Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACER Extensa 5220 dioda przy wypalonym tranzystorze MOSFET

08 Sty 2011 12:54 2267 4
 • Poziom 27  
  Witam !

  Dostałem do naprawy powyższy laptop z uszkodzeniem polegającym na braku ładowania pokładowego akumulatora po podłączeniu zasilacza.
  Po rozebraniu okazało się, że uszkodzony (zwęglony) jest położony tuż przy złączu zasilania P-MOSFET, oznaczony jako U40 P2003EVG. Zapewne przy długotrwałym "wygrzewaniu" tego układu, na tyle podgrzał się laminat, że wystarczyło temperatury, by roztopić cynę, którą przylutowana jest sąsiadująca z nim dioda D21. Dioda oczywiście odpadła i została zagubiona. Może wypadła gdzieś przez jakąś szczelinę? Mając tylko puste miejsce i ślad po jej obecności, trudno mi określić co to była za dioda.

  Czy ktoś z Państwa może mi pomóc w tej sprawie ?

  Proszę o pomoc.

  jaqbas2
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • TermopastyTermopasty
 • Moderator - Komputery Serwis
  Witaj :)
  To powinno się przydać.
  ACER Extensa 5220 dioda przy wypalonym tranzystorze MOSFET
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  Witam !

  Dziękuję Wam wszystkim za pomoc.

  Teraz, kiedy wiadomo, że to transil sprawa będzie w tej części prosta. Pozostaje jedynie niewiadoma, co będzie po wymianie MOSFET-a. Czy zanim on padł nie padło coś więcej za nim, dalej w układach zasilających tego laptopa. Wydaje mi się, że właściciel sam sobie pomógł ( co wyszło podczas ostatniej z nim rozmowy) zasilając go z byle jakiej przetwornicy z instalacji jego TIR-a. Tak więc myślę, że transil w tym momencie jest jak najbardziej pożądany. Oczywiście vogelek23 - można jedynie zrezygnować z niego w momencie uruchamiania. Później jednak jak sądzę ten laptop będzie miał nadal ciężki żywot - przynajmniej jeśli chodzi o zasilanie. Czasami ludziom brak wyobraźni, że podłączają drogi i wrażliwy sprzęŧ pod nie wiadomo jakie instalacje zasilające - no i efekt - jak widać.
  Dziękuję dt1 za fragment schematu - on powiedział wszystko !
  Tematu póki co nie zamykam. Zobaczę, czy nie będzie dalszych "fajerwerków" po wymianie MOSFET-a.

  jaqbas2