Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wyłączenie zaokrąglania liczb w Excel 2007

DmasterR 08 Jan 2011 19:01 30042 13
    DmasterR
    Level 17  
    witam
    Jak wyłączyć zaokrąglanie liczb w excelu 2007?
    np. 3,568 program zaokrągla na 3,57 a chce miec 3,56.
    np 4,679 na 4,67
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    andk1eltd
    Level 36  
    Narzędzia główne\Liczba\Zwiększ dziesiętne - klikając możesz ustawić tyle miejsc dziesiętnych ile ci pasuje.
    DmasterR
    Level 17  
    Tam tylko zwiększam ilość miejsc po przecinku. Ja chce aby excel nie zaokrąglał mi liczby gdy zmiejszam mu ilość dziesiętnych np. 4,67836 na 4,67, a nie na 4,68. Excel automatycznie zaokrągla gdy zmniejszam mu miejsca po przecinku, a ja tego nie chce.
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Taka już natura Excela. Zdaje się, że będziesz musiał użyć funkcji. Np
    Quote:
    ZAOKR.DÓŁ, funkcja

Zaokrągla liczbę w dół w kierunku zera.

Składnia

ZAOKR(liczba;liczba_cyfr)

Liczba to dowolna liczba rzeczywista, która ma być zaokrąglona w dół.

Liczba_cyfr to liczba cyfr, do ilu liczba ma być zaokrąglona.
    DmasterR
    Level 17  
    To działa, ale jeśli przykładowo w drugiej kolumnie mam jakies wartości i funkcje, to kasuje mi zawartość wyniku po przecinku np.:
    6,768543 zapisana jako 6,76, to w drugiej kolumnie(gdzie jest funkcja np. mnożenia obu kolumn) wynik wynosi np. 9,870000. tzn. ze niewidoczne cyfry po przecinku na miejscu 3,4,5...stają sie zerami.
    6,768543*6,76=9,870000
    Aldrin
    Level 22  
    DmasterR wrote:
    Ja chce aby excel nie zaokrąglał mi liczby gdy zmiejszam mu ilość dziesiętnych np. 4,67836 na 4,67, a nie na 4,68.

To "zaokrąglanie" przez określaniu miejsc po przecinku jest wyłącznie efektem kosmetycznym - formatowanie komórki nie zmienia jej rzeczywistej wartości. Modyfikuje jedynie sposób prezentacji danych na ekranie. Najlepiej widać to przy formatowaniu komórki z datą...

Przykład:
    jeśli formatujemy komórkę z 4,67836 na 4,68 to po dodaniu 0,32 w sumie mamy... 4,99836, choć początkowo wydaje się, że 5,00.

wyłączenie zaokrąglania liczb w Excel 2007
    Jeśli więc formatujemy komórkę z 4,67836 to nadal jest tam 4,67836, choć "dla oka" prezentujemy dane w postaci 4,68. Śmiało można więc wykonywać działania na komórce sformatowanej do "4,68".

Użycie funkcji zmienia wartość w komórce- wtedy rzeczywiście zaokrąglimy daną liczbę.
    romoo
    User under supervision
    U mnie jest problem z tym że jak wpisuje nr. konta - 26 cyfr-- to mi oststnie 8 cyfr wypełnia zerami!
    Aldrin
    Level 22  
    jeśli komórka będzie sformatowana jako 'tekst' widoczne będą wszystkie cyfry.
    romoo
    User under supervision
    Tak tylko wtedy nie zrobisz działan na nich. To nie tylko nr kont.
    Aldrin
    Level 22  
    romoo wrote:
    U mnie jest problem z tym że jak wpisuje nr. konta - 26 cyfr-- to mi oststnie 8 cyfr wypełnia zerami!

Tak przedstawiasz problem, więc taka odpowiedź jest prawidłowa.
    Jeśli masz bardziej złożone zagadnienie to przedstaw je w całości.

Jeśli więc chodzi o dodatkowe działania z wykorzystaniem takiej komórki to też mozna je wykonywać...
    Januszf777
    Level 27  
    Witaj.
    W polu formatowania komórki (nie telefonu) wejdź w ustawienia Użytkownika i wpisz ciąg cyferek 1234... aż ich liczba będzie 26 sztuk. Powinno działać i dać się obliczać.
    oak102
    Level 9  
    Tu trzeba rozróżnić do czego dana komórka ma być wykorzystana... Jeżeli Chcesz po prostu wyświetlać dane w takiej postaci w jakiej są wpisywane to używasz formatowania tekstowego komórki natomiast jeżeli zamierzasz obliczać określone wartości to pozostają inne typy formatowania np. naukowy, księgowy czy liczbowy.

Próbowałem wpisywać przy różnych formatach komórek 26. cyfrowe liczby i zawsze efekt jest ten sam ostatnie pozycje pokazywane są jako zera bądź całą liczba jako potęga w tzw. notacji naukowej (takiej samej jak zwykły kalkulator kiedy wpiszesz liczbę nie mieszczącą się na wyświetlaczu.
    Januszf777
    Level 27  
    oak102 wrote:

Próbowałem wpisywać przy różnych formatach komórek 26. cyfrowe liczby i zawsze efekt jest ten sam ostatnie pozycje pokazywane są jako zera bądź całą liczba jako potęga w tzw. notacji naukowej (takiej samej jak zwykły kalkulator kiedy wpiszesz liczbę nie mieszczącą się na wyświetlaczu.

Poczytaj post wyżej!
    illusion3
    Level 11  
    Wiem że to stary wątek ale rozumiem kolegę, i może się to komuś przyda,
    jeśli chodzi o open office.
    Klikasz zakładkę narzędzia/opcje... . Potem wybierasz "OpenOffice.org calc"
    i po prawej stronie masz ile miejsc ma ci pokazać po przecinku. Jak w komórce pokarze ci ### to musisz po prostu scalić 2 komórki bo liczby się nie mieszczą. Przy tej opcji nie dodaje żadnych niepotrzebnym zer za liczbą jak ma to w przypadku wyboru formatowania i działa od razu na wszystkie komórki.