Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy 3 fazowy niskie napiecia

10 Sty 2011 21:15 10845 16
  • Poziom 12  
    witam. Mam agregat prądotwórczy z silnikiem diesla. Prądnica 3-fazowa daje napięcie międzyfazowe 230V a między fazą a 0 tylko 150V. Jest tam układ wzbudzania i ma 4 potencjometry VOLT,HZ,STAB,AMP podkręciłem nieco potencjometrem VOLT ale napięcie wzrosło nieznacznie do 260V a prądnica szybko robiła sie ciepła więc wróciłem do poprzednich ustawień. Rezystancja między zwojami 2,4-2 omów. Czemu napięcie fazowe wynosi tylko 150V a międzyfazowe 230V ?? Prądnica jest przywieziona z norwegi.
  • Poziom 27  
    zgredx napisał:
    Czemu napięcie fazowe wynosi tylko 150V a międzyfazowe 230V ??

Widocznie agregat jest konstrukcyjnie przystosowany do generowania prądu trójfazowego 3x230V....
    Zapewne posiada też tabliczkę znamionową. Tam znajdziesz wszystkie dane.

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    doczytałem i dowiedziałem sie, że w norwegii napięcie trójfazowe jest 230V więc agregat jest w pewni sprawny. Czy aby a greagat działał w naszym systemie trójfazowym 380V konieczne jest jego przewijanie? Czy jest to konstrukcyjnie niemożliwe? Niestety prądnica nie posiada tabliczki znamionowej.
  • Poziom 27  
    Możesz zastosować transformator 3x230 / 3x400V.
    Przewijanie może okazać się nieopłacalne. Dodatkowo będą konieczne modyfikacje w układzie stabilizacji napięcia wyjściowego.

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Jak duża moc jest tego agregatu.
  • Poziom 27  
    Transformator łączysz na wyjściu prądnicy za regulatorem napięcia.
    Agregat dostarcza 3x230V, a za transformatorem otrzymujesz 3x400V.

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    o to mi właśnie chodziło. Jakie zastosować transformatory? Mógłbym dostać jakieś namiary albo parametry albo konkretny model? Prądnica ma pracować na budowach więc chciałbym podłączyć betoniarki albo cyrkularki lub podobne urządzenia max do 5KW.
  • Poziom 27  
    Skoro chcesz zasilać silniki elektryczne, to zapewne obejdzie się bez transformatora.
    Wystarczy je skonfigurować na zasilanie 3x230V.
    Większość silników posiada możliwość pracy w układzie 3x230V (konfiguracja w trójkąt), ale należy się o tym upewnić odczytując dane z tabliczki znamionowej silnika.

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    agregat będzie wypożyczany więc chciałbym zastosować transformator. Kolego MCB mógłbyś mi zaproponować jakiś transformator ?
  • Poziom 21  
    Ja chyba mam taki transformator. Jeden jest na pewno , ale jest potrzebny. Drugi powinien być, jutro sprawdzę.
  • Poziom 25  
    Jeśli agregat ma być przewożony, to w sumie korzystniej byłoby zastosować autotransformator. Przy tej samej mocy będzie lżejszy.
  • Poziom 14  
    Jeżeli chcesz użyć transformatora to proponuje wersję ; 3 -autotransformatory toroidalne 110/230V o mocy 3-4KW , uzwojenia 110V połączone w gwiazdę i do agregatu , na wyjściu uzwojeń 230V będzie międzyfazowo 400V.
    Na takim zestawie 3*3kW podłączonych odwrotnie - zasilam 3*230V japońską maszynę od 5 lat.
    Koszt ok. 3000zł.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kolego przede wszystkim, co to za generator typ, moc, po opisie potencjometrów domyślam się, że to Mecalte. W takim wypadku proponowałbym przełożyć mostki w prądnicy. Według schematu.

A panowie niech dalej rozwijają temat transformatorów. Robi się ciekawie.
  • Poziom 12  
    sprawdziłem dziś połączenia i przedstawiają sie tak jak na obrazku(:
    regulator na prądnicy jest podłączony tak jak na zdjęciu:
    Mogę bez obaw podłączyć tak jak na zdjęciu zaproponował kolega "kkknc"
    na high voltage ? I co to są za przewody oznaczone 105 i 109?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Silnik i prądnice 3f można połączyć w trójkąt lub w gwiazdę, nic innego ci nie pokazałem. Przewody o które pytałeś idą dalej do modułu generatora i można je pominąć.
    Może łaskawie podasz typ i markę generatora? Bo prądnice tak jak czułem masz Mecc alte spa. W tej samej instrukcji z której zamieściłeś rysunek regulatora masz też różne schematu połączeń. Chyba że mam cię zostawić z kolegami od transformatorów. Bo może coś trzeba będzie przełączyć w module kontrolny generatora! Do którego jak widzę posiadasz dokumentacje.
  • Poziom 12  
    Sprawa została wyjaśniona. Podłączyłem przewody według schematu od kolegi kkknc (opcja pierwsza). Teraz napięcie fazowe mam 230V a międzyfazowe 400V. Serdeczne dzięki i pozdro za zainteresowanie tematem i pomoc.
  • Moderator
    Czyli temat można zamknąć.