Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plazma Philips 50PF 7320/10 czy uszkodzona matryca?

09 Sty 2011 13:47 5308 11
  • Poziom 33  
    Jak w temacie, panel S50HW-XBO3, wewnątrz spoczywa Samsung. Wszystkie napięcia wg. naklejki na matrycy, oscylogramy nie wygladają podejrzanie, na CTRL pala się kontrolki, nic się nie przegrzewa itp. Na Y-sus przerwany bezpiecznik 1A zaraz przy wyjsciu z Y-main do Y-scan górnego. Bezpiecznik przepala sie po załaczeniu tego bufora do matrycy.

Napiecia górnego Y-bufora na wszystkich pinach do matrycy:

0.75V/ w drugim kierunku diody 0.888V

Napiecia dolnego Y-bufora na wszystkich pinach do matrycy:

0.7v/ w drugim kierunku diody OL.

Y-scany wyglądaja idealnie jak nowe ze sklepu, żadnych prepaleń, etc. Moim zdaniem coś złego z górnym buforem, bo przewodzi w dwóch kierunkach ale regularność tych napięc /jak również rezystrancji- 0.888V na wszystkich pinach jest b. dziwna, bo gdy drivery mają zwarcie, to napięcia są zaniżone, ale 'różnie niskie'

Jeżeli odłacze górny Y-bufor, to widoczne linie w dolnej sekcji obrazka pozostają, po odłaczeniu dolnego, ubytki w obrazie również widoczne w górnej części zdjęcia występują. Na logikę wydaję się że padnięty jeszcze Y-sus.

Czy ktoś z kolegów nie orientuje się patrząc po zdjęciu, czy to niej jest matryca czasem uwalona?

Plazma Philips 50PF 7320/10 czy uszkodzona matryca?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam,
    Miałem podobną sytuacje z tym modelem. Matryca S50HW-XBO. Y-sus był padnięty i leciał ten sam bezpiecznik co w opisie. Po wymianie Y-susa i buforów Tv stanął na nogi. Lecz po miesiącu padła matryca. Wiedząc że wstawiłem nowego Y-susa postanowiłem podstawić dobrą matrycę i sprawdzić czy wszystko będzie chodzić jak powinno. I tutaj niespodzianka. Y-sus okazał się na wpół uszkodzony. Pokazywał na ekranie kolorowe paski i kropki. Wiec kiedy padła matryca uszkodziła mi nowego Y-sus. Więc radzę zachować ostrożność naprawy tego modelu. Pracując w serwisie Philipsa, naprawa Y-susa wiązała sie zawsze z wymianą matrycy. Hehe. Nazywałem to "przezorność Philipsa" ;-) Ale wiadomo koniunktura na świecie musi się kręcić ;-) Pozdrawiam i życzę pozytywnego rozwiązania tej sprawy.
  • Poziom 33  
    Tutaj kolega bardzo mnie zmartwił. Kupiłem ten 'złom' za 50 funtów i teraz wiem, że decyzja ta była nieco pochopna. Czy kolega pamieta co poszło na tym Y-susie/zaraz będe go testował/Możliwe, że da się naprawić jeśli nie hybrydki, bo tak poleciałby ten główny fuse na Vs.
    Zastanawiałem się czy metoda pomiaru oporów na Y-tasmach do matrycy coś by podpowiedziała, czy warto inwestować w tego rypla....
    :D
  • Poziom 17  
    Powiem szczerze że osobiście bym "za dużo" w niego nie inwestował. Ale warto by podstawić Y-susa. Także stawiam że hybrydki mogą być dobre bo leciałby fuse na Vs. W tej chwili nie pamiętam dokładnie co miałem uszkodzone na Y-susie, ale notuje skrupulatnie wszystko posiadam bazę danych i jeżeli trzeba jutro mogę dać znać co było uszkodzone. Poza tym mam takiego dobrego na stanie, jeżeli będzie potrzeba mogę dokonać odpowiednich pomiarów i przekazać koledze. W formie porównań pomiarów może będzie łatwiej zlokalizować konkretną usterkę.
  • Poziom 33  
    Widzę, teraz, że poszły 3 duże mosfety przy wyjściu do Y-drive'ów, duży rezystor i dwie diody zenera.
    Plazma po starcie się zabezpiecza. Jak kolega ma pełen 'komplecik' Ysusowo-driverowy' to proszę o cenę na maila.
  • Poziom 17  
    Ciekawe czy to wszystko co poleciało? Nie ma sprawy jutro sprawdzę czy posiadam "komplecik" i dam znać.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Jaki masz Y-sus?
    - LJ41-07016A

