałem już trochę elementów z poprzedniej wersji choinki.

Choinka z wbudowanym w pełni sterowalnym oświetleniem
    Choinka z wbudowanym w pełni sterowalnym oświetleniem Choinka z wbudowanym w pełni sterowalnym oświetleniem Choinka z wbudowanym w pełni sterowalnym oświetleniem

---
    Efekty były dopasowane pod muzykę ale byłem zmuszony podmienić ścieżkę dźwiękową. Wynik ostateczny poddaje ocenie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 08 Sty 2011 15:08
    Karol966
    Poziom 30  

30zł? Bardzo interesujące skoro jeden ekspander poniżej 5zł nie zchodzi. W sklepach normalna ich cena to ok 7zł więc za cenę jednego mogłeś kupić np 8 sztuk 74595. Przy tych rejestrach spokojnie można ich użyć dużo więcej niż 16 a obsługa jest banalna. Prędkości pracy zadowalają więc po co przepłacać? Nawet jeśli część miałeś z poprzedniej konstrukcji to prędzej czy później musiałeś tą kasę niepotrzebnie wydać ;)

Generalnie schludnie to ukryłeś w tej choineczce no a efekty dość ciekawe także konstrukcja na plus;)

• #3 08 Sty 2011 15:23
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

PCF8575N pierwszy słyszę, raczej PCF8574N :) Błąd czeski :P
    Pzdr Marcin

• #4 08 Sty 2011 19:42
    nadolinek
    Poziom 9  

Racja czeski błąd w opisie

Zatem ekspandery były z allegro po 3zł za sztukę (brałem jakie były dlatego program był dopasowany do dwóch rodzajów PCF) w sklepie niestety po 7 zł chodzą. Reszta była z odzysku

Gdybym miał uszczegółowić o elementy już posiadane to jeszcze należy dodać:
    ATMEGA32-16PU – 24 zł,
    64ledy x0,2zł
    Przewody –rozpruta skrętka 5m x 1,5zł

Razem 24+12,8+7,5 = 44,3 zł +choinka (nie znam ceny) + zasilasz 5V

• #5 08 Sty 2011 20:36
    Flaman11
    Poziom 17  

Filmik obejrzałem do końca, więc bardzo fajnie zgrałeś z muzyką choć troszkę później to się troszkę rozjechało, ale to nie ważne. Bardzo mi się podoba nawet chyba bardziej niż te szopki które były nie dawno przedstawiane.

Dodano po 4 [minuty]:

Autor przyznał błąd czeski ale jest coś takiego jak pcf8575 jest to również ekspander na szynie i2c tyle, że 16 bitowy więc wystarczyły by 4 zamiast 8 pcf8574, tyle że nie wiem czy to się przekłada na oszczędność pieniężną.

• #6 08 Sty 2011 20:50
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Tak są jak najbardziej pcf8575 tylko tyle że z końcówką pcf8575TS w obudowie SSOP24 :) I było by to prostsze rozwiązanie ale autor wybrał na sprawdzonych sobie pcf8574 i jest zadowalany ;)

• #7 08 Sty 2011 22:42
    Flaman11
    Poziom 17  

W obecnym układzie i programie choinka dysponuje możliwością obsługi do 16 ekspanderów (typuPCF8575..).

hmm i tu nie zwróciłem uwagi, ale nie będzie kłopotu z podłączeniem 16 ekspanderów mając jedynie 3 bity rejestru na adres???

• #8 09 Sty 2011 01:15
    861309
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 09 Sty 2011 15:23
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

PCF8575 maksymalnie pod jedną szynę I2c można 8 podłączyć :) Chyba że zrobimy drugą programową szynę I2c to by problem rozwiązało :)

• #10 09 Sty 2011 20:12
    nadolinek
    Poziom 9  

Też wydawało mi się, że można podłączyć tylko 8 PCF8574, ale do czasu zakupu PCF8574A i PCF8574N- zacząłem wówczas drążyć dlaczego mi coś nie działa sterowanie po I2C.
    Ogólnie to sprawa z adresowaniem wygląda tak:
    PCF8574. 0 1 0 0 A2 A1 A0 0
    PCF8574A 0 1 1 1 A2 A1 A0 0
    Zatem wychodzi 16 sztuk.
    Oczywiście gdyby jeszcze kupić inne modele ekspanderów różniące się początkiem adresu to można by jeszcze więcej LEDów obsłużyć.

Zostało wspomniane, że istnieje 16bitowy PCF8575 - zgadza się i nawet rozważałem jego zakup, bo w tym przypadku byłby lepszym rozwiązaniem, ale jego cena i mała dostępność spowodowała, że wybrałem to, co wybrałem

• #11 09 Sty 2011 23:05
    Flaman11
    Poziom 17  

Tak też myślałem, ale nie byłem pewny, że 16 bitowy ekspander będzie na tyle droższy, że 8 bitowy okaże się tańszym rozwiązaniem. Co do adresu pcf8574 i pcf8574a to nie wiedziałem, że się różnią. Choć tak naprawdę gdyby adres był ten sam to też by się dało tym sterować np. dwoma układami o tym samym adresie dokładając switch na sda na szynie i2c.

Szukaj w 5mln produktów