Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do komórek

sj28 13 Paź 2004 23:36 1347 8
  • #1 13 Paź 2004 23:36
    sj28
    Poziom 15  

Jakie parametry powinien mieć zasilacz do komórki- na jaki prąd, by można było bez problemu korzystać z komórki? Wg jakiego schematu?
    Czy konieczne są impulsowe zasilacze?
    Chodzi w grę wyeliminowanie akumulatora tzn. akumulator wyciągnięty z komórki.

Temat dotyczy głównie komórek Nokia

0 8
  • #2 14 Paź 2004 08:17
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

O ile pamiętam to Nokia ma baterie zależnie od jej typu 2,4V-3,6V-6V (inne -3,0V-4,8V) o opjemności od 300 do 1250mA, a spotyka się i większe. Przy normalnym ładowaniu z przetwornicy czy też zasilacza transformatorowego elementem stabilizującym jest wspomniana bateria. W przupadku usunięcia tej baterii z aparatu, żden z powyższych zasilaczy nie powinien być użyty do jej eksploatacji, gdyż ma większe napięcia. Jedynym rozwiązaniem takiego zasilania jest użycie zasilacza o dużym stopniu stabilizacji. A skoro to ma być zasilacz do różnych telefonów - o różnym napięciu zasilania. To zastosowałbym tu zasilacz o skokowo regulowanym napięciu i prądzie wyjściowym do 500mA (z sygnalizacją przekroczenia prądu ładowania i zakończeniem procesu ładowania. Schemacik - można by opracować, ale poczekajmy, może ktoś na forum będzie miał taki już gotowy. Moją wypowiedż proszę traktować jako dopełnienie tego co przedstawią fachowcy od telefonów komórkowych.

0
  • #3 14 Paź 2004 17:34
    sj28
    Poziom 15  

Ale czy da się wykonać taki zasilacz, by w komórce nie potrzebaby bylo akumulatora.

Potrzebny zasilacz na jedna wartość napięcia -Nie mogę podać jaką ( w chwili obecnej go nie posiadam przy sobie).

Interesuje mnie sprawdzony w praktyce schemat

0
  • #4 15 Paź 2004 14:36
    fifii69
    Poziom 29  

napewno się da coś takiego zrobić skoro np Chinol lub Prodigy włanczają telefon bez jego oryginalnej bateri tylko z atrapą bateri do której jest doprowadzone napięcie.Schematu nieposiadam ale wydaje mi sie ze ktoś juz pisał o tym na forum

0
  • #5 18 Paź 2004 18:52
    sj28
    Poziom 15  

Uściślam dane:
    poszukiwany zasilacz do komórki Ericsson A 1018S o napięciu zasilania 4,8V i akumulatora pojemności 780mAh

0
  • #6 19 Paź 2004 05:46
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Podejdzie Ci każdy zasilacz stabilizowany o regulowanym napięciu i prądzie min. do ok.1A np. zbudowany na układzie scalonym LM317, L200 http://katalog.elektroda.net/index.php?d_start=0 . Ustawisz napięcie na 4,8V i gotowe.

Sporo takich zasilaczy znajdziesz tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic49939.html

0
  • #7 19 Paź 2004 07:36
    Andrenalin
    Poziom 17  

4,8V - to napiecie praktycznie rozladovanego akumulatora, naladovanego okolo 5,6V. Radzilbym ustavic okolo 5V (mozno obserwowac "poziom naladowania" na ekranie komorki). Oczywiscie zasilacz musisz wlaczyc nie do gniazdo "Charge", a do kontaktow dla akumulatora.

0
  • #8 20 Paź 2004 22:45
    sj28
    Poziom 15  

Podłączyłem zasilacz 1 A na napięcie 5V do styków przeznaczonych na podłączenie akumulatora.
    Przy próbie połączenia z konkretnym numerem --wyłącza się komórka.
    Komórka ta z akumulatorem pracuje prawidłowo.

Mam pytanie:

czy porady udzielone w tym temacie, są sprawdzone praktycznie czy tylko teoretycznymi przypuszczeniami ?

0
  • #9 21 Paź 2004 19:49
    sj28
    Poziom 15  

Udało się -zasilacz z komórką współpracuje.
    Wszystkim dziękuję za pomoc.

Co mogę radzić :
    Trafo zasilające musi mieć dużą moc (kilku watów ), i napięcie na wyjściu koło 11V. Przy niższym : w momencie łączenia tak siadało napięcie, że wyłączała się komórka.

0