Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja MDV MHB-60HRN1 - wybija bezpieczniki

mdenis 11 Sty 2011 10:41 6064 19
 • #1 11 Sty 2011 10:41
  mdenis
  Poziom 9  

  Witam,

  Nakreślę sytuację : Klima 17kW inwertorowa (trójfazowa), bezpieczniki C20.
  Mamy w pomieszczeniu 4 identyczne klimatyzacje, jednak z jedną jest notoryczny problem, iż podczas np. powrotu prądu z sieci wybija bezpiecznik (od tej klimy). Instalacja elektryczna sprawdzona, poza tym inne klimatyzacje działają poprawnie. Może mieliście podobne przygody ?? :D

  Pozdrawiam
  Michał

  0 19
 • #2 11 Sty 2011 10:54
  kubai
  Poziom 14  

  Pytanie odnośnie mocy - to jest moc elektryczna, czy grzewcza? Bo coś mi się wydaje wydaje, że Kolega podał moc grzewczą (wtedy by na oko wychodziło jakieś 17A, co by świadczyło o poprawnie dobranych zabezpieczeniu, chociaż moim zdaniem przy inwerterach powinno się stosować charakterystykę B ). Jeżeli jest to moc elektryczna to źle dobrane zabezpieczenie, a co się z tym wiąże naprawdopodobniej zbyt małe przekroje przekroje przewodów (strzelam, że zasilanie pewnie YDY 5x4mm2).
  Mógłby Kolega sprecyzować o jaką moc chodzi i dodać informację dot. przekroju przewodu zasilającego.
  Czy tak się dzieje od samego początku (tj. po montażu) czy to jakiś czas działało poprawnie (pomimo zaniku napięć) i dopiero po jakimś czasie zaczęła ta "eska" wybijać?

  0
 • #3 11 Sty 2011 12:57
  mdenis
  Poziom 9  

  Witam,

  Faktycznie nie podałem moc chłodzenia to 17kW, klima to MDV MHB-60HRN1 pobiera wg producenta niecałe 11A, podłączona jest kabelkiem 5x4mm2. Generalnie dzieje się tak od samego początku.

  Pozdrawiam
  Michał

  0
 • #4 11 Sty 2011 18:28
  mrhari
  Moderator AGD i automatyka

  mdenis napisał:
  iż podczas np. powrotu prądu z sieci wybija bezpiecznik


  Co to znaczy powrót prądu z sieci?

  0
 • #5 12 Sty 2011 07:58
  kubai
  Poziom 14  

  mdenis napisał:
  Generalnie dzieje się tak od samego początku.
  Reklamować u Wykonawcy robót.
  Ciężko w takich sprawach stwierdzić coś na odległość, gdyż przyczyn może być sporo.
  mrhari napisał:
  Co to znaczy powrót prądu z sieci?

  Podejrzewam, że chodzi o powrót zasilania po zaniku napięcia.

  0
 • #6 12 Sty 2011 08:19
  pjak1
  Poziom 12  

  Za mało informacji.
  Powiedz kiedy bezpiecznik wyłącza. Kiedy rusza sprężarka? Po paru godzinach pracy? Na zimno?
  I najważniejsze: jaki jest prąd pobiera urządzenie (zmierzony, a nie z katalogu). Najlepiej jakby udało CI się zmierzyć tuż przed wyłączeniem.
  No i co to jest ten powrót prądu.

  kubai napisał:
  Podejrzewam, że chodzi o powrót zasilania po zaniku napięcia.
  Dobra teoria.

  0
 • #7 13 Sty 2011 09:29
  mdenis
  Poziom 9  

  pjak1 napisał:
  Za mało informacji.
  Powiedz kiedy bezpiecznik wyłącza. Kiedy rusza sprężarka? Po paru godzinach pracy? Na zimno?
  I najważniejsze: jaki jest prąd pobiera urządzenie (zmierzony, a nie z katalogu). Najlepiej jakby udało CI się zmierzyć tuż przed wyłączeniem.
  No i co to jest ten powrót prądu.
  kubai napisał:
  Podejrzewam, że chodzi o powrót zasilania po zaniku napięcia.
  Dobra teoria.


