Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obliczenie indukcji magnetycznej w rdzeniu transformatora.

09 Jan 2011 12:51 5719 2
  • Level 2  
    No cóż, fakt nie zrobiłem wcześniej zadania, bo nie wiedziałem jak. Teraz coś wyskrobałem i powiedzcie proszę, czy dobrze. Jeśli źle, qrde, podpowiedzcie coś

Treść zadania:
    Trafo nawinięte na rdzeniu stalowym o S=5cm² zasilono napięciem o częstotliwości f=50Hz. Jaka jest wartość maksymalna indukcji magnetycznej w rdzeniu, jeżeli woltomierz dołączony do nieobciążonego uzwojenia wtórnego wskazał wartość napięcia u2=10V? Liczba zwojów uzwojenia wtórnego n2=80 zwojów. Rezystancja wewnętrzna woltomierza Rv=∞

Skorzystałem ze wzoru na Siłę elektromotoryczną i na strumień magnetyczny

Φ=B•S | E=4,44•N•f•Φ po przekształceniu -> B=E: (4,44•N•f•S)

Wynik jaki mi wyszedł to B=1,126T

Pomocy, jeśli zrobiłem źle. Wcześniej nie zrobiłem bo nie umiałem, a nie bo mi się nie chciało.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 43  
    Witam,
    StoneDeadForever wrote:
    No cóż, fakt nie zrobiłem wcześniej zadania bo nie wiedziałem jak. Teraz coś wyskrobałem i powiedzcie proszę, czy dobrze. Jeśli źle, qrde, podpowiedzcie coś

Treść zadania:
    Trafo nawinięte na rdzeniu stalowym o S=5cm² zasilono napięciem o częstotliwości f=50Hz. Jaka jest wartość maksymalna indukcji magnetycznej w rdzeniu, jeżeli woltomierz dołączony do nieobciążonego uzwojenia wtórnego wskazał wartość napięcia u2=10V? Liczba zwojów uzwojenia wtórnego n2=80 zwojów. Rezystancja wewnętrzna woltomierza Rv=∞

Skorzystałem ze wzoru na Siłę elektromotoryczną i na strumień magnetyczny

Φ=B•S | E=4,44•N•f•Φ po przekształceniu -> B=E: (4,44•N•f•S)

Wynik jaki mi wyszedł to B=1,126T

Pomocy, jeśli zrobiłem źle. Wcześniej nie zrobiłem bo nie umiałem, a nie bo mi się nie chciało.
    i to jest poprawny wynik, tu moje obliczenie sprawdzające:
    B =10V/(Π•√2•80zw•50Hz•(5/10000))=1.12685733152706 ...T

Π•√2=4.44288293815836...

Pozdrawiam
  • Level 2  
    Dzięki wielkie :D