Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonizator powietrza - problemy konstrukcyjne

11 Sty 2011 18:48 4933 3
  • Poziom 10  
    Witam :) Otóż zmontowałem niedawno drugi prototyp jonizatora powietrza, i zanim wykończę konstrukcję chciałbym zadać wam kilka pytań.
    Ale może najpierw co nieco o urządzeniu:
    Jonizator powietrza - problemy konstrukcyjne Jonizator powietrza - problemy konstrukcyjne Jonizator powietrza - problemy konstrukcyjne
    A oto opis dwóch jonizatorów na których się wzorowałem (tak jakby):
    http://www.elportal.pl/pdf/K19/56_12.pdf
    http://www.elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_03_s54.pdf

No więc tak: Zbudowałem multiwibrator z tego schematu:
    Wartości elementów jak na schemacie w 1 pdfie. Do t3 dodałem niewielki miedziany radiator.

Z multiwibratora sygnał leci uwaga - na trafopowielacz z tv. Nie spotkałem się jeszcze z takim rozwiązaniem, jednak myślę, że jest dobre. Wysokie napięcie leci na elektrodę, do której są przylutowane szpilki, następnie ze szpilek iskierki skaczą sobie na drugą elektrodę podłączoną do wyprowadzenia w trafie. Żadnych rezystorów po drodze. Trafo ma oznaczenie CF0801, niestety nie potrafię znaleźć schematu jego wyprowadzeń, więc jest podłączone na chybił-trafił.

I wszystko było by fajnie, gdyby nie kilka małych problemów:
    -Sygnał podawany na trafo ma częstotliwość ok. 12kHz, więc trafo wydziela pisk, który strasznie wkurza :( Dało by się zrobić jakoś tak, żeby multiwibrator pracował z wyższą częstotliwością spoza pasma akustycznego, np 25kHz?
    -Czy napięcie nie jest zbyt niskie? Da się je jakoś podwyższyć? Wiem, że powinno wynosić 20-50kV, da się jakoś oszacować jakie jest w moim układzie? (wiem, przydałby się datasheet trafa :() Dodam, że iskra przeskakuje przy ok. 4mm odległości między elektrodami, natomiast widoczna jest cienka fioletowa smużka do ok. 1,5cm odległości. (widać ją tylko w ciemności)
    -W jaki sposób elektrody powinny być podłączone? Tak jak na jakimś obrazki, czy może zupełnie inaczej?
    -Potrzebny jest wentylator do jonizatora? Czy wystarczą dziurki w obudowie?
    Każda wasza porada/sugestia będzie dla mnie cenna (dopiero się uczę elektroniki).

[M]
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki :) Będę musiał wymienić jeszcze trafo bo ma wewnętrzne przebicia ;/ Nie wiem jakim cudem ale widać w nim iskry jak się patrzy od dołu :P
  • Poziom 2  
    Strasznie malo jest wiedzy na temat jonizatorow na necie. Co sadzicie na temat takiego powielacza?
    Link
    A tak na marginesie czy 20kv to nie za wiele na jonizator powietrza. Tam zdaje się przy 20kv dużo ozonu powstaje, prawda? To chyba dlatego domowe jonizatory maja zazwyczaj kilka do 7kv max. Poprawcie jeśli ł ż ę ;-)