Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tryb modulowany w piecu gazowym

09 Sty 2011 19:32 2545 7
  • Poziom 11  
    W moim piecu saunier duval semia jest możliwość wyboru trybu pracy,
    a)działanie on/off
    b)tryb modulowany
    Pytanie moje czym różnią się te dwie możliwości i co jest bardziej korzystne?
  • Poziom 35  
    Tryb modulowany pozwala na regulację wysokości płomienia, a tym samym wydajności. Zamiast wygaszać płomień (jak w trybie ON/OFF) kocioł zmniejsza płomień (moduluje go) do określonej wydajności. Powoduje to bardziej łagodne zmiany parametrów i tym samym mniejsze zużycie zarówno kotła jak i gazu, gdyż nie zachodzi opcja zapalam - gaszę - zapalam - dochodzę do właściwej temperatury - gaszę i tak w kółko. Przy modulacji jest inaczej: zapalam - dochodzę do właściwej temperatury - zmniejszam płomień - utrzymuję zadaną temperaturę.
    Co do oszczędności - nadchodzi okres dość stabilnej temperatury zewnętrznej - wykonaj test. Zostaw kocioł na 2 doby w trybie on/off i sprawdź zużycie gazu, po czym przestaw w tryb modulacji i zrób to samo. Odpowiedź będzie jednoznaczna.
  • Poziom 13  
    Jak wyszły pomiary ???
  • Poziom 11  
    Wyszło mi że na trybie modulowanym spalił mniej o 1m gazu przez 2 dni. Starałem sie zrobic tak aby pomiar był wiarygodny czyli korzystałem z wody bierzącej codziennie w miare tak samo. Temperatura na dworze wahała się w granicach 0 do 3 stopni bez wiatru. Zużycie dzienne wyszło 4m w 60m3 mieszkaniu
  • Poziom 35  
    Otrzymałeś odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Niezależnie od temperatury zewnętrznej kocioł będzie zachowywał się mniej więcej podobnie. U mnie zużycie jest podobne, kocioł w trybie modulowanym od początku.
    Oczywiście nic nie szkodzi przy stałej (w miarę) temperaturze wykonać próbę w dłuższym okresie czasu, ale wychodzi na to, że modulowany jest bardziej ekonomiczny i dodatkowo sprawia, że wahania temperatury w pomieszczeniach są mniejsze.
  • Poziom 11  
    Powiedz mi kolego czy obniżasz temperature gdy nie ma Cię w domu lub na noc? Czy cały czas utrzymujesz stałą?
  • Poziom 35  
    Mam wstawiony sterownik Euroster. Ponieważ oboje pracujemy, mieszkanie w dni powszednie w ciągu dnia nie wymaga ogrzewania. Pod tą opcję Eurostera mam zaprogramowanego tak: temperatura dzienna 20,5 C, nocna 17,5 C. Grzanie w godz :
    - dni powszednie 6:00 - 7:00; 15:00 - 17:00; 20:00 - 23:00
    - sobota i niedziela 8:00 - 10:00; 15:00 - 17:00; 20:00 - 23:00
    - noc - dogrzewanie automatyczne do temperatury 17,5 C
    - w każdej chwili - gdy w przerwach grzania za chłodno - włączenie grzania "z palca". Dzieje się to gdy temperatura spada bardzo nisko.
    W czasie, gdy kocioł pracuje działa w trybie modulowanym. Istnieje jeszcze automatyka (wbudowana w elektronikę kotła) która odcina dopływ gazu (bez wyłączania pompy) w momencie gdy różnica temperatur między zasilaniem a powrotem jest mniejsza niż 3 C.
  • Poziom 11  
    Ja mam sterownik Saunier Duval exacontrol ale doszedłem do wniosku po małych testach że nie ma sensu obniżania temperatury gdyż w moim przypadku nie wpłyneło to na oniżenie zużycia