Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT

Stork 11 Jan 2011 14:56 9135 20
 • Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT

  Witam. Mam do zaprezentowania projekt układu spełniającego trzy funkcje. Jest to lampowy przedwzmacniacz barwy czystej wzorowany na klasycznych aplikacjach Fendera i preampie Grooves Tube Trio, booster z potencjometryczną regulacją skoku głośności (tryb załączany przełącznikiem) oraz bufor pozwalający wysyłać sygnał na duże odległości bez utraty jego jakości. Układ posiada bardzo wydajną , 3-drożną, aktywną korekcję barwy wzorowaną na przedwzmacniaczu Ibanez TK999HT. Duża czułość, praktycznie bezszumowa praca oraz świetne walory brzmieniowe powodują że układ sprawdzi się nie tylko jako klasyczny preamp współpracujący z końcówkami mocy, ale także jako niezależny element pełnego już toru sygnałowego odpowiedzialny za kreowanie barwy instrumentu.

  Na PCB montowany jest główny obwód preampa wraz z trzema osobnymi stabilizowanymi zasilaczami. Napięcie anodowe za pomocą diod Zenera (należy złożyć szeregowo 150V + 100V; diod 250V nie ma na rynku), żarzenia - za pomocą stabilizatora L78L12, a tranzystorów oraz układu scalonego przy użyciu TL7824. Z wykorzystaniem diody 1N4007 załączonej między masą a środkowym wyprowadzeniem stabilizatora na wyjściu zasilacza żarzenia uzyskuje się napięcie 12,6V które podawane jest na połączone szeregowo grzejniki lamp 6N2P-EV.

  Układ posiada wyprowadzenia dla dwóch diod LED. W założeniu jedna to sygnalizator załączonego zasilania [LED1], a druga sygnalizator trybu BOOST [LED2] załączanego dwusekcyjnym bistabilnym przełącznikiem (jedna sekcja wpięta w miejsce oznaczone jako SW, a druga w szereg z diodą LED2).

  Potencjometr 2,2KΩ służy do płynnego ustawiania progu zmiany głośności przy załączonym trybie BOOST.

  Jeśli funkcja boostera nie jest wymagana w miejsce potencjometru 2,2KΩ można zastosować pionowo umieszczony rezystor 1,5KΩ pozostawiając środkowe wyprowadzenie potencjometru wolne oraz przyłączając kondensator 22uF bezpośrednio do katody lampy plusem. Należy także usunąć opornik 27KΩ, a w miejsce przełącznika SW zastosować zworę.  Stabilizator w L78L12 wymaga radiatora.
  Aby wyeliminować do maksimum ryzyko wystąpienia przydźwięków przewody sygnałowe łącznie z tymi do potencjometrów powinny być ekranowane.
  Lampa instalowana jest w gnieździe NOVAL 18mm do druku.
  Należy pocynować ścieżki zasilacza żarzenia (prąd 300mA).
  Czerwone linie na schemacie montażowym symbolizują zwory.
  Płytka jest przygotowana w dwóch wersjach (mirror i normal). Schemat montażowy to widok od strony elementów.
  Obrazy PCB w pliku .doc są zwymiarowane.

  Jeśli chodzi o brzmienie to barwy uzyskiwane przy pomocy tego preampa przy skręconej korekcji góry pasma mogą przybierać nawet jazzowy charakter, a przy korekcji odkręconej dążą do klasycznego brzmienia fenderowskiej "szklanki". Preamp jest bardzo czuły na artykulację oraz oddaje wiernie charakter brzmienia instrumentu. Świetnie też spisuje się w zestawieniu z przesterami typu stompbox dodając brzmieniu selektywności i dynamiki. Lampa naturalnie kompresuje dźwięk dzięki czemu w konfiguracji z przesterem można uzyskać "lejący" się lead często pożądany w grze solo.

  Załączam także projekt przedniego panelu preampa (15cm x 7cm) oraz kilka fotografii gotowego urządzenia a także samej płytki z elektroniką.

