Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić zdalną regulację lampy halogenowej?

zybex 13 Oct 2004 18:29 2234 8
    zybex
    Helpful for users
    Mam pytanie do forumowiczów. Znajomy poprosił mnie o zrobienie zdalnej regulacji do lampy halogenowej (przenośnej). Najlepiej gdyby zastosować coś gotowego, jedynie jak skonstruować samą część wykonawczą tzn. lampa ma się włączać i wyłączać pilotem, oraz powinna mieć także płynną regulację jasności świecenia. Lampa jest zasilana z aumulatora 6V4Ah. Nie musi ten układ koniecznie być zasilany z tego samego źródła. Można zastosować niezależna zasilanie, ważne jest aby była możliwa zdalna obsługa lampy w zasięgu do około 50metrów.
    Czekam na jakieś pomocne wskazówki.
    Zbigniew
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Może by wykorzystać jakieś zdalne sterowanie z samochodu, zamiast silnikiem sterowałby przekaźnikiem, albo sterowanie z samochodu do blokady drzwi, ma nie zły zasięg i małego pilota.
    Pozdrawiam
    zybex
    Helpful for users
    Też o tym myślałem, ale najpierw muszę spróbować zrobić regulację bez pilota. To będzie pierwszy krok. Szukam jakichś schematów regulatorów jasności żarówek halogenowych na Fet-ach, na tak niskie napięcie.
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Najprościej to zrobić na ściemniaczu, triaki i diaki są bardzo tanie i to są bardzo proste układy.
    Pozdrawiam
    Panda02
    Level 32  
    Ściemniacze, ani triaki nie wchodzą w tym przypadku w grę ponieważ zasilanie jest z akumulatora. Regulacja PWM jak najbardziej jest w tym przypadku na miejscu. Poszukaj w sieci schematów generatorów np. na 555 dodaj do tego tranzystor odpowiedniej mocy i będziesz miał regulację jasności. Musisz jednak pamiętać, że jasność żarówki halogenowej w zależności od napięcia jest bardzo nieliniowa i trwałość żarówki w dużym stopniu zależy od napięcia zasilania. Przy dłuższym użytkowaniu żarówki przy niższym napięciu bańka od wewnątrz ciemnieje i spada trwałośc żarnika.
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Jeżeli to jest na 12V to i duży prąd popłynie, a i przy ściemnianiu, dość sporo odłoży się na ciepło, to zamiast tego tranzystora, to może lepiej tyrystor, sterowany tym 555, chyba były by mniejsze straty, tak mi się wydaje.
    Pozdrawiam
    Panda02
    Level 32  
    Przy regulacji PWM tranzystor regulacyjny jest albo w stanie zatkania, albo nasycenia. To jest typowy układ typu załącz-wyłącz. Nie ma stanów pośrednich. W związku z tym moc na nim wydzielana nie będzie tak duża. Zapomniałem dodać, że generator na 555 ma mieć regulowany współczynnik wypełnienia, a nie częstotliwość. Tyrystor czy triak nie nadaje się w tym układzie do zastosowania, ponieważ mamy do czynienia ze stałym napięciem i byłyby kłopoty z wyłączaniem tyrystora. Poza tym układ ma pracować przy 6V jak to opisał autor tematu.
    zybex
    Helpful for users
    Namówiłem znajomego aby zrobić to sterowanie na dłuższym przewodzie i to jak najprościej. Najlepiej byłoby zastosować zwykły potencjometr, który sterowłby bramką Fet-a i dodatkowo powinien być przycisk, który powodowałby natychmiastową pełną jasność lampy.
    Znalazłem tylko coś bardzo prostego.
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    tylko ze w tym ukladzie nie ma regulacji pwm tylko tranzystor pracuje tutaj jako - rezystor. Przy polowie jasnosci swiecenia zarowki polowa pocy pobieranej z zrodla odlozy sie na tranzystorze. Uklad ten jest niekonomiczny przy zasosowaniu zarowek wiekszej mocy.