Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Fujitsu Siemens Amilo Pi 2530 samoczynnie się wyłącza

jsah 11 Jan 2011 00:02 4003 6
SterControl
    jsah
    Level 17  
    Witam. Co może być przyczyną samoczynnego wyłączania się laptopa z systemem operacyjnym Windows Vista Home Basic? Z góry dziękuję za wszystkie sugestie. Pozdrawiam.
  • SterControl
    helmud7543
    Level 43  
    Pierwszym podejrzanym jest przegrzanie. Podaj temperatury. Jeśli będą oscylowały w granicach 80° - 90° to trzeba sprawdzić co jest nie tak:
    1. Zapchany radiator, przez co wiatrak nie pompuje odpowiedniej ilości powietrza.
    2. Wyschnięta pasta między chłodnicą a elementem chłodzonym (CPU i prawdopodobnie GPU) - wyczyścić, nałożyć nową.
    3. Uszkodzona rura cieplna - płyn przenoszący ciepło ulotnił się z wnętrza chłodnicy - do wymiany.
  • SterControl
    jsah
    Level 17  
    helmud7543 wrote:
    Pierwszym podejrzanym jest przegrzanie. Podaj temperatury. Jeśli będą oscylowały w granicach 80° - 90° to trzeba sprawdzić co jest nie tak:
    1. Zapchany radiator, przez co wiatrak nie pompuje odpowiedniej ilości powietrza.
    2. Wyschnięta pasta między chłodnicą a elementem chłodzonym (CPU i prawdopodobnie GPU) - wyczyścić, nałożyć nową.
    3. Uszkodzona rura cieplna - płyn przenoszący ciepło ulotnił się z wnętrza chłodnicy - do wymiany.

Dzięki za tę sugestię. Też to podejrzewam, bo laptop po dłuższej pracy mocno się nagrzewa, a wentylator się włącza już po kilku minutach pracy.
    W jaki sposób mogę odczytać temperatury? Dotykowo dolna pokrywa laptopa ma gdzieś ok. 50-60 st. po dłuższej pracy.

Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

Przeczyściłem wentylator (było trochę kurzu i włosów) i jest dużo lepiej. Na razie - pracuje już ponad godzinę - nie włączył się nawet wentylator, laptop też ani razu się nie wyłączył. Nie chce mi się jednak wierzyć, że trochę kurzu i włosów w wentylatorze mogło powodować przegrzewanie się procesora i samoczynne wyłączanie laptopa. Zobaczę, co będzie dalej.
  • Helpful post
    helmud7543
    Level 43  
    Nie wiem jak było u Ciebie ale jak najbardziej może - kurz zatyka przerwy między żeberkami -> powietrze nie przepływa -> żeberka nie oddają ciepła -> wydajność radiatora spada, przestaje odbierać ciepło z elementów chłodzonych -> procesor się przegrzewa i wyłącza.
    jsah
    Level 17  
    helmud7543 wrote:
    Nie wiem jak było u Ciebie ale jak najbardziej może - kurz zatyka przerwy między żeberkami -> powietrze nie przepływa -> żeberka nie oddają ciepła -> wydajność radiatora spada, przestaje odbierać ciepło z elementów chłodzonych -> procesor się przegrzewa i wyłącza.

Najwidoczniej u mnie tak było. Kurz wysysałem odkurzaczem. Na razie laptop się nie przegrzewa i samoistnie się nie wyłącza.

Mam jednak inny problem, który wcześniej też bardzo często występował - mianowicie system sam się resetuje. Stało się to dosłownie przed chwilą. Na ekranie nagle pojawiła się jakby kolorowa szachownica i system ponownie się uruchomił. Vista była reinstalowana wczoraj, aktualizacje automatyczne też są zainstalowane.

Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś i w tej kwestii wyraził swą sugestię.

Pozdrawiam.
    helmud7543
    Level 43  
    Spróbuj zainstalować inną wersję sterowników. Jak nie zadziała to uszkodzenie (może GPU się odkleiło od temperatury). Trudno powiedzieć.
    jsah
    Level 17  
    Niepotrzebnie "pochwaliłem dzień przed zachodem słońca". Problem jednak powrócił, tylko zdarza się to rzadziej i raczej nie z powodu przegrzania. Występuje to najczęściej wtedy, kiedy bateria już się wyczerpuje - co sugerowałoby przyczynę, że jakby napięcie zasilania zanikało (dzieje się to tak, jakby się odłączyło zasilanie laptopa - sprawdzałem).