Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze pieca gazowego

Renia111 11 Sty 2011 19:11 7277 21
  • #1 11 Sty 2011 19:11
    Renia111
    Poziom 8  

Witam, proszę o informację, jaki powinnam kupić piec gazowy? Jestem typową blondynką w tej kwestii, ale liczę że mi Państwo pomożecie. Mieszkanie mam na wsi, na pierwszym piętrze w bloku, powierzchnia 29m2. Kuchnia jest od wschodu i ma 1 okno, pokój jest narożny wschód-południe i ma 2 okna. Korytarz i łazienka są bez okna. Kominiarz w opinii kominiarskiej wskazał na lokalizację pieca w kuchni. Chciałabym za pomocą tego pieca ogrzewać mieszkanie i mieć ciepłą wodę (dodatkowo będzie przeprowadzona wymiana grzejników). W tej kawalerce mieszkałaby jedna/dwie osoby. Jakie dane są jeszcze potrzebne, żeby dokonać prawidłowego wyboru pieca? Jaki piec byłby odpowiedni? Czym mam się kierować przy wyborze pieca? Ceną? A co z awaryjnością takiego pieca? Serwisy się tym zajmują? Proszę pomóżcie, bo czas mnie goni, a dalej nie mam pieca.

• #2 11 Sty 2011 21:06
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Sprawdz jacy są serwisanci (jakich kotłów) w okolicy
    Możesz kupić nawet 14 kw na tą powierzchnie

• #3 12 Sty 2011 08:54
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Piotr77777 napisał:
    Sprawdz jacy są serwisanci (jakich kotłów) w okolicy
    Możesz kupić nawet 14 kw na tą powierzchnie

Z 14 kw nie będzie ciepłej wody. No chyba, że do umycia rąk, bo o kąpieli zapomnij.

Kup taki, jaki obsługuje najbliższy Tobie dyspozycyjny serwisant. Moc ok 21 kW z modulacją od jak najmniejszej wartości. W praktyce wszystkie zaczynają od ok 7 kW. Jest jeden Mikro Term firmy Termet, ale może on wyprodukować tylko 6,6 litra wody ciepłej, podgrzanej o 30 C. Zatem do kąpieli nie za bardzo.

• #4 12 Sty 2011 14:48
    MarudaP
    Poziom 20  

Jeśli jest serwis Immergas, to odpowiedni jest kocioł Victrix Zeus. Ma modulowaną moc od 3 kW do 26 kW i zbiornik 45 litrów. Można go powiesić w kuchni, lub łazience. U mnie podobny pracuje już trzeci rok bez awarii i mam 5 lat gwarancji.

• #6 12 Sty 2011 17:44
    Piotr77777

W Koszalinie jest pewnie duzo serwisantów. ja bym proponował Berette, Immergassa lub Vallianta.

• #7 12 Sty 2011 17:54
    mirrzo

Vaillant ma kiepską sieć serwisu gwarancyjnego.

• #8 12 Sty 2011 18:10
    Piotr77777

ale jest w Koszalinie.
    Mają tam chore zasady jesli chodzi o serwis i dlatego tak kuleje ten serwis.

• #9 13 Sty 2011 08:47
    wnoto
    Poziom 30  

29 m2.
    Mieszkanie tzn budynek jest ocieplony ? Jeśli tak to prosze nie pchać się w gaz.
    Zapotrzebiwanie cieplne jest małe i kązdyy piec będzie źle pracował (oprócz kondensacyjnego).
    Prosze pójść do sklepu elektrycznego lub nawet przykładowej Castoramy i zapytac o ogrzewanie elektryczne akumulacyjne pracującę na II taryfie.
    To będzie dla Ciebie dużo lepsze rozwiązanie. Tańsze instalacyjnie i śmiem powiedziećieć że w tym przypadku może i eksploatacyjnie (po prostu koszty dodatkowe do obsługi gazu będą wysokiem serwisy, abonament).
    Poczytaj np. http://www.elmix.wroclaw.pl/?code=piece-akumulacyjne - to pierwszy z brzegu link .. choć z Wrocławia :) Nikt znajomy itp. poszukaj kogoś podobne z Koszalina i przedstaw mu swój problem - on powinien Ci wykazać dlaczego warto.

