Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Herbert (stary) Cichy odbiór.

09 Sty 2011 01:06 4540 15
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie. Jakiś czas temu otrzymałem od kolegi radio do wymiany diod smd w wyświetlaczu i stwierdził że radia nie używa i że mnie wkręci w CB społeczność.
    Wyświetlacz zrekonstruowany ładnie działa , radio podłączone antena podpięta i jest problem.
    Na AM bardzo cichy odbiór szumów, mowa prawie całkowicie niesłyszalna ( ciche auto czy dom) ,zaś na FM jest nieco głośniej szumy jak i odbiór ale ber rewelacji.
    Wszyscy mówią ,że nadawanie jest super jakość i zasięg też.
    Głośność na max squerch na minimum i RF gain na max.
    Problem ten występuje zarówno na wbudowanym jak i zewnętrznym głośniku.
    W trybie szczekaczki podczas nadawania cisza w głośniku.
    Koledzy pomóżcie bo już nie mam pomysłu.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 33  
    Potencjometry na panelu przejrzeć.
    Skala S/RF w tym radyjku jest tak profesjonalnie zrobiona, że grzech nie wspomnieć jak się zachowuje.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 14  
    Jakość i czystość sygnału dobra ale niemiłosiernie cicha, napisałem s-minimum RF Gain-max każde ingerencje w to ustawienie powoduje pogorszenie sytuacji.
  • Poziom 33  
    Napisałeś squerch na minimum to nie to samo, ale mniejsza z tym. Jeśli radio leżało gdzieś po piwnicach na 99% wina potencjometryów
  • Poziom 17  
    Przeczyść potencjometry zarówno te na panelu jak i na układzie.Ja tak miałem w ALANIE 100 plus i po przeczyszczeniu alkoholem było ok.
  • Poziom 14  
    Ok przeczyszczę te na froncie za pomocą KONTAKT PR ,ale co z tymi na płycie nie chciałbym go rozstroić.
  • Poziom 17  
    Zapamiętaj w jakim są położeniu albo zrób zdjęcie i potem ich tak samo ustawisz.Ja po czyszczeniu zawsze ustawiałem orientacyjnie z pamięci i wszystko gra.
  • Poziom 14  
    POTENCJOMETRY przeczyszczone i MIKROFON po sprawdzeniu kabli i nadal to samo jakieś pomysły ?

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 10.9.
    Pracujesz na ostrzeżenie?

• Poziom 33  
    Pomierzyć potencjometry/ ew. pomierzyć i przeciągnąć sygnały na potencjometrach.
    A tak na marginesie jak już bierzesz się za psikanie to wpierw trza by jakieś pomiary zrobić chyba co nie.
  • Poziom 33  
    SP8JZ napisał:
    Pomierzyć potencjometry/ ew. pomierzyć i przeciągnąć sygnały na potencjometrach.
    A tak na marginesie jak już bierzesz się za psikanie to wpierw trza by jakieś pomiary zrobić chyba co nie.
    No właśnie kolego autorze tematu. Dlaczego nie zaczynasz jak należy tylko od innej " strony". Podaj czy sprawdzałeś jak jest dostrojona twoja antena, ile mocy wychodzi z radia, To jak ktoŚ ciebie odbiera nie zależy wcale całkowicie od ciebie, ważna jakim sprzętem ktoś ciebie odbiera i gdzie. Może ty z samego kabla nadajesz a kolega stoi pod twoim blokiem autem z dobrze zestrojonym sprzętem i powie ci, że słychać cię idealnie.Podsawowe pomiary parametrów pracy to podstawa zanim zaczyna siĘ "grzebać" w radiu, nie liczę wymiany tych "świetlików" SMD bo jak nie jarzyły, to mogły być "spalone". Ale i przed taką wymianą trzeba sprawdzić czy zasilanie dochodzi, bo diody wymienisz na nowe i dalej może być ciemno.
  • Poziom 14  
    Drogi kolego Novile. Jak już pisałem nadawanie jest bardzo dobrej jakości ( testowane na odległość 7 km) Moc nadawcza ma guzik do mocy odebranej.
    Kolejna sprawa iż nadawanie w dużej mierze zależy od zestrojenia swojego sprzętu. A jednak głośność szumów i innych dzwięków w głośniku też jest za mała. Strona nadawcza POWTARZAM W 100% sprawna. Jutro bedę miał reflektometr i resztę gratów to jeszcze raz mogę zestroić antenę.
    Diody kolego wymienione bo w miarę upływu lat się powypalały teraz działają wszystkie segmenty wyświetlacza. Poza tym one tylko poprawiły estetykę radia a nie jego działanie. Ponadto skąd kolega wie że nie były mierzone pady gdzie były stare ledy ?
    Potencjometry nie wszystkie ale część było badane z toru audio trzymały parametry.
    Wie ktoś jak zrealizowane jest wzmocnienie i tor audio po stronie odbiorczej jakaś osobna końcówka/tranzystor ?
    Czekam na konkretne porady a nie na posty tylko dla nabijania postów
    Potencjometry nie wszystkie ale część z toru audio trzymały parametry.
    Wie ktoś jak zrealizowane jest wzmocnienie i tor audio po stronie odbiorczej ?
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Witaj Arek :)
    Tak, jak pisałem na maila - to radio zachowuje się dokładnie tak, jak po odłączeniu mikrofonu - głośność na maxa i prawie kompletna cisza w głośniku, mimo silnego sygnału odbiorczego i silnej modulacji z mojej stacji CB.
    Wg mnie odbiornik nie dostaje masy rozdzielanej przez przełącznik w mikrofonie. Masa ta idzie na nadajnik i tak, jak sprawdziłem - AM i FM u Ciebie działa b. dobrze.
    Natomiast gdzie zniknęła masa dla odbiornika - oto jest pytanie...
    Pozdrawiam
    Witek

Post był raportowany jako regulamin pkt 8,1 . [SP5ANJ]
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cytat:
    Wie ktoś jak zrealizowane jest wzmocnienie i tor audio po stronie odbiorczej ?
    Tak, pan SCHEMAT wie. Jeśli nie ma przerwy w kablu od mikrofonu, luty na gnieździe nie są popękane a przełącznik PTT sprawny, PA/CB również to zaśniedziałe są ( a właściwie pokryte siarczkiem srebra ) styki w gniazdach jack (w oryginalne srebrzone ). Oczywiście to co koledzy pisali o potencjometrze VOL i sprawności elektroniki nie wspomnę.
  • Poziom 14  
    Udało się naprawić. Usterka występowała w taśmie łączącej przednie PCB z główną płytą. Dziwne ale gruby drut nie przewodził prądu. Naprawiona usterka przewodem (mostkiem) .

Pomógł otrzymują

Witekgo - za ciągłe monitorowani ei zainteresowanie problemem
    Gregorio27 za zwrócenie uwagi na możliwość pęknięcia ścieżki w okolicach gniazda.

Dziękuje.
  • Poziom 10  
    Kurde mam ten sam problem ( Mic, antena sprawniusi, głośnik na FM śmiga a szczekanie na AM nie daje nic na głośnik i słaby odbiór ):/ załamaliście mnie bo mam Harrego wbudowanego w górną półeczkę w mojej viki i będzie trza ucinać kable. Zima pokazała chyba co potrafi w tym roku.
  • Poziom 14  
    Cóż dziękuję za rady usterka taka jak w powyższej mojej wiadomości