Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kodak EasyShare C813 przysłona obiektywu uszkodzona?

09 Jan 2011 12:06 1765 5
  • Level 15  
    Witam,

Mam mały problem z moim kompaktem Kodak EasyShare C813, mianowicie wpadł mi w piasek i od tego czasu ta przysłona obiektywu, która zamyka się kiedy go się wyłącza bądź otwiera kiedy włącza czasami się nie domyka bądź nie otwiera do końca (lub w ogóle). Domyślam się, że jakieś ziarenko tam siedzi albo inna forma uszkodzenia? Ktoś mógłby poradzić jak to się do tego dobrać?

Pozdrawiam
  • Level 32  
    Jak zanieczyszczenia same nie powypadają, to naprawa polega na rozebraniu mechanizmu żaluzji i usunięciu tego co je blokuje. W większości obiektywów jest możliwy dostęp z zewnątrz, niestety w tym modelu jest to bardzo problematyczne i nawet człowiek ze sporym doświadczeniem musiałby się nieźle nakombinować gdyby uparł się że zrobi to bez rozbierania aparatu i obiektywu. Jak nie chcesz z tym iść do serwisu to lepiej zablokuj na stałe w pozycji otwarte.
  • Level 31  
    Nie jest tak, źle -w tych modelach dostęp do wkrętu mocującego zespół żaluzji jest po odklejeniu pierścienia ozdobnego. Po jego odkręceniu zespół można z obiektywu zdemontować i coś tam poczyścić bez narażania optyki.
  • Level 15  
    a czy nie powypadają mi tam jakieś sprężynki i nie przestanie działać w ogóle?
  • Helpful post
    Level 31  
    Zespół schodzi w całości, ale jest to element właśnie z małymi sprężynkami (dość precyzyjne i malutkie). Może się rozsypać i trzeba mieć cierpliwość aby to poskładać. Ale to już wybór rozkładającego ;)

A sam fakt demontażu w celu czyszczenia daje właśnie spore prawdopodobieństwo, że się rozsypie.
    Aby nie było wątpliwości - są trzy punkty mocowania 1 to wkręt i dwa zatrzaski symetrycznie.
  • Level 15  
    Dzięki za rady, zastanowię się jeszcze nad tym :)