Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zawiesza się przy wychodzeniu z u¶pienia win 7 x64

10 Sty 2011 23:42 8470 20
  • Poziom 14  
    Witam,

je¶li zły dział to proszę nie wyrzucać do kosza tylko przenie¶ć.

posiadam sprzęt jak poniżej:
    - AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+
    - Gigabyte GA-M57SLI-S4 v2.0
    - 4x1GB Kingston DDR PC2-5300
    - HIS HD 4850 512MB (256bit) GDDR3 PCIe

do tego dysk, nagrywarka, dodatkowa karta sieciowa na PCI, zasilacz Enermaxa o mocy 485W

System operacyjny to Windows 7 Ultimate, z wł±czonymi aktualizacjami. Problemy pojawiły się gdy zacz±łem używać tryby u¶pienia w moim komputerze (STR). Otóż raz na kilka czasem kilkana¶cie razy komputer zawiesza się po wci¶nięciu przycisku power - zaczyna jakby wykrywać dyski, mruga nagrywark± i reset, i tak w kółko. Przypomina to jakby czkawkę - wydaje taki specyficzny dĽwięk gło¶niczkiem na płycie. Pomaga tylko odł±czenie go od sieci energetycznej na chwile i ponowne wł±czenie (tracę wtedy wszystkie rzeczy których nie zapisałem przed u¶pieniem i ogólnie denerwuj±ce to jest).

Uaktualniłem bios płyty głównej najpierw do wersji stabilnej, póĽniej beta. Zrobiłem czyst± instalację windows. Testowałem na innym dysku, bez nagrywarki, z nagrywark±. Z 2GB ram ... Spędziłem dużo czasu szukaj±c odpowiedzi na goglach, ale nic odkrywczego nie znalazłem. Przyszedł czas zapytać tutaj. Ma kto¶ jaki¶ pomysł jak rozwi±zać taki problem ?
  • Admin grupy komputery
    W pierwszym planie - zasilacz.

SprawdĽ napięcia zasilacza miernikiem, lub podmień zasilacz na czas testów.
  • Poziom 14  
    Zapomniałem napisać że zasilacz wymieniłem wła¶nie jako pierwszy. Po pierwsze był za słaby (350 W) po drugie żeby wykluczyć go z listy podejrzanych. Jakie napięcia mam sprawdzić ? Podczas u¶pienia czy podczas normalnej pracy czy może jak komputer nie wystartuje ?
  • Admin grupy komputery
    faza napisał:
    Jakie napięcia mam sprawdzić ?

Minimum +5V i +12V podczas normalnej pracy komputera. Nie tylko, czy mieszcz± się w normie ATX, ale też, czy s± stabilne (nie skacz±).
  • Poziom 14  
    +12V ma 12,29V +5V ma 5,19V potrzymam przez jaki¶ czas oba mierniki podpięte pod zasilanie i poobserwuje. Na ten moment wygl±daj± stabilnie.

Oba napięcia zmieniaj± się maksymalnie o 0,01V podczas pracy systemu.

Podczas startu systemu +12V waha się między 12,19V a 12,30V +5V natomiast waha się między 5,18V a 5,21V
  • Admin grupy komputery
    Podaj model dysku twardego.
  • Poziom 14  
    Obecnie to wdc wd50 00aaks-00v1a 05.0 a wcze¶niej HDS721032CLA362 i przez chwile stara barracuda 40GB - tylko na potrzeby testów.
  • Admin grupy komputery
    W biosie SATA ustawione na AHCI czy IDE?
  • Poziom 14  
    Nie widzę nigdzie tej opcji w tym biosie (beta).
  • Admin grupy komputery
    faza napisał:
    Nie widzę nigdzie tej opcji w tym biosie (beta).

Racja. Faktycznie w tej płycie tego nie ma. Przeł±cz więc ACPI w drug± pozycję (S1/S3).
  • Poziom 14  
    Już to testowałem - działa, ale dyski i wszystkie wiatraczki nadal sie kręc± więc nie ma tu żadnej oszczędno¶ci energii (no może niewielka).

To teraz pytanie z innej beczki - który z komponentów wymienić na inny żeby działało mi to tak jak chce - usypiało komputer i wychodziło z u¶pienia za każdym razem ? Nie chce też hibernacji albo S1 - tylko S3 mnie interesuje.
  • Poziom 14  
    Witam ponownie,

wymieniłem płytę główn± na asus M4A78-E, procka na amd phenom II x3 720, dysk systemowy na 64GB SSD patriot, dołożyłem 1T green caviar od WD, zasilacz na Thermal Take 750W, zmieniłem obudowę dołożyłem kartę muzyczn± asus Xonar, mam 4x2gb ramu od kingstona, zainstalowałem ¶wierzego windowsa (x64 7 ultimate) i jest to samo :) jedyna różnica że dzieje się to czę¶ciej. Po zainstalowaniu SP1 jak nie wyjdzie z u¶pienia to i tak jako¶ wczytuje co miałem otwarte, po użyciu przycisku reset. Ze sprzętu którego nie zmieniłem została klawiatura i myszka na PS2, karta graficzna, monitor i gło¶niki - nawet nagrywarkę zmieniłem na inn±. Nic się nie przegrzewa, nic nie jest podkręcone. Windows jest czysty, zainstalowany jest chrome, thunderbird, eset smart security, wszystkie sterowniki uaktualnione do najnowszej wersji - wyszukiwane przez drive easy. Powyższe pozwala wysnuć mi wniosek że to chyba nie hardware tylko software, ale czy tylko ja mam taki problem ?

