Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki włącznik do oświetlenia LED

11 Sty 2011 11:35 4551 9
  • Poziom 25  
    Witam ,montuje wannę narożną w łazience,posiadam pod nią doprowadzony kabel 3x1,5 230V.Kabel jest prowadzony w ścianie która jest wykafelkowana.Kabel doprowadzony do rozdzielni,gdzie jest zakończony bezpiecznikiem B16 Mam pytanie gdyż zamierzam podświetlić wannę LEDami .Na obudowie wanny w kafelku zamierzam umieścić włącznik tylko jaki??,może ktoś już takie coś robił.Oczywiście puszka,trafo 12v itp. jest IP65 tylko gnębi mnie ten przycisk.
  • IGE-XAO
  • Moderator
    scandaliks napisał:
    Witam ,montuje wanne narożną w łazience,posiadam pod nią doprowadzony kabel 230v(oczywiści w prawidłowej instalacji itp.na bezpieczniku w rozdzielni)

Opisz ta doprowadzoną instalację i resztę dokładnie, bo post będę zmuszony wyrzucić do kosza, jako propagujący niebezpieczne zabawy. I wolty [V] piszemy wielką literą.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Kolego zapomnij o tym pomyśle.
    Transformator owszem, ale umieszczony poza strefą 0; 1 i 2.
    Pod wanną jest strefa 1.
    Zaś kabel doprowadzony pod wannę a raczej jego sposób ułożenia również podlega obostrzeniom.
  • Poziom 25  
    Jakbym wiedział 5 lat temu to bym kazał podciągnąć kabelek 12V z wanny do rozdzielki i tam na szynę dał trafo :( Ten kabel prądowy doprowadzony jest do zasilania Jacuzzi
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Nie ma to żadnego znaczenia co wtedy wiedziałeś.
    A wtedy też nie było mozliwe umieszczanie transformatora pod wanną.
    Waże jest to co wiesz teraz.
    Taka opcja nie wchodzi w grę.
    Również zapomnij o wyłaczniku w tej strefie.
    A nieznajomość norm szkodzi.

PN HD 60364 7-701:2007
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1873691.html
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    PN HD 60364 7-701:2007 została zastąpiona przez PN HD 60364 7-701:2010.

Nie wiem co było w normie 2007 (zresztą i tak nie ważne), natomiast zrobiłem sobie notatki z 2010. Wybrałem te, które mogą przydać się w temacie:
    - strefa 1: osprzęt (jako dopuszczalny w tej strefie), łącznie z gniazdami wtyczkowymi, z obwodów chronionych przez SELV lub PELV, o napięciu nominalnym nieprzekraczającym 25 VAC, lub 60 VDC, źródło poza strefami 0 i 1,
    - wyposażenie elektryczne w strefie 1: co najmniej IPX4 (publiczne kąpieliska IPX5),
    - odbiornik w strefie 1: "trwale zainstalowany i stale podłączony",
    - pod wanną jest strefa 1.

Jak napisał kkas12, ułożenie przewodów też jest ważne. Z normy wynika (przynajmniej ja tak to zrozumiałem, jeśli ktoś ma inne zdanie to od czego jest dyskusja na forum :D), że zamontowanie wyłącznika w strefie jest możliwe, po spełnieniu odpowiednich warunków. Poza tym liczy się też zdrowy rozsądek ;)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Sorry, ale podałem błędną informacje.
    Zdaje się, że nie było normy PN HD 60364 7-701:2007 lecz była norma PN IEC 60364 7-701:2007
    Jest natomiast norma PN HD 60364 7-701:2010 (jak wspomniał kolega Mad.).
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Podsumowując, transformator nie może być pod wanną. Zwróć uwagę na oznaczenia na transformatorze/zasilaczu (nie wiem jak to rozwiązałeś, bo sama taśma LED jest na 12VDC) np. SELV lub transformator ochronny (dwa kółka nachodzące na siebie http://www.elhand.pl/symbole-i-oznaczenia ). Urządzenie zasilające ma zapewnić separację elektryczną, więc nie może być to pierwszy lepszy transformator/zasilacz. Cytując elektrodę:
    Cytat:
    Źródło dla PELV lub SELV - źródło prądu (do zasilania odpowiednio obwodu PELV lub SELV ) o napięciu znamionowym nie przekraczającym napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale , które ogranicza do minimum możliwość przedostania się do zasilanego obwodu napięcia obcego ; źródłem takim jest np. transformator ochronny , przetwornica dwumaszynowa lub bateria akumulatorów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1761772.html

Puszkę masz ok, wyłącznik (już w obwodzie SELV) może być, ale przynajmniej IPX4 (co szkodzi kupić lepszej klasy).
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    scandaliks napisał:
    Witam ,montuje wannę narożną w łazience,posiadam pod nią doprowadzony kabel 3x1,5 230V.Kabel jest prowadzony w ścianie która jest wykafelkowana.Kabel doprowadzony do rozdzielni,gdzie jest zakończony bezpiecznikiem B16 Mam pytanie gdyż zamierzam podświetlić wannę LEDami .Na obudowie wanny w kafelku zamierzam umieścić włącznik tylko jaki??,może ktoś już takie coś robił.Oczywiście puszka,trafo 12v itp. jest IP65 tylko gnębi mnie ten przycisk.

Wymień bezpiecznik na B10A, zamontuj trafo w rozdzielni i obwód ten już będzie zasilany napięciem bezpiecznym. Z racj tego że odbiornikami bedą LED-y, prąd pobierany jak i przechodzący przez wyłącznik będzie znikomy. Jedyny minus tego to to że trafo bedzie cały czas pod napięciem.
  • Poziom 25  
    Dzięki za zainteresowanie tematem,teraz wiem na czym stoje przynajmniej .To tylko pomysł :) Podświetle sobie coś w pokoju ;) .Pozdrawiam