Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG Flatron CE29Q12IP [Chassis MC993A] / kineskop piszczy.

dosdaros 08 Sty 2011 15:10 3051 9
  • #1 08 Sty 2011 15:10
    dosdaros
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Kolega ostatnio poprosił mnie o pomoc przy naprawie telewizora LG Flatron CE29Q12IP. Telewizorami szczerze nie zajmowałem się nigdy, jedynie wzmacniaczami i amplitunerami, więc moja wiedza za bardzo poza ten obszar nie wykracza.

Po włączeniu telewizora kineskop nie włącza się w ogóle i słychać z niego jednostajny pisk. Po wstępnych oględzinach sprawdziłem wnętrze. Kondensator C834 (330uF) jest wybrzuszony ale nie wybuchł całkiem. Zgodnie z instrukcją serwisową pomierzyłem na nim napięcie - ok 306V. Następnie sprawdziłem napięcie na nóżce 9-tej przetwornicy IC801 (STR S6709) i wyniosło ok. 6.4V. Jeszcze jej nie wymieniłem tak jak podano to w instrukcji dlatego też mam pytanie, które elementy jeszcze sprawdzić (które mogły jeszcze zostać uszkodzone)?
    Mam świadomość iż pytania mogą być błache dlatego będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam.

1 9
  • #2 08 Sty 2011 15:29
    radsat
    Moderator

Może wytłumacz wszystkim, w jaki sposób ten tytułowy "kineskop piszczy"? Bo z opisu nic tu nie pasuje.

0
  • #3 08 Sty 2011 15:34
    dosdaros
    Poziom 2  

Po włączeniu telewizora na kineskopie nie wyświetla się nic, tylko słychać niezbyt głośne ale nieprzyjemne dla ucha piszczenie z kineskopu. Dioda na froncie telewizora cały czas świeci.

1
  • #4 08 Sty 2011 18:13
    DiZMar
    Poziom 43  

Piszczy zapewne przetwornica, no może cewki na kineskopie ale nie kineskop...

0
  • #5 09 Sty 2011 18:45
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

No widzisz, mało masz doczynienia z tym sprzętem i dlatego twierdzisz ,że kineskop piszczy. Kineskop nie wydaje żadnych dźwięków- zapamiętaj to sobie do końca życia. Co do usterki: skoro led świeci, więc przetwornica pracuje, jednak ten pisk jest z powodu jakiegoś zwarcia. Miernik do ręki i sprawdzaj poszczególne gałęzie zasilające na wyjściu przetwornicy- szcz. napięcie +B 150 v.

0
  • #6 09 Sty 2011 19:26
    LeDy
    Poziom 43  

dosdaros napisał:
    Witam wszystkich.

Kolega ostatnio poprosił mnie o pomoc przy naprawie telewizora LG Flatron CE29Q12IP. Telewizorami szczerze nie zajmowałem się nigdy, jedynie wzmacniaczami i amplitunerami, więc moja wiedza za bardzo poza ten obszar nie wykracza.

Tak ciężko było powiedzieć koledze, że się nie znasz? Zawodowo wzmacniaczami i
    ampli i jeszcze na Elektrodzie o nic nie prosiłeś? Ściemniasz a widzę , że się już nabrali.

0
  • #7 09 Sty 2011 19:35
    alvin
    Poziom 25  

Witam
    Pomijając wypowiedź LeDy, która jest bardzo słuszna, być może kineskop brzęczy a nie piszczy (po utracie próżni). Niektórzy przedziwnie określają dźwięki. Niedawno jeden z forumowiczów napisał, że mu fonia śnieży.

0
  • #8 10 Sty 2011 10:23
    dosdaros
    Poziom 2  

Witam.

Zaraz zaraz, krótkie sprostowanie. Po pierwsze nie napisałem, że zajmuje się "Zawodowo wzmacniaczami i ampli", a po drugie patrząc z perspektywy forum iż posiada ono ponad milion zarejestrowanych użytkowników to poruszane problemy są podobne (nie licząc przypadków, że takie same) to posty użytkowników wystarczająco umożliwiały pomoc z naprawach. Po trzecie poprosiłem o pomoc, a nie wytykanie niewiedzy i nieumiejętności i o ile wzrok mnie nie myli jest to dział "TV początkujący" więc, podstawową wiedzę na temat elektroniki jako ja posiadam, a usterkę chciałem przedstawić jak najbardziej trafnie, co przyznaje prawdopodobnie nie do końca wyszło. Osoby zajmujące się telewizorami, czy tez sprzętem elektronicznym, może razić niefachowość moich opisów ale swoje zdanie lepiej zachować dla siebie licząc na to, że osoba ta ( w tym przypadku ja) wyniesie jakąś naukę z udzielonej pomocy. Po czwarte zastosuje się do porady TELERADIOMECHANIKA i dziękuję za podpowiedź.

Jeśli chodzi o pisk w gwoli sprostowania, to wydobywa się on z tylnej części kineskopu dlatego jak twierdzi DizMar dźwięk może się wydobywać z cewek na kineskopie. Biorę się za sprawdzenie poszczególnych gałęzi zasilania.

0
  • #9 10 Sty 2011 10:35
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

A odłącz cewki odchylania od płyty i zobacz co będzie. Wiesz, trzeba czasami działać metodą prób i błędów. Jeżeli pisk ustanie, podłącz ponownie, ale odlutuj np. od cewek odchylanie pionowe- zobacz co będzie potem zrób zamianę odlutuj od pionu przy cewce i zobacz co będzie. Wówczas będzie łatwiej zlokalizować co i jak. Teraz przy odłączeniu cewek od płyty możesz tam mieć na wtyku tzw.zworkę przez którą idzie zasilanie w kierunku trafopowielacza, będziesz musiał w tym wypadku ją sztucznie / na płycie gł/ zewrzeć, bo inaczej nic nie stwierdzisz. Kto wie, czy nie będziesz musiał obciążyć zasilania +B żarówką 6o wat/220 v/. Zrób to narazie na początek i zdaj relację. Pomierz napięcia. Czy masz jakiś schemat? W razie czego powinien być w naszej bazie, jednak widzę,że masz za mało punktów na koncie.

0
  • #10 10 Sty 2011 10:41
    dosdaros
    Poziom 2  

Tak mam schemat, wraz z angielską instrukcją i lista rozwiązywania problemów w różnych przypadkach. Zrobię tak według podanej instrukcji i opisze co to dało, dziękuję.

0