Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł gazowy dwu funkcyjny kondensacyjny bez komina

Grzeszcz5 10 Sty 2011 22:21 20438 25
  • #1 10 Sty 2011 22:21
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Mam problem prawny z kominem. Więc postanowiłem że kupię kocioł kondensacyjny i wyjdę rurą koncentryczną poza mur. Dom jest 2 piętrowy a ja mieszkanie mam na parterze.Żeby wkuwać się w mur aż do wysokości na dach mnie nie stać, po prostu setka rura ma być kryta w bruździe a to są koszty. Co mam zrobić żeby było dobrze i tanio, jakie potrzebne zezwolenia.Bardzo proszę o pomoc.

0 25
  • Pomocny post
    #2 10 Sty 2011 22:34
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Oczywiście możesz zrobić tak zwane turbo. Rura koncentryczna przez ścianę.
    Pisałeś, że dom dwupiętrowy a Ty masz mieszkanie na parterze więc w domach wielorodzinnych tylko pod warunkiem, że kocioł będzie miał moc maksymalną 5kW nie więcej.
    W jedno rodzinnych jest to 21kW.
    Pozdrawiam

0
  • #3 10 Sty 2011 22:45
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Oki dzięki. Jakie parametry i zachowania odległości-owe mam zachować i czy to mogę koło okien montować

1
  • Pomocny post
    #4 10 Sty 2011 23:22
    mirrzo

Minimum 0,5 mb
    Ale jaki chcesz zamontować. Ze znanych na polskim rynku, chyba nie ma kotłów o mocy do 5 kW

0
  • #5 14 Sty 2011 19:08
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

A czy jakieś zagraniczne np. Niemieckie są w Polsce i dlaczego nie mogę np. większy np. od 14 kw do 21 kw

0
  • Pomocny post
    #6 14 Sty 2011 20:02
    igrzelczyk
    Poziom 21  

piracik napisał:
    Oczywiście możesz zrobić tak zwane turbo. Rura koncentryczna przez ścianę.
    Pisałeś, że dom dwupiętrowy a Ty masz mieszkanie na parterze więc w domach wielorodzinnych tylko pod warunkiem, że kocioł będzie miał moc maksymalną 5kW nie więcej.
    W jedno rodzinnych jest to 21kW.
    Pozdrawiam

Panowie dom jednorodzinny w/g dziennika ustaw to taki który posiada do 4 mieszkań jeżeli ten warunek jest spełniony można zamontować kocioł do 21kw pod warunkiem ze komin nie wychodzi bezpośrednio pod oknem i są zachowane odpowiednie (nie bede zgadywal a nie pamietam jakie) odległości od otworów okiennych i tyle
    Pozdrawiam
    Wesoły serwisant
    Ps dziennik ustaw nr 10(potocznie budowlanka)
    M

2
  • #7 14 Sty 2011 21:37
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Mam jakiegoś plusa ponieważ tam gdzie ja chce dać rurę koncentryczną nie ma żadnych okien tylko rura by wychodziła blisko winkla około 1 metra lub 1,5m
    i kotły są od4kw do 21kw sprawdziłem w internecie,

Dodano po 10 [minuty]:

W pobliżu budynek jest około 20 -30 metrów i od4-21kw ten piec mógł by być?

0
  • #8 14 Sty 2011 22:36
    mirrzo

igrzelczyk napisał:

Panowie dom jednorodzinny w/g dziennika ustaw to taki który posiada do 4 mieszkań
    Ps dziennik ustaw nr 10(potocznie budowlanka)
    M

Coś chyba nie tak. Daj linka.

0
  • Pomocny post
    #9 14 Sty 2011 22:37
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

szukaj kotła turbo 21 kW dwu-funkcyjnego, kondensacyjny nie opłaca sie na tak mala powierzchnie na grzejniki które trzeba byłoby prawdopodobnie zwiększyć.
    Kocioł turbo i komin przez ściane. ważne aby zachować odległości od okien, zeby nie był pod balkonem i pod oknami.