Raczej będzie tak jak pisze kol.powyżej w tej serii
    Samsung PDP Module SDI (S50HW-XD03)
    Model: S50HW-XB02

Y-sus LJ41-02317A.

Czy kolega Lisek miał już jakieś złe doświadczenia z tymi TV, czy zgaduje lub może powtarza opinię przedmówcy?

Do kolegi arturb77: Te elementy, które poleciały to tylko zapewne po wymianie bezpiecznika, o którym była mowa, bo wcześniej się Y-sus nie zabezpieczał. A ponieważ na początku na dole i na górze był zły obraz to wnioskuje, że albo obydwa Y-bufory uszkodzone albo górny Y-scan i Y-sus.
    Sprawdzanie Y-scanów na ohmy to tylko pomoże gdy mają zwarcie. Spotkałem się z przypadkami gdy Y-drive były uszk. i nie miały zwarcia ale dawały linie na ekranie mimo wszystko.

Serwisant z Belfastu powiada, że widzial nawet takie przypadki, ze jak tylko górny Y-scan był uwalony a dolny dobry to po złaaczaniu tych skanów osobno, góra i dół dawały zły obraz, i niby nie ma na to żadnej 'połowicznej reguły' ale moim zdaniem dzieje sie tak tylko wtedy gdy Y-scany są 'zależne' tzn, sygnały i napięcia muszą najpierw przejść przez górny, do dolnego. W moim Philipsie Y-bufory są niezależne i są dołączane z Y-susa do matrycy a pomiędzy soba nie mają połłaczenia, zapewne sie ze mną zgodzicie, bo do tego nie trzeba naukowca...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam kolego Zbyszkskibinski,
    Zgodnie z obietnica sprawdziłem co było uszkodzone w moim przypadku. Więc: R5080, R5033, R5036 Q5002, Q5028, Q5029, R5045, F5005, 2x ZD5017 ZD5016. Jeżeli potrzeba posiadam pełny "pełny komplecik". LJ41-02317A, LJ41-02318A, LJ41-02319A.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Czy masz może schemacik tego Y-susa może?Podaj jaka cena na maila. dzięki.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    LJ41-02317A = lub inczej LJ92-01046A Y-MAIN for
    skoro miales uszkodzonz fuse i owe elementy jak piszesz to
    wymien kpl. LJ41-02317A, LJ41-02318A, LJ41-02319A.
    jak pisze kol......i bedziesz mial spokoj.
    Inaczej uszkodzenie wroci ,moze b.destrukcyjnie po pewnym czasie.
    Szkoda tej plasmy.

p.s

Identyczny byl Philips 50PFL7320/10: z nim mialem do cznienia
    Y-main LJ41-02317A (LJ92-01046A)
    LJ41-02318A (LJ92-01047A)
    LJ41-02319A (LJ92-01048A)
  • Poziom 33  
    Plazma została naprawiona. Obraz jest poprawny, jedynie czasami nie wygasają piksele w punktach gdzie wyświetlone zostało logo programu, ale swieża treść obrazowa zakrywa tą 'pikselówkę'. Pewnie po prostu jest już stara i zużyta matryca. Dziękuje kolegom za udział w tym temacie.

PS: Zwracam się z prośbą do adminów o odblokowanie konta liska, gdyż jest on pomocny na tym forum-ostatnio było zapytanie o plazmę panasonica, kody błędów tej plazmy-lisek ma informacje odnośnie tej i wielu innych plazm, więc mógłby pomóc na tym forum-lecz decyzja należy do was, pozdrawiam.