Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil ZG30c115 - co to za zwrotnica (radosna twórczość??)

wiczek1 10 Jan 2011 03:08 1811 1
 • #1
  wiczek1
  Level 10  
  Witam!

  Czy ktoś spotkał się z jakimiś wariacjami dot. zwrotnic do zestawów ZG30C115 Tonsila? W oryginale jest tam filr 3-rz na górę i 2-rz na dół + kompensacja w obydwu przypadkach (schemat dostępny na EL). Natomiast u siebie (w niedawno zakupionych kolumnach) są zwrotnice o jakiś kosmicznych parametrach tj:

  - GDN 20/40 - kond. 1,5 uF + cewka (blizej nie określona z logo Tonsila) tj. zwrotnica 2-rz o podziale ok. 7 kHz (o ile cewka dopasowana jest do konda)

  - GDWK 9/80 - rezystor 2,2 Ohm + 2,2 a tłumieniu i filtr 1,5uF + 2,2uF + cewka (bez wartości - tylko logo Tonsil) tj. zwrotka 3-rz ale parametry zupełnie niezgodne ze specyfikacją i nawet z jakimikolwiek zasadami obliczania takiej zwrotnicy

  Zatem, o ile pewnie ten dolniak w miarę hula to góra - ledwo, ledwo, chociaż co sie dziwić skoro parametry zwrotnicy jakies takie z czapki.

  I teraz pytanie - czy ktoś się orientuje czy ta zwrotnica to jakaś radosna twórczosć chłopaków z Tonsila tj. lutowali co popadło czy ktoś podmienił zwrotki z innego zestawu - chociaż w sumie wg paramterów to nie bardzo wiem do czego to mogłoby pasować (chociażby patrząc na oba kondy w filtrze do GDWK)??

  Póki co ożywiłem je trochę zwrotką 1-rz z kondami tj. 4.7 uF bipolar w odwróconej fazie i jakoś to w końcu zagrało (choć póki co dokupię i podmienię je na góra 3,3 uF + jakiś tłumik do podregulowania - dopóki nie zmajstruje czegoś solidniejszego typu 2 lub 3-rz)

  Ps. Dodam tylko gwoli wyjaśnienia ze te GDNy to zmieniałem osobiście bo poprzedni własciciel wstawił tam jakieś noname'y które z resztą nie przeżyły transportu bo pogubiły magnesy - taka to solidna była ich produkcja ;).

  Będę wdzieczny za konstruktywne uwagi.

  Pozdr.
  Marcin
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  jarek69k
  Level 1  
  Witam mam takie same kolumny zg30c115 i kupilem na alegro ,praktycznie bez zawieszeń. wymieniłem je , ale cos mi podpadał dzwięk zaczołem szperać po inerneci znalazłem schemat zwrotnicy ,ale tez sie nie zgadza ztym co mam w kolumnie kondesatory duzo miejsze niz npisano . To już zgłupiałem. napisz co trzeba zrbic zeby dorze grały. pozdrawiam Jarek.