Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmasakrowana Popcornem mikrofalówka - jak to oczyścić?

mrojol 08 Jan 2011 21:35 27711 13
Termopasty
    mrojol
    Level 13  
    Mikrofalówki używam od kilku lat. Wczoraj wrzuciłem (nie po raz pierwszy a setny) popcorn maślany w papierowej torbie i... zapomniałem że włączyłem i poszedłem do piwnicy. Wróciłem po 5 minutach - w kuchni siwy dym gryzący w oczy, po otwarciu mikrofali meksyk, dym i syf. W efekcie kuchenka w środku jest żółto pomarańczowa, śmierdzi niesamowicie. Żeby była to kuchenka za 100 - 200 pln to bym ją "zutylizował", ale ta kosztowała dużo więcej i mi jej po prostu szkoda.

Do ludzi, którzy MIELI TAKĄ SYTUACJĘ - co zrobić, czym czyścić?
    Proszę nie teoretyzować - czyściłem, odkażałem, wietrzyłem -

proszę tylko o informację od ludzi, którzy ZMIERZYLI SIĘ Z TAKIM PROBLEMEM a ich kuchenka po takich przejściach służy nadal.
  • Termopasty
  • Helpful post
    movzx
    Level 39  
    Parę dni temu sfajczyłem jakiegoś krokieta który wg instrukcji powinien się grzać 3 minuty a po 2,5 się zapalił.
    Po pierwsze sprawdź w jakim stanie jest płytka mikowa, czy nie jest zwęglona albo dziurawa.
    Po drugie antena magnetronu, czy nie ma wypalonej dziury, i ogólnie czy w okolicy nie pozłaził lakier z obudowy.
    Po trzecie spróbuj środek do czyszczenia szyb kominkowych - u mnie pomogło ale trzeba bardzo uważać bo można zdjąć brud razem z lakierem. Sprawdź najpierw gdzieś w niewidocznym miejscu czy nie rozmiękczy farby.
    Po czwarte smrodu nie udało mi się wywietrzyć i muszę z nim żyć albo wymienić kuchenkę. Tak samo lekkie przybrązowienia zostały i tyle - ogień to ogień. Jeśli chcesz mieć kuchenkę jak nową to obawiam się że niestety pozostaje Ci rzeczywiście nowa.

Powodzenia.
  • Termopasty
    mrojol
    Level 13  
    Jack14 wrote:
    Soda oczyszczona.
    Soda - do czyszczenia czy do usunięcia zapachu? roztwór z wodą czy "heblować" na wilgotno i czyścić?

Dodano po 3 [minuty]:

movzx wrote:
    Parę dni temu sfajczyłem jakiegoś krokieta który wg instrukcji powinien się grzać 3 minuty a po 2,5 się zapalił.
    Po pierwsze sprawdź w jakim stanie jest płytka mikowa, czy nie jest zwęglona albo dziurawa.
    Po drugie antena magnetronu, czy nie ma wypalonej dziury, i ogólnie czy w okolicy nie pozłaził lakier z obudowy.
    Po trzecie spróbuj środek do czyszczenia szyb kominkowych - u mnie pomogło ale trzeba bardzo uważać bo można zdjąć brud razem z lakierem. Sprawdź najpierw gdzieś w niewidocznym miejscu czy nie rozmiękczy farby.
    Po czwarte smrodu nie udało mi się wywietrzyć i muszę z nim żyć albo wymienić kuchenkę. Tak samo lekkie przybrązowienia zostały i tyle - ogień to ogień. Jeśli chcesz mieć kuchenkę jak nową to obawiam się że niestety pozostaje Ci rzeczywiście nowa.

Powodzenia.

Nie paliła się. Spalił się wsad czyli popcorn w torbie - wywaliło tłuszcz z torby na zewnątrz - ale śmierdzi makabrycznie spalenizną i nieciekawie wygląda. Przybrązowienia mi nie przeszkadzają, raczej jej zapach. Spróbuję znaleźć ten środek do szyb kominkowych , może odbarwi brąz.
    movzx
    Level 39  
    Zapomniałbym - trzeba ten środek bardzo dokładnie wypłukać żeby się go później nie najeść. Najlepiej by było jakbyś wymontował części elektryczne a resztę potraktował bieżącą wodą.
    reddy
    Level 2  
    tak myślę że najpierw dobrze by było nieco rozmiękczyć te wszystkie resztki w mikrofalówce. Może wodę w misce wygotować aby para zadziałała. A jak się czyści kuchenki elektryczne ew gazowe? nie ma jakiś gotowych preparatów które parują?