Tutaj koledzy mają dużą wiedzę i są w stanie zmusić piec do pracy nawet dla kilku m2 ... ale Tobie bardziej chodzi o dobre ogrzewanie dla Ciebie.

Masz rachunki za poprzedni sezon ?

• #10 13 Sty 2011 23:12
    Renia111
    Poziom 8  

Sprawdziłam, "bo nie wierzyłam" - w Koszalinie są serwisy: Termet, Immergas, Beretta (ale jaki model pieca?), Vaillant. Te firmy - z wyjątkiem Vaillant - z tego co się doczytałam, mają swoje serwisy też w Kołobrzegu. Czyli dla mnie ok. W sumie serwisanci mieliby blisko . . .

Czyli kondensacyjny piec u mnie odpada? Miałby być dwufunkcyjny?

Budynek jest ocieplony, a rachunków za prąd nie mam za poprzedni sezon, bo tam nie mieszkałam. Dopiero teraz planuję modernizację, żeby móc zamieszkać (nie ma to jak do tej pory, po pracy ciepłe obiadki u mamy . . . ale czas się usamodzielnić).

Energia elektryczna - Pytałam się jakiś czas temu wśród znajomych, jak wygląda sprawa z ogrzewaniem mieszkania (i wody) elektrycznie. Generalnie odradzali mi to rozwiązanie - powoływali się na wysokie koszty za zużytą energię elektryczną - nawet przy trybie nocnym ogrzewania, ale za to taryfa do podgrzewacza wody byłaby normalna. Niby miałabym niskie koszty montażu, zmian itp., ale za to koszty użytkowania będą w przyszłości wysokie. Tym bardziej, że lubię ciepło i gorącą wodę. To jest ich zdanie. Przyznam, że profesjonalistów w tej kwestii nie pytałam się, ale chyba się popytam, skoro Mądrzejszy mi to sugeruje (wnoto). Nic mi nie szkodzi się dowiedzieć w tej kwestii - i o piece i o rachunki, tym bardziej że może one faktycznie mogą być jakieś energooszczędne.

Co do pieców gazowych - Czytałam o tym dwufunkcyjnym piecu Minimax dynamic GCO-DP-13-10 (13/24) - przemawiają za mną jego gabaryty. Mały - pod zabudową mógłby być. Ale to tylko stwierdzenie laika - tzn. moje. Cena za to innego mnie przeraziła - 8,5 tys. Tak szczerzę, to mam zamiar wydać na piec ok. 5 tys. Panowie, bo zakładam że od Panów otrzymałam odpowiedzi - popytać się o te piece akumulacyjne i napisać coś o nich, co Wy na to? A Wy dacie znać, co mam zrobić? Czy prąd czy gaz? Liczę, że mi pomożecie. Proszę. Okażcie trochę serca Blondynce :) Z góry dziękuję.

• #11 13 Sty 2011 23:20
    mirrzo

Czy grzanie prądem, czy gazem, jedna inwestycja.
    Podłączenie odpowiedniej elektryki kosztuje nie mało.
    Gaz też pociągnie trochę.
    Osobiście doradzam gaz, bo urządzenie załatwia Ci ogrzewanie i wodę. Jest małe i możesz go zabudować w szafce.
    Co do grzewczych urządzeń elektrycznych to musisz pomyśleć o ich wielkich gabarytach i ciężarze.
    Myślę, że jednak zdecydujesz się na gaz :) ... jest też tańszy pod każdym względem.
    A kocioł? Termet Mini Max, lub Mini Term

• #12 14 Sty 2011 10:56
    wnoto
    Poziom 30  

Renia111 napisał:
    Energia elektryczna - .... - powoływali się na wysokie koszty za zużytą energię elektryczną - nawet przy trybie nocnym ogrzewania, ale za to taryfa do podgrzewacza wody byłaby normalna. Niby miałabym niskie koszty montażu, zmian itp., ale za to koszty użytkowania będą w przyszłości wysokie. Tym bardziej, że lubię ciepło i gorącą wodę. .....
    Nic mi nie szkodzi się dowiedzieć w tej kwestii - i o piece i o rachunki.

