Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Liebherr (KTS 14340 ) - dziwna praca...

dziabaq 11 Sty 2011 07:34 4151 2
  • #1 11 Sty 2011 07:34
    dziabaq
    Poziom 11  

Witajcie,

Cztery lata temu kupiłem małą podblatową lodóweczkę Liebherr, sprzedający zachwalał mi ten sprzęt jako "mercedes wśród lodówek".

Rok po upływie gwarancji z lodówką zaczęły się dziać rzeczy dla mnie dziwne.

Na początku zaobserwowałem że lodówka pracuje bardzo długo ( nie non-stop, ale znacznie dłużej niż jak była nowa ) a przy tym temperatura wewnątrz mierzona termometrem ( specjalnym do lodówek ) była około 5-8st na plus.
    Ustawienie termostatu w skali 1-7 nic nie zmienia, ona na każdym z tych poziomów pracuje tak samo. Rozmawiałem tel. z serwisem, podejrzewali wyciek gazu chłodniczego. Jednak brak gwarancji na tą usługę mnie zniechęcił do "nabijania".

Zacząłem lodówkę dokładniej obserwować. Jeżeli jest rozmrożona i włączona po długim postoju ( ze 24h ) to pracuje normalnie, wyłącza się prawidłowo a temp. w środku to 0st..

Natomiast po kilku dniach pracy zaczyna pracować coraz dłużej między cyklami wyłączenia.

Dziś zaobserwowałem takie zjawisko:
    Lodówka pracuje, przekręcam programator termostatu na zero ( sprężarka się wyłącza ) Włączam spowrotem i słyszę buczenie jak trafo, po czym słychać pyknięcie po kilku sekundach i buczenie przestaje. Po kilkunastu minutach słuchać to samo pyknięcie i lodówka startuje.

Teraz mam taką teorię:
    Może to nie brak gazu w układzie tylko przegrzewanie się kompresora? Może jakieś tarcie w środku występuje, grzeje sie to, podgrzewa lodówkę od dołu stąd ciągła praca bo termostat chce wyrównać. Natomiast sprężarke po długiej pracy fizycznie rozłącza nie termostat tylko termik zabezpieczający silnik przed przegrzaniem, stąd te charakterystyczne pyknięcie.

Potwierdzeniem na tą moją teorię jest właśnie fakt że gdy agregat długo stoi wyłączony i ostygnie do temperatury pokojowej to później te kilka godzin lodówka pracuje prawidłowo i temperatura wewnątrz jest dobra.

Co wy na to?? czy to ma sens???

0 2
  • #2 11 Sty 2011 08:24
    helmud7543
    Poziom 42  

To pierwsze to może być wyciek ale co do tego nie jestem specjalistą. To drugie wynika ze specyfiki rozruchu - dwa uzwojenia: rozruchowe i robocze: z tym rozruchowym jest tak, że prąd idzie na niego przez specjalny układ który nagrzewa się po kilku sekundach i rozłącza uzwojenie rozruchowe. Układ ten jest rozgrzany cały czas podczas pracy sprężarki więc rozruch zaraz zaprzestaniu pracy jest niemożliwy, ponieważ obwód rozruchowy jest wyłączony. A to drugie pyk to termik - zabezpieczenie przed spaleniem. Termik ostygnie, przekaźnik ostygnie i sprężarka startuje.

0
  • #3 12 Sty 2011 18:44
    dziabaq
    Poziom 11  

Dzięki...

Nowa lodówka z 3-letnią gwarancją 500zł a lepsza 890zł
    Wyciągnę z tej ile się da a później kupie sobie nową i już na pewno nie Liebherr

0