Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simodrive 611-silnik zatrzymuje się i wyświetla Fehler 10

10 Sty 2011 18:32 5178 9
  • Poziom 10  
    Mam problem z maszyna Teutomatic. Maszyna jest obrabiarką do drewna,która potrafi ciąć wzdłuż i w poprzek. Most jeździ wzdłuż,a wózek w poprzek. Problem polega na tym,że cięcie w wzdłuż i w poprzek wykonuje bezbłędnie, ale przy powrocie na kolejne cięcie w poprzek lub przy powrocie do pozycji wyjściowej maszyna zatrzymuje się i wyświetla Fehler 10 (Błąd NC).
    Maszyna wyposażona jest w układ napędowy Simo drive 611 oraz silnik synchroniczny Siemensa z enkoderem. Dodatkowo na moście i wózku znajdują się enkodery, które są podłączone do modułu FM.
    Posuw cięcia wózka i mostu regulowany jest za pomocą potencjometru na pulpicie, ale powrót do pozycji wyjściowej lub ustawienie się do kolejnej pozycji cięcia przejeżdża maksymalnym tempem.
    Co może byc przyczyną tych błędów?
    Ten problem występuje prawie w co drugim cięciu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    więcej danych!

Mogę Ci tylko pomóc przy simodrive611(jeżeli to jego wina), czy wyświetla na nim jakiś błąd na wyświetlaczu w chwili awarii?
    Zrób kabelek sobie do Simodrive, ściągnij simocomu i przetestuj osie.

W razie problemów pisz.
  • Poziom 10  
    No właśnie nic się nie wyświetla. A maszyna w ogóle nie gubi wymiaru. A żeby maszyna zgubiła wymiar wystarczy przełączyć o ząbek zębatki od enkodera na wózku.Tak więc enkoder na wózku wykluczam.Przewody w sumie też,ponieważ cięcie wykonuje normalnie. Na module Fm też jest wszystko ok. Wyłączniki krańcowe tez działają poprawnie.
    A może enkoder na silniku szwankuje?Rozbieżne wartości między enkoderami?
    A te 4 potencjometry na falowniku do czego służą?
    Teraz sa tam takie wartości:
    T 5,0
    Kp 5,0
    Tn 4,5
    AD 3,0
  • Poziom 28  
    1) Zrób zdjęcia bo nie wiem co to za potencjometry opisujesz.
    2) Jakby szwankował enkoder na silniku, przewody, simodrive by to wskazał.
    3) jaki typ enkoderów?. Może być enkoder inkrementalny z absolutnym i przy większej prędkości inkrementalny zaczyna gubić kroki. Więc maszyna nie gubi pozycji.
    4) co steruje simodrivem? jak są podawane rozkazy pracy ?
    5) mogą być luzy w części mechanicznej i rozbieżności pomiędzy wskazaniami enkoderów - najlepiej zrobić test poprzez simocomu.

Ogólnie nie znam budowy tej maszyny więc podsuwam Ci pomysły z mojego doświadczenia. Co tam jeszcze się znajduje w tej szafie sterującej?.
  • Poziom 10  
    Jutro podam szczegóły.Zrobie foto itp.Tzn te potencjometry znajduja sie na regulatorach simodrive 611 od jazdy mostem i od jazdy wózkiem cos podobnego do tego co znalazłem w necie,ale jaki to dokładnie typ to jutro napiszę i dodam foto.
    http://cgi.ebay.pl/Siemens-SIMODRIVE-611-Rege...39457?pt=Motoren_Getriebe&hash=item5ad044ffa1
    W szafie znajduje sie sterownik s7 300,moduł Fm i wej. ,wyj. sterownika.Mam tez kawałek dokumentacji dotyczacej tych potencjometrów.Jutro zrobię skan.
    4.Tachoabgleich T
    5.Verstarkung Kp
    6.Nachsteilzeit Tn
    7.Adaptation Tn
  • Spec od Falowników
    Spotkałem się z przypadkiem, że zbyt luźny łańcuch wózka powodował błędy.
  • Poziom 10  
    Wózek i most maja zębatki i jeżdżą po zębatej listwie.Oto fotki tych modułów:
    Wymiana silnika nic nie pomogła. Wydaje sie,że przyczyną awarii był enkoder na wózku,ponieważ po jego wymianie maszyna zaczęła pracować normalnie.

Simodrive 611-silnik zatrzymuje się i wyświetla Fehler 10 Simodrive 611-silnik zatrzymuje się i wyświetla Fehler 10 Simodrive 611-silnik zatrzymuje się i wyświetla Fehler 10 Simodrive 611-silnik zatrzymuje się i wyświetla Fehler 10

Teraz nasuwa mi sie kilka pytań.
    Po co maszynie na wózku dwa enkodery, jeden na silniku,a drugi na wózku?
    Jeden by nie wystarczył skoro z każdej strony jest jeszcze wyłącznik krańcowy Stopu i awaryjny?
    Dziwne było to,ze maszyna nie gubiła wymiaru skoro szwankował enkoder?
    Ale dalej nie wiem co można regulować tymi potencjometrami na regulatorach...
  • Spec od Falowników
    Ten na silniku to chyba wewnętrzne sprzężenie zwrotne serwa, a ten dalszy to pomiar w milimetrach dla komputera CNC.
  • Poziom 28  
    Na silniku nie ma enkodera - prawdobodobnie jest to: resolver, tacho, czujnik PTC. Podaj model silnika bo to serwo pewnie.

ROD420 to enkoder inkrementalny, pewnie gubił kroki przy za dużych obrotach. Opisywany przez Ciebie szybki powrót wózka to pewnie szukanie "pozycji zerowej", najazd na czujnik referencyjny.

Potencjometry:
    Drift - można się domyślić, przy napięciu 0V na X321 zaciski 56,14 i załączonej mocy i sterowaniu X331 zaciski 663 i 65 silnik powinien stać w miejscu. Jak faluje, oscyluje to zwieramy X321 i ustawiamy to tym potencjometrem.
    T - ustawianie tacho, prędkości znamionowej silnika
    Kp, TN - odpowiedź, dynamika regulatora - za mało powoli dochodzi do nset, za dużo oscyluje wokół nset
    AD - dynamika przy małym n

W twoim przypadku:
    X311 wejście z resolvera, tacho
    X321 zadawanie prędkości 0-10V 56,14
    X331 zał sterowanie 663, 65, 9 - +24
    X341 gotowość 672 , 673

Może się przyda :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Problem się rozwiązał niestety dopiero po przyjeździe serwisu:/Okazało się,że na maszynie występują zbyt duże luzy na przekładni.Oczywiście nasi mechanicy nic na to nie poradzą,wiec Niemiec zwiększył tolerancje błędu na maszynie. Oczywiście to nie wpływa na jakość cięcia. Szkoda,że Niemcy blokują program i sami tego nie możemy zrobić.
    Temat uważam za zamknięty.