0
  • #10 15 Sty 2011 00:07
    igrzelczyk
    Poziom 21  

Mirzzo nie mam linka, bo dziennik mam niestety w formie papierowej ,przepis wyszed w 96r jako nowelizacja do dziesiatki ,do tamtej pory w gorzowie nikt z inspektorow z gazowni nie chcial odbierac kotlow z komora zamknieta,z tad znam ten przepis
    Dokladnie jest to nowelizacja z 1 wrzesnia 2006r nr 156 paragraf 3 podpunkt 2a
    i tu musze sie przyznac do bledu nie 4 a 2 mieszkania ,chyle czoło i przepraszam za wprowadzenie w błąd,ale moze mimo wszystko pomoglem
    pozdrawiam
    Od dzis Omylny Serwisant :D

1
  • #12 15 Sty 2011 23:28
    mirrzo

igrzelczyk napisał:
    Dokladnie jest to nowelizacja z 1 wrzesnia 2006r nr 156 paragraf 3 podpunkt 2a
    i tu musze sie przyznac do bledu nie 4 a 2 mieszkania ,chyle czoło i przepraszam za wprowadzenie w błąd,

Oto dokładny tekst:
    "Art. 3.
    Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    1) obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć:
    a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i
    urządzeniami,
    c) obiekt małej architektury;
    2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale
    związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
    oraz posiada fundamenty i dach;
    2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek
    wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej,
    służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie
    samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej
    niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu
    użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni
    całkowitej budynku;"
    oraz link:
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20061561118

Dodano po 5 [minuty]:

Grzeszcz5 napisał:
    zdobyłem takie systemy rozwiązań. Czy one są przepisowe?

Ale to nie są polskie schematy. Niektóre są prawidłowe, ale niektóre już nie.

0
  • #13 16 Sty 2011 23:13
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Witam ponownie kolega piracik słusznie pisze rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12. 04. 2002r jest dokładnie opisane moje mieszkanie powinno mieć kocioł 5 kw. pytanie czy ja taki piec kupie w polsce

Dodano po 31 [minuty]:

chyba to jak znowu nie zmienili

0
  • Pomocny post
    #14 16 Sty 2011 23:27
    mirrzo

Grzeszcz5 napisał:
    ... czy ja taki piec kupie w polsce

Nie słyszałem ostatnio o takich kotłach. Kiedyś były sprowadzane z Anglii, był przedstawiciel oraz serwis. Dziś nie ma.
    Aktualnie obowiązujące prawo, to nie to podane, lecz to:
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690 z nowelizacją http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090560461

0
  • #15 17 Sty 2011 21:35
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Witam tak niema 5kw kotła ale słyszałem że są ustawne kotły takie 5,5 -14kw dzisiaj ekspert mi powiedział że ma któraś hurtownia tam gdzie on kupuje ale gdzie nie powiedział już wiem dlaczego.

0
  • Pomocny post
    #16 17 Sty 2011 23:14
    mirrzo

Grzeszcz5 napisał:
    Witam tak niema 5kw kotła ale słyszałem że są ustawne kotły takie 5,5 -14kw

Nie jest istotna wartość ustawiona, tylko znamionowa, czyli taka, na jaką zostało dane urządzenie certyfikowane. Przecież moc można zmieniać co minutę, lub dwie...

0
  • #17 19 Sty 2011 22:31
    zg3
    Poziom 11  

Pytanie do znających przepisy z powyższym związane.

Przy wystawieniu koncentryka za ścianę jak powyżej na rysunku jaka jest min. odległość wyjścia od ziemi?

Kocioł mam w piwnicy, sufit piwnicy jest na wysokości około 1 m nad poziomem ziemi. W serwisówce kotła mam min. 60cm ale to chyba dla zachowania poprawnej pracy kotła a w grę wchodzą polskie przepisy budowlane jeszcze, gdzieś znalazłem rysunek że 1,88m, czy to prawda?

Jeśli prawdziwe jest powyższe to czy mogę na przykład wyprowadzić na wysokości 1 m , dać kolano i ujście 90cm powyżej?

I jeszcze jedno pytanie w serwisówce przy koncentryku 60/100 podaje sie max dł rury 3,8 metra z tymże każde kolano liczymy jako 1,3m. czy jesli zastosuję na przykład 80-120 ta odległość się zwiększy?? Czy są na to gdzieś jakieś normy i wytyczne? W serwisówce nie mam podane max dł. dla innego koncentryka niż 60/100.

Z góry dzięki.

