Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5720Z ratowanie karty graficznej.

08 Sty 2011 16:55 7998 9
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Czytalem Twoj wczesniejszy post. Napisałeś w nim, że zainstalowałeś program RivaTuner i zmniejszałeś taktowanie. Jeżeli karta zaczęła "gadać", to proponuję wrócić do ustawień fabrycznych i usunąć wspomniany wcześniej program.
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Po pierwsze gratuluję pomysłu pieczenia karty graficznej, HAHAHA poprostu mistrzostwo.

Poza tym z opisu jaki wstawiłeś w poprzednim wątku wynika, że w wyniku zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych układu chłodzenia dochodziło do częstego przegrzewania układu BGA (GPU) na karcie. W wyniku tego powstały tzw zimne luty (czyli mikroszczeliny w połączeniach GPU z laminatem) dlatego też wygrzewanie w piekarniku chwilowo pomogło.

Jeżeli karta nie została przez pieczenie uszkodzona to powinna się nadawać do naprawy.
    Należało by zrobić Reballing i zamienić luty na ołowiowe. To powinno postawić tę kartę i uczynić ją niewrażliwą na temperatury pracy powstające wewnątrz komputera.
  • Poziom 20  
    Musisz wymienić układ na nowy DC/09 lub DC/10, nie ma tutaj sensu podgrzewanie ani reballing, to tylko wystarczy na krótki czas.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam, posiadam ten sam model laptopa z taką samą kartą grafiki która uległa podobnej awarii, zaryzykowałem zgodnie z sugestiami na kilku forach "wygrzanie" układu, ku mojemu zdziwieniu ta operacja przywróciła kartę do wcześniejszej świetności, układ zachowuje się stabilnie i przy braku obciążenie nie skaczą mu parametry jak koledze. Jeżeli chodzi o "skoki" taktowania to w moim przepadku nie występują podczas "spoczynku" karty. Karty ta w wersji M (a jest to gf8400m GS) posiada 2 tryby taktowania, więc takie "skoki" powinny być normą przy wzrastającym obciążeniu karty.

Pozdrawiam,
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    No tak, "wygrzania" płyty głównej w celach "diagnostycznych" jak sugerują w wymienionym przez mojego przedmówcę wątku nie zaryzykowałbym. Ale wracając do tematu tego wątku to karta którą przywróciłem do życia w swoim laptopie po paru dniach użytkowania wróciła do stanu z przed naprawy, niestety potwierdza się że taka chałupnicza metoda naprawy tej karty jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, natomiast jedyną pewną metodą jest wymiana całego układu na nowy, tyle że polecałbym układy które nie grzeją się tak znacznie jak ww. Poszukując informacji na temat udanej wymiany karty na inny model w tym laptopie natrafiłem na niezwykle krzepiący wątek:
    Link
    z którego wynika że posiadacze laptopów acer z powodzeniem wymienili karty na złączu MXM. Osobiście mam zamiar wymienić swoją na Ati HD 3650. Jak mi się uda postaram się zdać relację :)

Pozdrawiam,
  • Poziom 1