Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSI KT-7 Pro -piszczy i grzeje

remuch 13 Oct 2004 12:38 1598 8
    remuch
    Level 11  
    Miałem mały wypadek-wpadł mi spinacz biurowy do kompa i zrobił małe zwarcie! Od tej pory płyta wydaje piski gdy tylko procesor coś robi
    Płyta MSI KT7 Pro - obok procka sa takie czarne elementy płytki (to są chyba regulatury napięcia) tam własnie spinacz narobił bałaganu, obok tego jest cewka indukcyjna - to wszystko sie bardzo mocno grzeje, bez chłodzenia tych elementów wiatraczkiem komp wyłącza sie po 15 minutach pracy. można coś z tym zrobić????

Na obrazku sa te czarne grzejace sie elementy (tranzystory chyba)
    - NIE TO ZAZNACZONE CZERWONYM KWADRATEM!!!! da sie to wymienic??
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie pomysłu i rady.
    Z góry dziekuje.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Kapsis
    Level 25  
    mozliwe ze wlasnie ta cewka wlasnie piszczy,to te elementy przewaznie piszcza podczas pracy.przysluchaj sie czy wlasnie ona nie piszczy-pewnie rdzen drga w srodku w uzwojeniu..moze dac do tego specjalny klej?

za udzielanie błędnych rad - jesli wpadl spinacz do kompa to cewka uległa uszkodzeniu-poprostu bezsens!!!

za tą porade kolega otrzymuje UPOMNIENIE :!: :!: :!:
    PICIA
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    obejrzyj dokładnie elementy czy spinacz czegoś nie zwarł, taki efekt (grzanie, piszczenie, wyłączanie) może być spowodowany nadmiernym obciążeniem elementów zasilających
    cmon
    Level 15  
    ja to sobie mysle, ze prawdopodobnie spinacz usmiercil ktorys z tranzystorow mocy - pozostale grzeja sie, bo musza nadrabiac za kolege + przez ten padniety takze moze plynac jakis bezuzyteczny prad. piszczenie rdzenia moze tez chyba byc wynikiem niesymetrycznego zasilania.... w ogole jesli cos piszczy i nie jest to piszczyk, to z pewnoscia chodzi o rdzen, pytanie tylko ktory - jestes pewien ze piszcza te dlawiki a nie zasilacz? pytam, bo spiewajacych dlawikow jeszcze nie slyszalem :) moze faktycznie rdzen (rdzenie) zostal uszkodzony w momencie zwarcia....w kazdym razie nie da sie go skleic :lol: pozdr;
    remuch
    Level 11  
    Kapsis wrote:
    mozliwe ze wlasnie ta cewka wlasnie piszczy,to te elementy przewaznie piszcza podczas pracy.przysluchaj się czy wlasnie ona nie piszczy-pewnie rdzen drga w srodku w uzwojeniu..moze dac do tego specjalny klej?
    zwyła kropelka wystarczy??? a moze lepiej wymienić całą cewkę (tylko gdzie ona ma jakieć oznaczenia?)
    remuch
    Level 11  
    cmon wrote:
    - jestes pewien ze piszcza te dlawiki a nie zasilacz? pytam, bo spiewajacych dlawikow jeszcze nie slyszalem :) moze faktycznie rdzen (rdzenie) zostal uszkodzony w momencie zwarcia....w kazdym razie nie da się go skleic :lol: pozdr;

zmienialem zasilaczi nic:( dalej piszczy, tych tranzystorów nie da sie wymienic???
    witja_mar
    Level 13  
    Oczywiście, że sie da :). Trzeba mieć do tego pożądną lutownice, a raczej dwie: mniejszej mocy do odlutowania nóżek bazy i emitera oraz dużej około 100W, aby odlutować klektor, który jest zarazem mocowaniem do płyty jak i radiatorem danego stabilizatora. I najlepiej aby nie były to lutownice transformatorowe.
    cmon
    Level 15  
    kolego, nie przesadzaj z tymi 100 watami! toz to nie rynna :lol: zwykla szescdziesiatka powinna wystarczyc w zupelnosci. transformatorowka to na pewno nie moze byc! pozdr;
    remuch
    Level 11  
    witja_mar wrote:
    Oczywiście, że się da :). Trzeba mieć do tego pożądną lutownice, a raczej dwie: mniejszej mocy do odlutowania nóżek bazy i emitera oraz dużej około 100W, aby odlutować klektor, który jest zarazem mocowaniem do płyty jak i radiatorem danego stabilizatora. I najlepiej aby nie były to lutownice transformatorowe.

Kumpel mi podpowiedział żebym odcioł nóżki od tego czarmego elementu pozostawiajac je przylutowane do płyty i wtedy do nich przylutować nowe kondenasatory (da się je kupić w sklepie elektronicznym oznaczenia są takie:FDB 6035AL). Może tak być???

P.S. co to jest baza, emiter i klektor??? - sory ale nie wie co to jest:( zainteresowałem się wymianą tych kondensatorów z konieczności a nie mam wykształcenia elektronicznego, żadenego serwisu też nie mogę znaleźć ale lutownicę w reku trzymałem:)