  Nakreślę ogólną sytuację, chodzi o powrót zasilania po zaniku napięcia. Klimy chodzą nonstop, jak brakuje napięcia z sieci to załącza się agregat, i jedyny moment jak nie mają napięcia to ok 1 min dopóki agregat nie poda napięcia. Zauważyłem, że wybija właśnie jak wyłączę napięcie i po krótkiej chwili włączę. Może jest jakieś zabezpieczenie, jednak dziwne iż tylko jedna klima tak się zachowuje. Pobór prądu był mierzony na niej i ładnie zaczyna od 0A i stopniowo wzrasta.

  0
 • #8 13 Sty 2011 20:56
  dyszel85
  Poziom 18  

  Proponowałbym sprawdzić bezpiecznik czy nie jest nadpalony a nie szukać wady w urządzeniu.

  0
 • #9 16 Sty 2011 17:09
  kubai
  Poziom 14  

  mdenis napisał:
  Zauważyłem, że wybija właśnie jak wyłączę napięcie i po krótkiej chwili włączę. Może jest jakieś zabezpieczenie, jednak dziwne iż tylko jedna klima tak się zachowuje. Pobór prądu był mierzony na niej i ładnie zaczyna od 0A i stopniowo wzrasta.
  Tak ogólnie rzecz biorąc to przede wszystkim nie można załącząć/wyłączać sprężarki w bardzo krótkim odstępie czasowym. Sprężarkę można załączyć po 2minutach od czasu kiedy się ja wyłączyło. Jaki prąd pokazuje miernik w momencie jak zadziała zabezpieczenie nadprądowe? Jeżeli mniej niż 20A to wymienić eskę. Jak więcej to będziemy zastanawiali się dalej (znowu będzie potrzeba większej ilości danych).

  0
 • #10 18 Sty 2011 21:15
  Arkaszka1
  Poziom 11  

  jedyne co jest w stanie wyrzucić takie zabezpieczenie to sprężarka, reszt to 1-2 A, odłącz sprężarkę jak nie będzie wyrzucało zabezpieczenia, to oznacza że sprężarka jest do wymiany.

  0
 • #11 19 Sty 2011 07:47
  pjak1
  Poziom 12  

  Arkaszka1 napisał:
  jedyne co jest w stanie wyrzucić takie zabezpieczenie to sprężarka, reszt to 1-2 A, odłącz sprężarkę jak nie będzie wyrzucało zabezpieczenia, to oznacza że sprężarka jest do wymiany.


  I nadal nie będziesz wiedział, czy sprężarka trup, czy bezpiecznik uszkodzony.
  Poza tym to inverter, więc po drodze od zasilania do sprężarki jest jeszcze cała fura innych klamotów, które mogą powodować zwarcie.
  Ja jednak za radą poprzedników poszedł bym podobnie jak poprzednicy w kierunku sprawdzenia bezpieczników.

  0
 • #12 20 Sty 2011 20:08
  Arkaszka1
  Poziom 11  

  Mogą powodować zwarcie, ale nie na takim prądzie, tylko sprężarka może wyrzucić takie zabezpieczenie, po zdjęciu zasilania ze sprężarki sprawdzasz czy wyrzuca czy nie jak nie wyrzuca to oznacza że to sprężarka. Oczywiście przed zakupem nowej sprężarki warto sprawdzić bezpiecznik, masz całkowitą racje.

  0
 • #13 08 Lut 2011 23:25
  piota1
  Poziom 9  

  MDV MHB-60HRN1 to jednostka wewnętrzna podaj model jednostki zewnętrznej
  I sprawdź czy podłączone są pod jednym bezpiecznikiem

  0
 • #14 09 Lut 2011 09:42
  Chris_W
  Poziom 37  

  A pracuje ta klima, jeśli już się załączy - tzn czy chłodzi?
  Inwertery są ciężkie do zdiagnozowania - bo startują od wolnych obrotów.
  Generalnie trzeba sprawdzić prąd jednostki zewn. - czy nagle skacze grubo ponad 20A (zwarcia w sprężarce, w elektronice) - czy powoli narasta - wtedy albo sprężarka albo coś z układem zasilania sprężarki, ewentualnie z instalacją freonową - zamknięty przepływ przeciążą sprężarke, może jednej fazy brakować albo kondensator rozruchowy uszkodzony - rózne są przypadki.

