Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwonapęd a silnik krokowy

11 Sty 2011 09:58 2149 4
  • Poziom 15  
    Witam,
    moim celem jest napędzanie wałka tak, aby wykonać skok o 120' i bardzo precyzyjnie się zatrzymać. Prędkość końcowa ma być maksymalna i nagłe zatrzymanie. Prędkość końcową jaką potrzebuję to 10 obr/sek. Obrazek pokazuje charakterystykę krokowca którego mam jednak ja steruję go z SSK-B03 o parametrach: Zasilanie do +50VDC, wyjściowy prąd szczytowy do 4.2A.
    Obecnie silnik nie jest w stanie uciągnąć mi wałka i zrywa kroki w końcowej fazie rampowania. Jak wysoko mogę podnosić napięcie zasilania w silniku aby go nie uszkodzić?
    Czy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie serwonapędu czy dopracowanie parametrów krokowca?
    Serwonapęd a silnik krokowy
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Serwonapęd bym wsadził, krokowiec zawsze może zgubić kroki - po jakimś czasie opór wału może wzrosnąć (łożyska itp) i problem powróci, a serwo zmiany parametrów oporu zniweluje.
  • Poziom 15  
    czyli serwo jest odpowiednikiem krokowca który nie traci momentu przy wzroście prędkości obrotowej, ma potwierdzenie pozycji z enkodera i przy prędkości 10 obr/s można go zatrzymać z "kroku na krok"?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Raczej odwrotnie, krokowiec zachowuje się jak prymitywne serwo, ale wyłącznie bez obciążenia :) i wyłącznie regulując pozycją wału.

Jeżeli masz serwonapęd, to możesz mu zadać za pomocą sterownika pozycję jaką ma uzyskać i układ automatycznej regulacji, oparty na enkoderze i nieraz pomiarze prądu, już zadba o to żeby taka pozycja była.

W zależności od rodzaju serwonapędu i funkcji jego sterownika, może to być sterowanie pozycją, prędkością a nawet momentem (i to wszystko można łączyć ze sobą).

Widziałem kiedyś ten układ na żywo:
    http://www.youtube.com/watch?v=cPuQmjOuakI

tam są 3 serwonapędy obrotowe i 3 liniowe. Robi wrażenie.

Jedyny problem polega na tym że dobry serwonapęd, ze sterownikiem, kosztuje. Tutaj niestety moja znajomość tematu się kończy, bo trzeba już dobrać konkretne rozwiązanie.