Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja bezprzewodowa 868 Mhz - jak wykonać

korn81 10 Sty 2011 18:24 3711 20
  • #1 10 Sty 2011 18:24
    korn81
    Poziom 9  

Witam

Chciałbym wykonać układ do bezprzewodowej transmisji sygnału z sonaru echosondy do odbiornika z wyświetlaczem obrazu. (Jak na zdjęciach).
    Połączenie sonaru z echosondą odbywa się za pomocą przewodu z wtyczką 3 pin-ową

Mam pytanie z tym związane czy wystarczą mi do tego układy tego typu :
    - Nadajnik i odbiornik radiowy 868 AM ? (przykład : Link)

Czy będę musiał zainwestować w moduły radiowe 868 ? (przykład : Link)

Z antenami są poradzę (przynajmniej tak mi się wydaje)
    Pierwszy raz będę budował taki układ więc proszę o wyrozumiałość.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Transmisja bezprzewodowa 868 Mhz - jak wykonać

0 20
  • #2 10 Sty 2011 22:21
    kondensator
    Poziom 36  

korn81 napisał:
    Chciałbym wykonać układ do bezprzewodowej transmisji sygnału z sonaru echosondy do odbiornika z wyświetlaczem obrazu. (Jak na zdjęciach).
    Połączenie sonaru z echosondą odbywa się za pomocą przewodu z wtyczką 3 pin-ową Mam pytanie z tym związane czy wystarczą mi do tego układy tego typu :
    - Nadajnik i odbiornik radiowy 868 AM ? (...)
    Czy będę musiał zainwestować w moduły radiowe 868 ? (...)
    Z antenami są poradzę (przynajmniej tak mi się wydaje)
    Pierwszy raz będę budował taki układ więc proszę o wyrozumiałość.
    Dobrze że wybrałeś 868MHz, ale sugerowałbym nieużywanie AM (75% energii w.cz. z założenia się marnuje). Moduły TRX są warte uwagi nie tylko ze względu na stosunek ceny do możliwości, ale i umożliwią komunikację dwustronną. Poszukaj jeszcze innych modułów TX, RX, TRX na 868MHz w innych sklepach. W razie chęci uzyskania dużego zasięgu - info umieściłem w avatarze.

0
  • #3 10 Sty 2011 22:49
    sq6ade
    Poziom 40  

A jakie sygnały są na tym 3-pinowym łączu ?

To podstawowe pytanie.

0
  • #4 10 Sty 2011 23:20
    korn81
    Poziom 9  

W jaki sposób mogę sprawdzić jaki to rodzaj sygnału ?

Jak już wspomniałem stawiam pierwsze kroki dlatego zadaje takie pytania.

0
  • #5 10 Sty 2011 23:50
    sq6ade
    Poziom 40  

No co ten czujnik zapodaje do displeja. Co tam jest na tych liniach.
    To musisz najpierw okiełznać a potem pytaj dalej o antenki i inne duperelki
    drugorzędne.

0
  • #6 11 Sty 2011 00:19
    korn81
    Poziom 9  

Wydawało mi się, że wystarczy podłączyć z jednej strony TXR do sonaru a z drugiej kolejny TXR do odbiornika z wyświetlaczem.

Dwie linie na pewno służą do zasilania sonaru emitującego sygnał a trzeci parwdopodobnie do transmisji impulsu wykrytego po odbiciu wyemitowanego wcześniej sygnału z sonaru. Wtedy impuls (odbite echo) jest przetwarzany przez elektronikę i wyświetlany w postaci obrazu.

0
  • #7 11 Sty 2011 09:46
    sq6ade
    Poziom 40  

Tak by było najprościej jakby tak było jak piszesz. Ale właśnie to trzeba sprawdzić.
    Gorzej jak po kablu lecą sygnały analogowe tzn. jak w czujniku jest tylko układ przetwornika echoondy.

0
  • #8 11 Sty 2011 10:05
    korn81
    Poziom 9  

Na kablu na 100% lecą sygnały analogowe z sonaru następnie są przetwarzane przez mikroprocesor w odbiorniku . Znalazłem takie informacje na zachodnich forach.

Co w przypadku gdy sygnał jest analogowy ? Nie da się go przesłać za pomocą zaproponowanych wyżej układów ?

0
  • #9 11 Sty 2011 11:10
    sq6ade
    Poziom 40  

W takim wypadku sygnał powinien lecieć w obie strony. Zgodnie z zasadą działania echosondy.
    Ciężkawy temat.

0
  • #10 11 Sty 2011 19:15
    korn81
    Poziom 9  

Zakładałem, że nie będzie to łatwe. Mimo wszystko chcę nadal się tego podjąć.

Czy w przypadku gdy sygnał jest analogowy należy go teraz przetworzyć na cyfrowy wysłać a następnie odebrać i przetworzyć na analogowy i puścić dalej do odbiornika aby sam obrobił sobie sygnał ? (i to samo w drugą stronę)

Czy wystarczy przesłać tylko sygnał w postaci analogowej bez jakiegokolwiek przetwarzania go?

Czy za pomocą dostępnych gotowych układów można przesłać taki sygnał zakładając że będzie on wysyłany w obie strony?

