Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka odbiornika detektorowego.

noxipol 08 Jan 2011 20:25 2741 11
 • #1
  noxipol
  Level 9  
  Witam.
  Buduję radioodbiornik detektorowy i mam problem z cewką, nie uśmiecha mi się nawijanie 200 zwojów więc wyszarpałem takie oto cudo.
  Pytanie moje brzmi czy będzie to dobrze działać, gdyż drut miedzią nie jest a nie jestem pewien czy taka cewka zachowa się podobnie.

  Z góry dziękuję za odpowiedź...


  Cewka odbiornika detektorowego.
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  noxipol wrote:
  Buduję radioodbiornik detektorowy i mam problem z cewką, nie uśmiecha mi się nawijanie 200 zwojów więc wyszarpałem takie oto cudo.
  Pytanie moje brzmi czy będzie to dobrze działać, gdyż drut miedzią nie jest a nie jestem pewien czy taka cewka zachowa się podobnie.


  A jaka jest rezystancja? Jeśli nieweielka (kilkanaście omów) to ma szanse działać...
 • #5
  mxs
  Level 26  
  Zdejm drut z opornika,nawiń cewkę drutem miedzianym w emali,
  tam gdzie chodzi ślizgacz zetrzyj papierem ściernym i próbuj.
 • #7
  noxipol
  Level 9  
  Dziękuję za zaangażowanie.
  Myślę, że spróbuje zedrzeć drut i nawinąć nowy, cewka kosztowała mnie złotówkę więc nie będzie to duża strata (w razie porażki).
 • #8
  kierbedz4
  Level 36  
  Nie jesteś w stanie przy obecnym stanie Twoich wiadomości zbudować odbiornik detektorowy. Musisz nawinąć cewkę i zbudować obwód rezonansowy który właśnie składa się z owej cewki oraz z wpiętego równolegle do tej cewki dobranego kondesatora stałego lub obrotowego celem dostrojenia obwodu i uzyskania jak największej siły głosu. Najlepszym rozwiązaniem jest odbiór stacji na falach długich ze względu na silny sygnał nadajnika programu pierwszego.Do odbioru tego zakresu potrzebujesz włąśnie zbudować obwód rezonansowy który właśnie składa się z cewki nawiniętej na okrągłym karkasie o średnicy od 30 do 50 mm w ilości około 200 zwoi.Do początku cewki podłączasz antenę której długość powinna wynośić około 17 metrów zawieszona na jajkowych izolatorach.Jako uziemienie możesz podłączyć koniec nawiniętej cewki metalicznie podłączonej do zaworu centralnego ogrzewania . I tak zbudowałeś obwód rezonansowy stanowiący cewkę z dobranym do niej experymentalnie równolegle kondesatorem.Aby uzyskać sygnał radiowy to te niewielkie napięcie w.cz zaindukowane w tym obwodzie należy jednopołówkowo wyprostować niewielką diodką germanową a następnie sygnał radiowy podlega odebraniu przez czułe słuchawki o oporności nie mniejszej niż 2 k -omy których końcówki są wpięte między diodkę a uziemienie.Celem wyfiltrowania napięcia sygnału przewody słuchawek są zbocznikowane kondesatorem stałym o pojemnośći około 2000 pf Zyczę udanych experymentów.
 • #9
  noxipol
  Level 9  
  Wiem o tym. Słuchawka którą posiadam ma impedencje 2200Ω więc powinna działać, jako diodę detekcyjną zastosuję diodę aap152 lub aap153, nie wiem tylko jak sprawdzić czy posiadana słuchawka jest sprawna.
 • #10
  swiatal
  Level 19  
  Ja, kilkadziesiąt lat temu, kiedy sam budowałem odbiorniki radiowe, sprawdzałem takie słuchawki, łącząc ich końcówki - na moment - do baterii.
  Jeżeli słuchawka była sprawna, to słychać było trzask.
  Pozdrawiam.
 • #11
  zetdeel
  Level 39  
  Najważniejsza jest długa antena i dobre uziemienie. Bez tych dwóch rzeczy masz małe szanse na powodzenie.
  Poniżej literatura n/t konstrukcji odbiorników detektorowych (w jęz. rosyjskim).
 • #12
  noxipol
  Level 9  
  Dziękuję wszystkim za wszystko.