Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig Emden III - zerwany sznurek skali

djlj24 08 Sty 2011 16:25 1353 0
  • #1 08 Sty 2011 16:25
    djlj24
    Spec od car audio

Dostałem radio z VW - Grundig Emden III. Radio po kosmetyce prezentuje się ładnie, jest grające (jedyna usterka elektryczna po tylu latach to przepalona żarówka - już wymieniona). Niestety zerwany jest sznurek skali przez co wskazówka się nie przesuwa. Ma ktoś może takie radio i mógłby podesłać zdjęcia jak jest fabrycznie ten sznurek założony (szczególnie ile razy jest okręcony na kółku od pokrętła)? Mam co prawda Emden VI ale tam już jest programator mechaniczny więc prowadzenie sznurka może być inne.

Sprawa okazała się prosta. Siadłem i zrobiłem a opis podaję dla potomnych.
    Patrząc na radio od tyłu widzimy kolejno od lewej - sprzężony z gałką strojenia bęben z dwoma miejscami na sznurek, z jednym przecięciem, podwójną prowadnicę przewodu i z prawej strony napinacz ze sprężyną. Zdejmujemy sprężynę, ustawiamy pokrętło strojenia tak aby było widać przecięcie od góry. Łapiemy sznurek mniej więcej w połowie skali (można dalej będzie więcej na zrobienie supła), prowadzimy go poprzez prowadnicę bliższą przedniej ścianie, zawijamy dwa razy wokół bębna zgodnie ze wskazówkami zegara (sznurek ma wchodzić pod bęben po nawinięciu), przeciągami przez przecięcie i nawijamy dwa razy na bębnie dalej przodu. Wracamy na prowadnicę (teraz sznurek idzie z góry) i prowadzimy go na napinacz od dołu - w drodze powrotnej robimy supeł z początkiem sznurka. Zakładamy sprężynę na napinacz, sprawdzamy czy supeł się przesuwa podczas strojenia po czym zakładamy wskazówkę skali w odpowiednim miejscu (warto sprawdzić czy nie jest skrzywiona). I tyle. Oczywiście najtrudniej jest zawiązać supeł na naprężonym sznurku.

0 0