Tak strzelam ale może to będzie pomocne...
  • Helpful post
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli chodzi o usunięcie przypalonego tłuszczu, to ja ostatnio używam zmywacza do tarcz hamulcowych w sprayu. Zowie się to "brake cleaner". Potraktowany tym okap kuchenny błyszczy się jak lustro. Plastików nie żre, choć zawsze lepiej sprawdzić przed...
    servgsm
    Level 23  
    Od wczoraj też mam problem z taką mikrofalą.
    Nieprzyjemny zapach usunąłem poprzez gotowanie w kuchence roztworu kwasu cytrynowego z wodą.. Ale smród do końca nie odpuścił - tylko częściowo.

Wszelkie płyny, środki itp. do mikrofal nic nie dały.
    Zdaje mi się, że pozostaje żmudne szorowanie jakimś cifem albo czymś w tym rodzaju, żeby jeszcze urządzenie odratować.

Pozdrawiam.
    macha
    Level 19  
    Witam.
    Ja napaloną szybę od kuchenki elektrycznej wyczyściłem środkiem "Calgofix Grillreniger" firmy Benckiser. Poradził sobie ze starym przypalonym zabrudzeniem.
  • Helpful post
    ZapleT
    Level 15  
    Poradziłem sobie z takim problemem sposobem podobnym do servgsm, tyle że zamiast kwasku cytrynowego trzeba użyć prawdziwych cytryn!
    1. 2-3 cytryny pokroić ze skórkami w plasterki
    2. włożyć do miski i zalać wodą tak, żeby były przykryte
    3. gotować na maksa 20 minut
    4. wymyć wnętrze mikrofali i w razie gdyby pozostały resztki zapachu to czynność powtórzyć ale ze świeżymi cytrynami.

Pamiętajcie o tym, że woda paruje i może być konieczne dolewanie wody.
  • Helpful post
    servgsm
    Level 23  
    Rzuciłem te cytryny, jak kolega wyżej napisał i rzeczywiście efekt jest pozytywny. Nie ma rewelacji, ale działa to lepiej niż środkami chemicznymi.

Tak się tylko zastanawiam, czy osoby, które posiadają funkcję grill, nie powinny lepiej podgrzewać tego "wywaru" za pomocą grilla? Fale niszczą wiele elementów, czy te elementy nie wspomogłyby usuwania skutków zamiany popcornu w węgiel?

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    movzx
    Level 39  
    Mikrofale dużo szybciej zagrzeją wodę niż grill. Z tym niszczeniem to bez przesady - to nie promieniowanie gamma.
    mrojol
    Level 13  
    Ja po kilkunastu próbach się poddałem.
    Kolor to "pikuś", udało się, że znacznie brąz wyblakł i byłem bliski bieli (beżu :) ). Niestety zapach, pomimo gotowania, czyszczenia, wietrzenia etc nie ustąpił. Zakupiłem nową kuchenkę.
    Nigdy więcej popcornu - tylko gotowy ze sklepu :).
    Dziękuję za pomoc i udział w wątku, zamykam.
    czeszko1
    Level 10  
    Najlepszą metodą na takie zabrudzenia po eksplozjach jedzenia w mikrofali bądź przypaleniach, jest użycie wody z dużą ilością octu. Wstawiamy nasza miksturę najlepiej w płaskim naczyniu, które oczywiście może być używane w mikrofali. Włączamy na tak długo aż woda z octem zacznie się gotować i wypełni parą środek mikrofali. Zapach octu nie jest może piękny ale to środek naturalny. Wszelkie resztki jedzenia cokolwiek zostało na ścianach mikrofali po prostu spływa. Wystarczy papierowy ręcznik czy ścierka. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. I tak mamy za jednym zamachem: wyczyszczone, odkażone, zapach spalenizny również zniwelowany. Nie jedną "zadżumioną"mikrofalę w ten sposób odratowałem.