  pozdrawiam
  Stork

  Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT

  Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT

  Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Stork
  Level 17  
  Offline 
  Stork wrote 357 posts with rating 42, helped 0 times. Live in city Kluczbork. Been with us since 2005 year.
 • #2
  pepitto
  Level 18  
  Wykonanie na poziomie, ale nie wygląd jest tutaj najważniejszy. Proszę o jakieś próbki dźwiękowe.
 • #3
  Stork
  Level 17  
  Próbki będą niebawem. Jestem na etapie kupowania dobrej karty dźwiękowej oraz czekam na Shure SM57.
 • #4
  mnich13
  Level 15  
  Jakie są +/- koszty wykonania takiego preampu?
 • #5
  Stork
  Level 17  
  Elektronika na PCB włącznie z lampami to około 50zł - 60zł. Główny koszt to potencjometry i transformator/transformatory Można albo zamówić np. tu http://www.elstyk.eu/. (około 50zł) Lub użyć dwóch na 12V (połączonych uzwojeniami wtórnymi - zasilanie anodowe oraz żarzenia) oraz jednego małego na 24V.
  Tanie potencjometry można kupić u tego Allegrowicza: http://allegro.pl/show_user.php?uid=152744 Wtedy ich koszt nie przekroczy 20zł.
 • #6
  mnich13
  Level 15  
  Jaki jest pobór prądu z transformatorów?
 • #7
  Stork
  Level 17  
  Łącznie kilka wat mocy ale jeśli łączysz trafa uzwojeniami wtórnymi by uzyskać napięcie 230V oraz zasilić grzejniki lamp warto dać rezerwę. Duże trafo 12V - 10W/15W małe 12V - 4W. Trafo 24V - 1W
 • #8
  mnich13
  Level 15  
  W jaki sposób połączone są ekrany kabli?
 • #9
  Stork
  Level 17  
  W przypadku potencjometrów z jednej strony kabla ekranowanego wypuszczasz ekran i łączysz go zwykłym przewodem z masą. Najlepiej w okolicy miejsca gdzie łączy się z nią dioda zenera. Z drugiej strony obcinasz ekran w przewodzie pozostawiając około 1,5cm dla kabla bez ekranu, który łączysz z PCB. Wypuszczony ekran z jednej strony przewodu ekranowanego może być zarówno od strony potencjometrów jak i PCB. Trzeba tylko uważać na ewentualne zwarcie wyprowadzeń potencjometrów do masy. Warto też zwrócić uwagę którymi przewodami masa łączy się z potencjometrami. Tych przewodów nie ma oczywiście sensu ekranować. Co do kabli sygnałowych wejście/wyjście sprawa jest oczywistą - po prostu używasz przewodu ekranowanego, w którym ekran to masa, a przewód ekranowany - sygnał.
 • #10
  mnich13
  Level 15  
  A jak by to zrobić w drugą stronę, ekran podłączony do obudowy potencjometru zaś obudowa potencjometru połączona z obudową całości która tez jest z metalu. Cała obudowa wtedy normalnie już do masy w odpowiednim miejscu.
 • #11
  Stork
  Level 17  
  Też będzie ok tylko pamiętaj żeby masę obudowy przyłączyć w odpowiednim miejscu w układzie. Najlepiej wyprowadź pin z miejsca gdzie dioda zenera łączy się z masą i tam podepnij GND obudowy.
 • #12
  TO-mik
  Level 13  
  Projekt świetny moim zdaniem ,napisz jeszcze jakiej końcówki mocy używasz i jakiej paczki
 • #13
  Stork
  Level 17  
  Kolumna jest zrobiona na zamówienie: 2 x Celestion 12" G12H, a z końcówkami mocy to różnie. Aktualnie jestem na etapie konstrukcji wzmacniacza PP na 6550 (zdjęcie), ale bazując na swoim 10-letnim doświadczeniu ze wzmacniaczami gitarowymi, wbrew wielu opiniom, uważam że jest sens także podłączać lampowe preampy pod końcówki na obwodach. Poza lampowymi końcówkami używam również wzmacniaczy na TDA7294 (do gitary akustycznej) i TDA7293 (połączone równolegle - gitara elektryczna). Na jednym ze zdjęć wzmacniacz dwukanałowy, w którym jednym z kanałów jest właśnie preamp z tego projektu. Jako końcówka mocy pracują połączone równolegle dwa TDA7293.

  Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT Lampowy preamp do gitary z aktywną korekcją Ibanez TK999HT
 • #14
  psine.pl

  Level 30  
  Przenoszę do odpowiedniego działu.
 • #15
  KJ
  Level 31  
  Bardzo ładnie wykonana płyta czołowa. Na lampach się nie znam więc o samym układzie elektrycznym się nie wypowiem niemniej jednak wnętrze wygląda estetycznie. Chętnie dowiedziałbym się jak wykonać taki frontpanel - mam konkretnie na myśli opis.
 • #17
  KJ
  Level 31  
  Próbowałem kiedyś termotransferem ale zawsze zostaje biało-szary nalot pozostałości kredy/papieru na tonerze i po wyschnięciu nadruk jest szary. rozumiem że z tym papierem tego problemu niema ;) Tak więc zaryzykuję zakup kilku arkuszy.
 • #18
  Stork
  Level 17  
  Nie miałem takich problemów.
 • #19
  joy_pl
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Biały nalot (kredę) po termotransfeże można usunąć denaturatem lub pod wodą trąc palcem, więc nie widzę sensu w kupowaniu tak drogiego papieru...
 • #20
  TO-mik
  Level 13  
  A na tej małej płyteczce jest ten "bufor pozwalający wysyłać sygnał na duże odległości bez utraty jego jakości" ? czy można w tej konstrukcji bez jakichś dyżych przeróbek zastosować lampy ECC83 ?
 • #21
  Stork
  Level 17  
  Na PCB jest wszystko co na schemacie ideowym więc bufor (wtórnik katodowy) również. Można użyć lamp ECC83 ale trzeba równolegle połączyć ich grzejniki lub szeregowo 2 x 6,3V z użyciem 9 pinu. W obu przypadkach trzeba oczywiście odłączyć ich 9 pin od masy.