0
  • #11 11 Sty 2011 19:31
    sq6ade
    Poziom 40  

Następne pytanie - jak działa przetwornik - czy jest nadawczy i odbiorczy osobno czy jest jeden. 3 przewody mga wskazywać że są 2. Ale trzeba to sprawdzić rozbebeszając przetwornik.

0
  • #12 11 Sty 2011 19:48
    korn81
    Poziom 9  

Przetwornik jest nadawczo - odbiorczy nie występuje jako dwa osobne urządzenia w tym modelu echosondy

0
  • #13 11 Sty 2011 20:18
    SP8JZ
    Poziom 33  

Przejrzałem trochę materiałów i wychodzi na to, że w sonarze jest układ nadawczy sporej mocy, który zwraca cyklicznie do monitora sygnał na częstotliwości 83/200kHz. Pozostaje pytanie czy pomiar jest robiony na metodą porównawczą czy dynamicznie. Jeśli to pierwsze, to wystarczyłaby mu transmisja w jedną stronę. Trzeba zobaczyć co się dzieje na łączu, kiedy przetniesz mu kabel sygnałowy. Zabawa w jakieś składanie zdań wyczytanych na forach nie ma sensu. To trzeba zobaczyć na stole tak jak napisał ADE zapodaj wszystko, co możesz zapodać. Zdjęcia bebechów sonaru itp
    Ta sonda to jakiś prosty monitor do pomiaru głębokości i nic poza tym ?

0
  • #14 11 Sty 2011 21:23
    korn81
    Poziom 9  

Takie są informacje producenta na temat przetwornika (sonaru)

Przetwornik:
    dwa stożki: 60 o i 20 o
    częstotliwość pracy 83 kHz i 200 kHz
    Moc wyjściowa:
    100 W RMS (800W peak to peak)

Samego przetwornika nie da się rozebrać ponieważ jest zalany

Sonada jest prosta , pokazuje głębokość, strukturę dna, wykrywa ryby i pokazuje temperaturę wody

Proszę o wklejanie obrazków na serwer elektroda.pl z funkcji Dodaj obrazek w lewym dolnym rogu pola wpisu.
    Pamiętaj, że pliki (niektóre) są jako "dodanie/odejmowanie" punktów z systemu elektroda.pl i nie każdy jest wstanie je odebrać, ponieważ straci punkty i możliwość ściągania innych plików (szkoda systemowej "kasy punktowej") .
    [SP5ANJ]

0
  • Pomocny post
    #15 11 Sty 2011 23:09
    SP8JZ
    Poziom 33  

W ten sposób nigdzie nie dojdziemy. Jeśli masz do dyspozycji jedynie tekst do przepisania, to może zanieś to do do kogoś kto sobie z tym poradzi a przynajmniej ma czym pomierzyć urządzenie i potrafi przerysować te gniazda przynajmniej
    PS. Do zdjęć jest faktycznie fajny przycisk, nad którym ktoś ciężko pracował aby skrypt na forum ułatwiał a nie utrudniał zadanie

0
  • #16 12 Sty 2011 09:12
    korn81
    Poziom 9  

Przetnę kabel i sprawdzę co się będzie działo .

Dwa przewody doprowadzają napięcie ponad 3V do przetwornika dzięki czemu emituje on sygnał. Trzecim przewodem wraca sygnał ( po wykryciu odbitego echa ) zamieniony na odpowiedniej wartości napięcie.

PS. nie przepisałem tego z netu.

0
  • #17 15 Sty 2011 14:04
    korn81
    Poziom 9  

Po wskazówkach od SP8JZ udało się ustalić, że sygnał jest na pewno analogowy.

Sygnał płynie tylko w jedną stronę tzn. od przetwornika do wyświetlacza w postaci napięcia o odpowiedniej wartości w zależności od odbitego echa.

Czy w tej chwili można już myśleć w jaki sposób wykonać bezprzewodową komunikację przetwornika z wyświetlaczem ?

0
  • #18 15 Sty 2011 14:35
    sq6ade
    Poziom 40  

Tzn. w czujniku jest generator sygnału i jego detektor po odbiciu plus przetwornik na napięcie w funkcji czasu dotarcia odbicia ?

0
  • #19 15 Sty 2011 14:56
    korn81
    Poziom 9  

Dokładnie , do wyświetlacza wraca napięcie o różnej wartości.

Miernik pokazywał skok napięcia w zakresie od 4,6V - 11,2V (na powrocie z przetwornika do wyświetlacza).

Napięcie zasilania przetwornika jakie wskazał miernik to 2,5V - 2,8V .

0
  • #20 15 Sty 2011 15:37
    sq6ade
    Poziom 40  

Eee - na mierniku nic nie zobaczysz sensownego.
    Podłącz oscyloskopa - choćby takiego na PC z karty muzycznej.

0
  • #21 15 Sty 2011 17:01
    korn81
    Poziom 9  

Niestety nie posiadam oscyloskopu.

W niedługim czasie zaopatrzę się w to urządzenie i wtedy wrócę do tematu z odpowiednimi odczytami z oscyloskopu.

Dziękuję za pomoc.

0