  0
 • #15 09 Lut 2011 10:38
  lopp
  Poziom 20  

  Wymień eskę i wstaw opóźnienie załączania po zaniku napięcia. Nastaw zwłokę na 5 do 7 minut - oczywiście sprawdzając przed tymi pracami pobór prądu na rozruchu i przy wyrzucaniu zabezpieczenia. Żaden układ chłodniczy nie toleruje dobrze takich sytuacji wyłącz i zaraz włącz (bez zwłoki).

  0
 • #16 09 Lut 2011 15:21
  byblue
  Poziom 12  

  Serwisowałem i nadal serwisuje tzw."klimatyzatory" MDV i bardzo często spotykałem takie problemy jak opisuje kolega "mdenis" to są początkowe problemy tych urządzeń a dokładnie sprężarek. O ile się nie myle to jest sprężarka "SANYO" i już zaczyna mieć przebicia do masy. Można by w tym momencie sprawdzić oporność L1/L2 i L3 na sprężarce z masą czy są te same odczyty... To tyle czym mogę się podzielić w tej chwili...

  0
 • #17 09 Lut 2011 17:53
  Chris_W
  Poziom 37  

  Dlaczego tzw. "klimatyzatory" - ja je sobie chwalę...
  A przypadek zwarcia w sprężarce to miałem też w LG - to jest raczej normą uszkodzeń samych sprężarek - a te sa robione przez innych producentów...

  0
 • #18 16 Lut 2011 22:46
  monterek77
  Poziom 9  

  Warto sprawdzić także instalacje częstą przyczyną tego typu zachowań jest załamana rura tłoczna, lub po prostu monter zapomniał zawór serwisowy do końca otworzyć.

  0
 • #19 04 Lip 2011 09:57
  Zdenek79
  Poziom 10  

  Autor pisze, że bezpieczniki wyłączają w momencie powrotu zasilania, pisze o 4 klimatyzatorach?
  Jeśli sytuacja pojawia się w momencie zasilania z agregatu (powodem może być zbyt niskie napięcie + duży prąd rozruchowy. Agregat może mieć przeciążoną którąś z faz ma brak zapasu mocy i wyłącznik nadprądowy wyłącza się w momencie startu. (Wyłącz na wszystkich pozostałych klimatyzatorach funkcje startu po powrocie zasilania, tak by po zaniku zasilania startował tylko ten który sprawia kłopoty).
  Co do samego urządzenia jeśli pracuje, a kłopoty sprawia po ponownym uruchomieniu problemu szukałbym w zasilaniu układu. Sprawdziłbym również parametry zasilania. Napięcia sieci i generatora oraz przekroje przewodów/miejsce instalacji zabezpieczeń jeśli są bardzo gęsto upakowane w plastikowych obudowach przy dłużej pracy nagrzewają się.
  Piszę bo podobny problem miałem z klimatyzatorami LG i u mnie winowajcą była sieć energetyczna + zabezpieczenia. Jak się okazało napięcia miały po 340-350V Umf a i bywało mniej, eSki wyłączały. Po modernizacji linii jak i przebudowie rozdzielni problemy znikły.

  0
 • #20 07 Lip 2011 09:21
  Chris_W
  Poziom 37  

  Zdenek79 napisał:

  Co do samego urządzenia jeśli pracuje, a kłopoty sprawia po ponownym uruchomieniu problemu szukałbym w zasilaniu układu. Sprawdziłbym również parametry zasilania.

  Sądzę że bardziej prawdopodobne jest zbyt wysokie ciśnienie czynnika na tłoczeniu sprężarki. Sprężarka rusza pod pełnym obciążeniem co w sumie z prądem rozruchowym silnika przekracza zadany prąd zabezpieczenia.

  0