1
  • #18 19 Sty 2011 22:40
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Witam z tego co czytałem w przepisach to nie mniej jak 0,50m nad gruntem

Dodano po 1 [minuty]:

jeżeli w pobliżu niema placu zabaw dla dzieci budynków itp.

1
  • #19 25 Sty 2011 18:46
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Witam, mam pytanie i bardzo bym prosił o szczerą odp. Pod jeden zwykły luft kominowy w budynku wielopiętrowym np. dwu, ile mieszkań może być wpiętych przepisowo zgodnie z regulaminem ze zwykłymi piecami

Dodano po 20 [minuty]:

ciągle szukam jakiegoś wyjścia z kotłem z zamkniętą komorą spalania, dzięki

0
  • #20 25 Sty 2011 22:55
    mirrzo

Do jednego "luftu kominowego", tylko JEDNO urządzenie

1
  • #21 26 Sty 2011 13:57
    wnoto
    Poziom 32  

Ktoś tu pisał że masz małe to mieszkanie. Jak małe ?
    Jakie miałeś kwoty za gaz do tej pory ?
    I z czego wynikał problem prawny z dotychczaowym kominem ? Może coś podpowiemy.

0
  • #22 26 Sty 2011 20:14
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Jest to mieszkanie 32,12 m2. Problem jest taki że z jednego mieszkania zrobili dwa. Więc luft kominowy jest tyko 1 jest to na niskim parterze budynku dwupiętrowego. Komin jest usytuowany między kuchnią a pokojem z drugiej strony kuchni jest klatka schodowa. Mam żonę niepełnosprawną i zwykły piec nie wchodzi w rachubę a ja muszę też pracować i szukam wyjścia z danej sytuacji. Chciał bym zamontować kocioł 2 funkcyjny z zamkniętą komorą spalania, ale są problemy z kominem. Wychodzi na to że musiał bym przejść z kuchni przez klatkę na zewnątrz rurą koncentryczną i zakończyć tak jak na rys. wyżej podanym, ale sugestie wyżej wymienione odradzają

Dodano po 5 [minuty]:

Za gaz nie płaciłem nic ponieważ dopiero dostałem te mieszkanie.problem z kominiarzem nie podpisze zgody.

0
  • #23 27 Sty 2011 08:15
    wnoto
    Poziom 32  

Jeśli mieszkanie jest ciepłe i dostaniesz II taryfę to grzej prądem. Bezobsługowy. Wystarczą ci 1 lub 2 grzejniki akumulacyjne. Używane są po kilkaset złotych. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz i taniej - sporo z niemiec jest.

Koszty instaklacji będą minimalne. Przy Twoich kombinacjach z gazem to tym bardziej właściwe rozwiązanie.
    Napisz też jaki masz przydział mocy.

Gdybyś miał poprzednie rachunki to pomógłbym Ci wyliczyć ile średnio bedą wynosiły rachunki za prąd.

I ne odrzucaj pomysłu od razu. Na spokojnie przemyśl i przelicz :)

0
  • #24 27 Sty 2011 16:24
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Dzięki serdeczne, mieszkanie jest zimne, tylko jedna ściana ogrzewana przez sąsiada. Pod mieszkaniem niema piwnicy,w narożniku jednym wyszła wilgoć. Będę miał tą sugestie na uwadze. O mocy jeszcze nic nie wiem ponieważ dopiero kładłem instalacje i czekam na odbiór i założenie licznika.

0
  • #25 28 Sty 2011 08:22
    wnoto
    Poziom 32  

Moc jest niezalezna od Twojej instalacji tylko od zamówienia w Energetyce i ich możliwości dostarczenia. Uwzględniając ogrzewanie tak małej powierzchni to wystarczy z 10 kW zamówić.

Dodano po 3 [minuty]:

Czy jest ocieplenie na ścianach ? Z czego mur jest zrobiony ?
    Przy Twoich kombinacjach prąd aż się prosi do ogrzewania. Koszty instlacji to piecy to kilkaset złotych. Zobacz obecnie słowo "akumulacyjny" na Allegro. A teraz jest sezon, po sezonie ceny ciut spadają.

1
  • #26 28 Sty 2011 16:45
    Grzeszcz5
    Poziom 8  

Witam, ściany są murowane z cegły gołe tynki. Obecnie wynajmuję mieszkanie i płace 54 zł. za prąd bez ogrzewania.

0