Ogrzewanie ciepłej wody w bojlerze dla 1-2 osób jeśli nie mają jacuzzi to nie problem i 100% może być w tańszej taryfie (szczególnie przy prysznicu). Co do pieców to u Ciebie wystarczą 2-3 małe piece dynamiczne podłaczane do zwykłych gniazdek z programatorami gniazdowymi.
    Porozmawiaj z firmą która montuje takie instalacje. Niech przedstawią kosztorys instalacji (czasami mają używane za 40% nowych) i eksploatacji. Spróbujemy zweryfikować.
    Zrób kosztorys gazowego. I wtedy porównamy. MAteriał będzie ciekawy i dla Ciebie i dla innych po Tobie mających taki dylemat.

Dodano po 52 [sekundy]:

A czym poprzednio grzane było w tym mieszkaniu ?
    Jak twarda jest woda ?

• #13 14 Sty 2011 16:40
    Piotr77777

Ja polecam Berette Junior a jak masz troszke więcej kasy to Berette conica synthesi (namiastka kondensacyjnego) a pracuje na wysokich parametrach.

• #14 14 Sty 2011 18:48
    Renia111
    Poziom 8  

Zaczynam mieć lekki zamęt w głowie - gaz a prąd. Jak już mnie tu Mirrzo straszy gabarytami piecyków elektrycznych . . . to przemawia za mną gaz. W tym małym mieszkaniu walczę o każdy centymetr wolnej przestrzeni (piwnica będzie moim drugim domem, jak się w kawalerce nie zmieszczę :) ). W weekend postaram się podjechać np. do Castoramy i zobaczyć jak takie cuda elektryczne wyglądają.

Nie mam pojęcia co do twardości wody. A mieszkanie poprzednicy ogrzewali prądem, bojler elektryczny na wodę w łazience (bo w kuchni już zimna woda była), kuchenka na gaz. Jednym słowem miks.
    Wstępnie dowiadywałam się o wycenę założenia instalacji gazowej (na pewno 400 zł kosztuje projekt) - cena jest uwarunkowana, jaki piec sobie wymyślę. Średnio gościu powiedział, że muszę przeznaczyć na tę imprezę 10-14 tys.

Instalację elektryczną mam nową, ale nie trzeba byłoby np. jej udoskonalać, żeby wytrzymała zwiększony pobór prądu? Podając dane w elektrowni nic nie wspominałam o zapotrzebowaniu na prąd potrzebny do ogrzewania mieszkania. Mówiłam, że będzie gaz. Wydaje mi się, że to jakaś różnica będzie.

A teraz pytam z czystej ciekawości: Który z Panów ogrzewa mieszkanie na prąd, gaz, piec zwykły na węgiel i drzewo, grysik?

• #15 16 Sty 2011 00:01
    mirrzo

Renia111 napisał:
    Zaczynam mieć lekki zamęt w głowie ... gabarytami piecyków elektrycznych . . .

Tu masz przykładowe wymiary pieców akumulacyjnych o których piszą koledzy
    http://www.mk.net.pl/pliki/folder_dimplex.pdf
    Do tego bojler do taniego grzania wody w II taryfie, np http://www.eneakomfort.pl/prod/42/bojlery/ jak na pierwszej fotce, wiszący w... no właśnie - w kuchni, łazience ?

Możesz to zamienić na mały gabarytowo kocioł gazowy 2 funkcyjny, np:
    http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_s...nia/Minimax_dynamic_turbo_GCO-DP-21-03_21_21/

• #16 16 Sty 2011 10:43
    Renia111
    Poziom 8  

Wybieram gaz. Widziałam wczoraj jak wygląda gabarytowo piec akumulacyjny - jednym słowem duży, kosztuje 1400 zł. Taki piec starczy na ogrzanie do 20 m2, czyli na moją kawalerkę musiałyby być dwa - jeden w łazience i jeden w pokoju. Odpada - łazienka jest za mała, tym bardziej że ten piec z powodu ciężaru musiałby stać na podłodze (w łazience z trudem zmieści mi się brodzik, wc, pralka i umywalka). Pobór prądu 2 kWh - nawet przy taryfie nocnej, ale mieszkając w strefie nadmorskiej - to i tak są duże rachunki za energię. Gaz ma być wersją korzystniejszą i teraz i w przyszłości (no chyba że dostawca zakręci nam kurek, to będzie problem).