Przepraszam za post pod postem ale chciałem wyróżnić nowego posta.
  • Poziom 33  
    System Windows 7 64bit jest kapry¶ny i raczej zrezygnuj z usypiania bo ja mam też podobny problem z tym systemem na Laptopie Dell ,
    tak na marginesie SP1 odradzam instalować bo u mnie przykładowo zaowocowało to niestabilno¶ci± systemu i zamykaniem explorer.exe .
  • Poziom 14  
    No i wła¶nie takiej odpowiedzi nie chciałem usłyszeć. Zapłaciłem za hardware i software który obsługuje S3 i chce tego używać. Oczywi¶cie nie krytykuje tutaj nikogo tylko wyrażam swoj± opinie. Nie pozostaje mi nic innego to zacznę męczyć microsoft, ale z do¶wiadczenia wiem że to droga przez mękę. Nie dam za wygran± i jak rozwi±że ten problem to opisze tutaj jak to zrobiłem. Dodatkowo mój laptop z windows 7 premium nie ma żadnego problemu z S3. Dwudziestu kilku osobowa grupa moich znajomych też nie ma problemu z S3 więc i ja chciałbym używać tego trybu. Mój media pc pracuj±cy pod w7 też się jeszcze nigdy nie zawiesił wychodz±c z S3.

Service paki muszę mieć wł±czone - zasady w pracy - nie do obej¶cia. Po instalacji SP1 windows pracuje szybciej - według mojej skromnej opini. Explorer nie padł mi jeszcze ani razu odk±d przesiadłem się na w7.
  • Poziom 11  
    Opiszę mój przypadek ,może przyczyna będzie podobna.Mam komputer AMD Sempron.Procesor 2800+.Na komputerze miałem dwie karty graficzne.Jedna wkomponowana w płytę drug± dokupiłem o lepszych parametrach.Komputer sprawnie chodził z 5 lat ale do czasu.Pewnego razu ¶ci±gn±łem filmy z siatkówki w formacie HD i ogl±dałem je.Potem połaziłem po internecie , a kiedy chciałem jeszcze raz ogl±dn±ć te filmy wtedy komputer nie mógł je otworzyć.Nie martwi±c się tym problemem wył±czyłem komputer według wszelkich prawideł.Na drugi dzień po wł±czeniu komputera ekran nie chciał wystartować , choć komputer ruszył.Od razu podejrzenie padło na kartę graficzn± .Skoro miałem dwie karty w komputerze więc postanowiłem przeł±czyć naq drug± kartę .Komputer ruszył i obraz również ale powstał problem.Kiedy restartowałem komputer ,wtedy wy¶wietlał się komunikat o błędzie z CMOS i komputer zawieszał się .Ja zrobię zimny start komputera wtedy komputer chodził dobrze .Natomiast przy gor±cym starcie komputer wy¶wietlał informację o błędzie i zawieszał się .Więc postanowiłem zrobić gruntowny przegl±d komputera .Zacz±łem od zasilacza.W zasilaczu okazało się wszystko OK.Ale ja wymieniłem kondensatory elektrolityczne na większ± pojemno¶ć aby dłużej mógł pochodzić.Następnie zabrałem się za kondensatory na płycie.wszystkie kondensatory na pierwszy rzut oka były w porz±dku ale po wylutowaniu i sprawdzeniu okazało się iż 4 kondensatory straciły czę¶ciowo pojemno¶ć.Kondensator który powinien mieć 1500 mikrofaradów miał 700 mikrofaradów inny zamiast 1000 miał 700 jeszcze inny zamiast 470 miał 100 .Po wymianie kondensatorów złożyłem komputer.Wczoraj robiłem tę naprawę i od tej naprawy na razie wszystko działa prawidłowo.
    W Twoim przypadku , skoro prawie wszystko wymieniłe¶ oprócz karty graficznej , to może karta graficzna jest tego powodem .Sprawdz kondensatory na karcie graficznej.Je¶li by to nie pomogło to znaczyłoby ,że co¶ z kart± jest nie tak.Możesz sprawdzić kartę graficzn± na innym komputerze.
  • Poziom 14  
    Prócz karty graficznej na PCI-e mam grafikę wbudowan± w płytę. Jeszcze dzisiaj wyci±gnę grafikę i po testuję na tej wbudowanej. Dzięki za poradę. Na grafikę mam jeszcze gwarancje więc jak to grafika to poleci do serwisu.
  • Poziom 36  
    Nie wiem jak jest z Windows 7, ale zapewne system także, tworzy logi. Warto by zwrócić na nie uwagę. Może co¶ się tam znajdzie. Powodem takiego zachowania, może być np sam dysk twardy, sterowniki nie tylko karty graficznej, lub przypadło¶ć tej dystrybucji systemu.
  • Poziom 14  
    O jakie logi chodzi ? Bo je¶li o mini-dump to nie tworzy żadnych.
  • Poziom 14  
    Na wbudowanej karcie graficznej już za pierwszym razem zawiesił się podczas wznawiania.
  • Poziom 14  
    Witam i przepraszam za przerwę, ale byłem bardzo zajęty. Nie ma błędów bezpo¶rednio przed u¶pieniem, a zaraz po zwisie mam następuj±ce błędy w dzienniku:

"Kernel-Power - The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly."

"EventLog - The previous system shutdown at 03:43:00 on ‎01/‎06/‎2011 was unexpected."

"amdkmdag - EDID contain an error in the RangeLimit field"