Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler SATA a max. wielkość dysku.

09 Sty 2011 13:04 1958 8
 • Poziom 10  
  Witam.
  Chciałbym wymienić dysk twardy na dużo większy tj. ok 1T. Problemem jest jednak płyta główna która nie obsługuje SATA. Wiem, że są odpowiednie kontrolery niwelujące ten problem. I teraz moje pytanie, czy blokada wielkości maksymalnego obsługiwanego dysku na płycie działa też na takim kontrolerze?
  Płyta to Gigabyte GA-7VT600 i podobno maksymalna wielkość dysku to 320 GB.
 • Admin grupy komputery
  Kontrolery SATA maja wbudowany własny bios i własne ograniczenia wielkości dysku, ograniczenia płyty gł. nie powinny mieć więc wpływu na ten kontroler.
 • Poziom 43  
  Gdzie znalazłeś taką informację? Powinna obsługiwać kilkuset petabajtowe dyski jako, że ma 48 bitowe adresowanie. Tyle przynajmniej wiem. Jeżeli ma jakiekolwiek ograniczenie to zawsze dotyczy to kontrolera - jeśli to będzie osobny kontroler to on będzie miał ograniczenie (prawdopodobnie właśnie do kilkuset petabajtów).
 • Poziom 10  
  A jak ma się teraz sprawa kontrolera, który obsługiwał by dyski 1T (czyli SATA 2) a miałby złącze PCI z tej płyty tj. 2.2. Czy realne jest wsadzenie dysku 1T do takiej płyty?
 • Spec od komputerów
  Chyba dalej nie rozumiesz..
  Dysk podlaczasz do KONTROLERA, a nie do plyty. Do plyty montujesz kontroler i jak juz poprzednicy napisali wszystko zalezy od kontrolera, a nie plyty.
 • Poziom 10  
  Ok. Rozumiem, że dysk nie będzie na takim kontrolerze pracował jako SATA 2 tylko jako SATA. Ale wielkość dysku zostanie fabryczna. Alternatywą by dysk działał jako SATA2 jest tylko kontroler PCI-e którego w.w. płyta nie posiada.
 • Spec od komputerów
  jochen_a napisał:
  Gigabyte GA-7VT600 i podobno maksymalna wielkość dysku to 320 GB.
  .
  Zastanawiające jest, ze zamiast drążyć te "podobno", rzucasz się na, być może niepotrzebny, kontroler.
 • Poziom 10  
  No niestety "potrzebny". Płyta nie posiada magistrali SATA, a większość dostępnych dysków na rynku jest SATA :(
 • Poziom 43  
  Jak kupisz kontroler SATA-2 to będą działały dyski SATA-2 tak jak dyski SATA-2 czyli bez żadnego przestawiania zworek. To co na płycie głównej odpowiada za obsługę dysków to również kontroler dysków tyle że wbudowany w płytę główną, tak jak grafika zintegrowana, dźwięk, sieć itp. I to on nakłada dane ograniczenie. Zainstalowany dodatkowy, kupiony przez Ciebie kontroler jest obsługiwany przez chipset płyty głównej (przez układ kontrolujący szynę PCI a nie przez kontroler dysków wbudowany w płytę) więc ograniczenia kontrolera wbudowanego w płytę główną go nie dotyczą.