Postanowione, będzie gaz. Skupię się, jak na razie na piecu Minimax dynamic turbo.

P.S. Piec akumulacyjny nie byłby taki zły, jakby mieszkanie byłoby większe i nie nad morzem.

• #17 17 Sty 2011 12:06
    wnoto
    Poziom 30  

OK. Szanuje Twoją decyzję. Podjęcie bardziej świadomej decyzji - to cieszy.
    Odnośnie piecy akumulacyjnych to są i wąskie (nie wiem co dokładnie mają w Casto). i na lato można je zabrać do piwnicy.
    W Twoim przypadku gdyby jakiś fachowiec to wyliczył to byc może zwykły konwektor za 200 zł + normalna taryfa byłaby OK. Eksloatacja droższa ale inwestycja na poziomie 600 zł + "zero kucie ścian" (reszta na lokatę aby opłacać droższy prąd).

Fajnie by było jakbyś opisała ile Cię kosztować będzie instalacja gazowa i ile wynoszą pierwsze rachunki za gaz. Czytajacym ten wątek będzie łatwiej później podjąć decyzję. To będzie taki Twój wkład to Forum :)

Pozdrawiam

• #18 23 Sty 2011 14:30
    Renia111
    Poziom 8  

Dam znać - jak już założę ten piec - jaki był całkowity koszt i co z rachunkami.

Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze pieca. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

• #19 23 Sty 2011 20:24
    markmd
    Poziom 24  

Pani Reniu!
    proszę jeszcze przemyśleć swoją decyzję. Ogrzewanie gazowe w Pani przypadku ma kilka podstawowych wad:
    -trzeba wykonać instalacje co ,
    -kocioł musi być w kuchni (tzn.musi być typu zamkniętego,gdyż przy palenisku otwartym kuchnia będzie wychładzana przez wymagany obieg powietrza),
    -kocioł będzie powodował pewien poziom hałasu,
    -kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania dobrej firmy niezależnie od typu to znaczny koszt + coroczne serwisy,
    -wymagana jest instalacja nawiewna i odprowadzenia spalin - proszę konsultować z kominiarzem i serwisami! Czasem wykonanie tej instalacji jest kłopotliwe - trzeba budować kominy.Duży koszt!,
    W Pani sytuacji inwestowałbym w elektrykę- ma Pani do wyboru piece elektryczne co,piece akumulacyjne, konwektory itp.-są naprawdę zgrabne urządzenia i nie trzeba ich serwisować.Co do ciepłej wody to ogrzewacze przepływowe i bojlery.
    Znajomi nie mają racji - gaz też kosztuje!
    Znam te problemy z praktyki.
    Pozdrawiam i życzę dużo taniego ciepła!< md>

• #21 24 Sty 2011 14:17
    markmd
    Poziom 24  

Również gazowym (serwis też) i wodnym.
    Jeśli poprosi ładnie to chętnie pomogę.<md>

• #22 24 Sty 2011 14:49
    wnoto
    Poziom 30  

Z innego FORUM ...
    "Aktualnie w mieszkaniu które wynajmuję mam przepływowy podgrzewacz wody junkersa, a c.o z sieci miejskiej i cholera mnie bierze jak używam tego urządzenia. W kuchni przy zmywaniu nie moge delikatnie odkręcić kranu bo piec się nie właczy, pod prysznicem lubię chłodną wodę więc też cięzko wyregulować. Myślałem, że nowsze piece dwufunkcyjne mają lepiej, ale koleżanka ma dwufunkcyjny i mówi, że też są problemy przy małym przepływie."

Sam mam piec gazowy ale prysznic mam z baterią termostatyczną. Ja nie narzekam. A w kuchni nie korzystam z ciepłej wody , jak już to sporadycznie bo piec jest daleko od kuchni i sporo trzeba czekać na ciepłą wodę. Więcej ciepłej wody pozostaje wtedy w rurach niż jej zużyłem :) - bardzo nieefektywne.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo