Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny Tonsil zg25-c stukanie

11 Sty 2011 15:48 1062 11
  • Poziom 9  
    Witam mam sprawę dotycząca tych kolumn,ponieważ gdy dam na 1/2 głośności to
    głośniki zaczynają stukać i charczeć (wzmacniacz to diora ws-442 i korektor PST EQ10S. Proszę o pomoc gdyż nie wiem co to jest ,a nie chcę ich spalić
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    Proszę obejrzeć głośniki, a zwłaszcza stan zawieszenia górnego membrany.
  • Poziom 9  
    kolega mi wymieniał i mówił że to dobrze jest, i nie jeden głośnik naprawiał
    więc ja nie wiem w czym leży błąd
  • Moderator Akustyka
    W źle dobranym zawieszeniu, źle przyklejonym zawieszeniu. Poza tym ZG25c mają impedancję 4 ohm. Końcówka Diory powinna pracować od 8 ohm. pewnie przesterowałeś wzmacniacz i jednocześnie cewka głośników uderza o nabiegunnik. Wniosek ? Naucz się obsługi wzmacniacza i nie kręć gałką zbyt mocno.
  • Poziom 35  
    damek1701 napisał:
    kolega mi wymieniał i mówił że to dobrze jest

A jak ja powiem wskocz do studni, wskoczysz?

damek1701 napisał:

i nie jeden głośnik naprawiał

To gdzie on pracuje w Tonsil-u?

damek1701 napisał:

więc ja nie wiem w czym leży błąd

Krótko, jeżeli nie we wzmacniaczu to zapewne w koledze "regeneratorze".
  • Poziom 9  
    On się na tym zna bo ma takie same kolumny i u siebie też wymieniał, a kolumny mają 8Ohm
  • Poziom 18  
    a z innym wzmacniaczem próbowałeś, wzmacniacz z innymi kolumnami aby wykluczyć jakieś usterki?.....1/2 gałki wcale nie oznacza 1/2 mocy, może to być równie dobrze 95% i jak wspomniano wyżej następują przesterowania?
  • Moderator Akustyka
    Jakim cudem, kolumna która posiada głośniki: kopułkę 4ohmową i 2 gdny równolegle po 8 ohm, może mieć impedancję 8 ohm ?
    Chyba żeś zmienił głośniki na inne o wyższej impedancji, ale wtedy to już zostawiłbym to bez komentarza.

Ta diora ma potencjometr logarytmiczny. Przy 1/2 położenia może to być nawet 90% mocy.

Jestem pewny, żeś przesterował.
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Jakim cudem, kolumna która posiada głośniki: kopułkę 4ohmową i 2 gdny równolegle po 8 ohm, może mieć impedancję 8 ohm ?

A to takim, że te kolumny występowały wersjach 8 ohmowych - w środku 2 x gdn 15 ohm.
    Nie ma to, jak najeżdżać na innych użytkowników, samemu nie posiadając podstawowej wiedzy...

Poza tym ta Diora bezproblemowo toleruje kolumny 4 ohm - miałem tak podpięte do ws-442 przez jakieś 2-3 lata i nic się nie spaliło, nawet niespecjalnie się grzała. No, chyba że ktoś katuje sprzęt, no ale to wtedy 8 ohm ich i tak niczego nie uratuje.

Diora WS 442 niestety nie ma zabójczej mocy. Wystarczy podbić bas, a dość szybko (zanim nastąpią słyszalne przesterowania), pojawiają się charakterystyczne "stukania".

Także dużo zależy od tego przy jakiej głośności się pojawiają.

Więc wina wcale nie musi leżeć w źle zregenerowanych głośnikach. Jednak aby to wykluczyć trzeba podłączyć do dowolnego innego wzmacniacza o mocy min. 2x20 w
  • Poziom 9  
    Podpinałem kolumny LG 20w i nic nie stukało przy takiej głośności,a nawiasem jestem zielony w tych sprawach i nie wiem jak sprawdzić czy jest już przesterowanie

Dodano po 37 [sekundy]:

jak to sprawdzić
  • Poziom 36  
    WS442 posiada wskaźnik wysterowania. Jeśli świecą się już czerwone diody, z pewnością mamy do czynienia z przesterowaniem. Na słuch - zniekształcony dźwięk.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź