Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cobra 19 Plus brak nadawania i nie świeci tx

08 Sty 2011 14:13 6325 21
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich, mam takie pytanie co mogło pójść nie tak w wyżej wymienionym modelu CB?
    Gdy naciskam PTT, to się nie świeci TX i diody nic nie pokazują i brak jakiejś reakcji w drugim radiu. Kolega poprosił mnie żeby zobaczyć co się dzieje z tym radiem a mnie już ręce opadają, wtyk mikrofonowy był źle polutowany.
    Polutowałem według tego schematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic872450.html#4470051.
    Proszę o pomoc z tym radyjkiem.
    Pozdrawiam peres12.

Post poprawiłem na zgodny z regulaminem pkt 15. /Olek II/
  • PCBway
  • Poziom 33  
    Tu masz jak dla laika rozrysowane kolorami połączenie kabli mikrofonu do tego radia.

http://www.cbradio.auto.pl/?pl_wtyki-mikrofonowe,54,,,3

Sprawdź czy się zgadza z tym co ty polutowałeś. Aby dalej szukać, musisz wykluczyć takie proste błędy.

Limit poprawek wyczerpany. Następne błędy będą skutkować ostrzeżeniem. /Olek II/
  • Poziom 33  
    Po prostu źle się do tego zabierasz. Zacznij od prostych pomiarów typu omomierz i woltomierz. 2 pin RX ok. 7V /TX 0V
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Zewrzyj pin 2 z pinem 4 w gnieździe radia, zobaczysz czy się TX załącza.
    Patrząc na zdjęcie Twojej wtyczki mikrofonowej (i o ile wcięcie jest na dole) to masz źle polutowane. Polutuj zgodnie ze schematem, ale tak jak widzisz, nie patrz na oznaczenia we wtyku.

@Novile, akurat do tego radia nie ma podanej pinologii.
  • Poziom 17  
    ginger78 zwarłem 2-4 i nic zero reakcji to są dwa brązowe przewody,tx się nie zaświeci co może być?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Przede wszystkim polutuj wtyczkę od mikrofonu jak należy.
    Podałeś za mało informacji. Czy radio pracuje poprawnie na odsłuchu z podłączonym mikrofonem?
    Po odłączeniu mikrofonu lub naciśnięciu TX nie powinno być dźwięku w głośniku.
    Wykonaj podstawowe pomiary, zmierz napięcie na stabilizatorze 7808, sprawdź Q203, D207, 208 itd.
    Ja jednak stawiam na źle polutowany mikrofon.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    ginger78 napisał:
    Zewrzyj pin 2 z pinem 4 w gnieździe radia, zobaczysz czy się TX załącza.
    Patrząc na zdjęcie Twojej wtyczki mikrofonowej (i o ile wcięcie jest na dole) to masz źle polutowane. Polutuj zgodnie ze schematem, ale tak jak widzisz, nie patrz na oznaczenia we wtyku.

@Novile, akurat do tego radia nie ma podanej pinologii.
    No faktycznie nie popisałem się, źle przeczytałem a chciałem pomóc! Ale już naprawiam swój błąd!
    Pod tym linkiem
    http://www.cbtricks.com/radios/cobra/19_plus/index.htm

macie koledzy zestaw "młody kombinator" do Cobry 19 Plus.
    Aby jeszcze bardziej poprawić swój wizerunek po wcześniejszej "wtopie" zamieszczam schemat tego radia , są na nim zarówno połączenia wtyku mikrofonowego jak i gniazda mikrofonu. Pozdrawiam.

• Poziom 17  
    ginger78 napisał:
    Przede wszystkim polutuj wtyczkę od mikrofonu jak należy.
    Podałeś za mało informacji. Czy radio pracuje poprawnie na odsłuchu z podłączonym mikrofonem?
    Po odłączeniu mikrofonu lub naciśnięciu TX nie powinno być dźwięku w głośniku.
    Wykonaj podstawowe pomiary, zmierz napięcie na stabilizatorze 7808, sprawdź Q203, D207, 208 itd.
    Ja jednak stawiam na źle polutowany mikrofon.

Wtyczka polutowana w/g schematu co podał Novile
    Radio normalnie funkcjonuje słyszę wszystkich z podłączonym mikrofonem jak naciskam na nadawanie nie ma trzasków w głośniku i nie pali się dioda tx.
    Jutro jeszcze pomierzę wszystko co napisałeś i się odezwę.
  • Poziom 33  
    Weź lampkę probierczą 12V, krokodylek do masy, zaś drugi koniec zatknij do punktu P8 na PCB
  • Poziom 17  
    SP8JZ nic się nie świeci,czyli lampka nic nie świeci jak dotknę do P8 lampkę sprawdzałem i jest dobra.I gdzie dalej szukać przyczyny?Tylko mam taki problem że nie posiadam reflektometru.
    Kol. powiedzcie pod jakim numerem mogę znaleźć stab.7808, Q203i diody D207 208 są za duże numery.

Poprawiłem. /Olek II/
  • Poziom 33  
    Co się dzieje dokładnie, zwierasz do masy P8 i zanika odbiór tak?
    Zobacz czy zgadzają się pomiary [napięć] Q14 RX: B-8,2 C-0 E-8,2 / Q14 TX: B-7,5 C-8,13 E-8,2.
  • Poziom 17  
    SP8JZ kol. sprawdzałem i mam takie napięcia
    RX 8,39 0 8,39
    TX 8,39 0 8,39 i powiedz co może być walnięte?
    Jak dotknąłem łampkom to odbiór zanika.
    SP8JZ możesz zerknąć na drugie zdjęcie parę postów wyżej tam są takie dwa białe przewody czy one tak powinny być polutowane?
  • Poziom 33  
    Widzę, że naprawa bardziej hobbystyczna.
    Q14 do wymiany z tym, że można wymienić w ciemno, ale lepiej najpierw dojść do przyczyny uszkodzenia.
    Może być dowolny PNP małej mocy, prąd kolektora zmierzony (TX) 10,5mA. Musiało zaistnieć jakieś zwarcie w gałęzi zasilania.

Poprawiłem. /Olek II/
  • Poziom 17  
    Wymieniłem ten 2sa1015 i to samo nic się nie dzieje?:(
    Takie same napięcia są jak były.Aha jak odłączę mikrofon to cisza i bardzo cichuteńko słychać jak ktoś nadaje.

Albo kolega zacznie przestrzegać regulamin w szczególności pkt 15, albo cały temat wyląduje w koszu. /Olek II/
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zrobiłem sztuczne zwarcie na wyjściu Q14 i tranzystor przeżył, nap. stabilizatora nieznacznie spada. Zauważyłem, że na schemacie brakuje diody w szeregu z R241 (R68 10kΩ) w radyjku jest podpisana D17 1N4148 :!: Albo coś przywiera do masy na wyjściu, albo jakieś zimne luty w okolicy bazy Q14, uszkodzona dioda.
    Powyższy schemat jest podobny i nie jest zgodny z radiem.
  • Poziom 17  
    SP8ZJ powiedz mi teraz tak tx działa był rezystor 10k na nic. Ale jak ja nadaje to jest takie buczenie w drugim cb i tam się wyświetla że coś nadaje ale nie słychać słów tylko buczenie.I co to może być, a może być końcówka mocy walnięta.
  • Poziom 33  
    Zawsze lepiej zlokalizować zimny lut, niż przelutowywać całe radio.
  • Poziom 17  
    Słuchaj radio podłączałem w samochodzie pod antenę prezydenta i tam sprawdzałem a szwagier siedział w drugim samochodzie i mówił że słów nie słychać tylko buczenie no nie wiem co za choroba siedzi w tym radiu, gruszkę polutowałem według schematu co podał Novile no i mi się zdaje że jest dobrze a ty jak masz takie radio to możesz przesłać zdjęcia jak masz polutowaną gruszkę.Gruszkę sprawdzałem i nic się nie odlutowało w radiu też nie zauważyłem,przeglądałem ze trzy razy.
  • Poziom 33  
    Ta jasne, po co to Ty masz się głowić, kombinować jakieś oscyloskopy, skoro można liczyć na fuchę od elektrody.
    Walnięci elektronicy przed monitorami w zamian za kliknięcie w przycisk teleportują lekarstwo na buczenie głośnika.
    Chyba nie myślisz, że ktoś będzie bawił się w Kaszpirowskiego i telepatycznie uzdrowi Twoje radio...

• Poziom 17  
    Temat do zamknięcia problem leżał w gruszce mikrofon wymieniony i przewody trzeba było odwrotnie przylutować.
  • Poziom 33  
    Gratulacje, bo naprawa była warta świeczki. To jest bardzo dobre radio.
    Teraz warto zainteresować się białymi nieoryginalnymi kablami, postawić obok częstościomierz i zweryfikować przełącznik 0/5 (widoczny na fotce, którą usunąłeś).
    Poprzednio sprawował on funkcję PA/CB, dlatego trudniej było poskładać mikrofon.
    Fajnie by było jakby więcej ludzi doceniało urok starych, pionierskich konstrukcji CB radio,
  • Poziom 17  
    Już zaznaczyłem sobie gdzie jest 5 a gdzie 0 na przednim panelu nakleiłem sobie karteczkę i tak właśnie jak piszesz radio stare i bardzo dobre kto docenia stare radia.
    A co do zdjęć to ja nie usuwałem pewno admin usunął.
    Jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy pomagali a zwłaszcza tobie SP8JZ za pomoc.
    Pozdrawiam wszystkich