Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VUW 242/2-3 Vaillant gaśnie po zapłonie

08 Jan 2011 16:40 4825 3
 • Level 2  
  Mój turbomax pro po zapłonie gaśnie po 1-2 sekundach od zapalenia. Tuż przed zgaśnięciem widac i słychać iskry skaczące pomiędzy elektrodami czujnika płomienia. Za jakieś paręnaście sekund cykl zapłonu się powtarza i przeważnie leci dalej ok. Ale zdarza się, że piec zostaje odłączony z migającą czerwoną diodą. jaki moze być powód? Już czyściłem wnętrze, dysze i naloty na elektrodach.
 • Helpful post
  Level 12  
  zobacz tutaj podobny wątek - przeczyść elektrodę jonizacyjną - to ta pojedyncza
 • Helpful post
  Heating systems specialist
  Możliwe jest, że masz rozłączony komin. Tlenu starcza na odpalenie a potem zasysa spaliny co uniemożliwia normalne spalanie. Aby sprawdzić czy to komin, wystarczy otworzyć - rozszczelnić komorę spalania, otworzyć np. okno aby dostarczyć powietrze do spalania, i włączyć kocioł. Jeżeli kocioł zacznie normalnie odpalać to musisz sprawdzić co dzieje się z kominem. Zacznij od sprawdzenia końcówki komina, może masz zasłonięte zasysanie powietrza, przez lód, śnieg lub z innego powodu. Kocioł można tylko sprawdzić czy działa z otwartą komorą , użytkowanie kotła bez osłony jest niebezpieczne i zabronione. Jeżeli masz rozłączony komin, np. zniszczoną przepaloną uszczelkę, lub rozłączoną rurę spalinową to wentylator zasysa spaliny na pomieszczenie.
  Drugi temat to zdmuchiwanie płomienia przez wentylator, przy montażu krótkiego komina i braku kryzy, lub dławienie przy długim kominie i nieodpowiedniej kryzie.
  Trzecia sprawa - zabrudzony wentylator.
  Czwarte zabrudzony filtr gazu.
  Piąte czas na serwis jeżeli z którymś punktem masz problem.
 • Level 2  
  Przytkanie komina raczej nie wchodzi w grę. Więc otwarłem komorę raz jeszcze. Zauważyłem, że nad czujnikiem płomienia nalot na nagrzewnicy jest czarny, a w innych miejscach jasny. Czyżby akurat tam gdzie wykrywa się płomień nie dochodziło do kompletnego spalania?. Zdjęcie zrobione z dołu, w stronę nagrzewnicy - lewa elektroda to czujnik płomienia:
  VUW 242/2-3 Vaillant gaśnie po zapłonie
  Przedmuchałem dyszę w podejrzanym miejscu sprężonym powietrzem. Jeszcze oczyściłem z nalotu elektrodę.
  Teraz piec zapala zawsze bezbłędnie. Dzięki za porady. Zamykam temat.