Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CANON PIXMA ip5200 błąd operatora

wienio777 11 Jan 2011 19:45 12546 14
 • #1
  wienio777
  Level 10  
  Do całkowicie sprawnej drukarki zamontowałem inną głowicę drukującą i ponieważ wydruk testowy pokazywał niedrożność dysz druku kolorów, przeprowadzałem kilkakrotnie dokładne czyszczenie z poziomu sterownika, każdorazowo sprawdzając wydrukami testowymi, wydruki nieco się poprawiały i nagle wyskoczył komunikat "błąd operatora". Od tej pory nic nie pomaga!(miga pomarańczowa dioda pięć razy,zielona świeci ciągle), ale zdążyłem przedtem wydrukować dane eeprom przy sprawnej głowicy i po zamianie na tę gorszą (załączam wydruki eeprom)
  https://obrazki.elektroda.pl/6463175900_1294765350.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/7556431300_1294765357.jpg
  Serdecznie proszę o jakiekolwiek porady,czy to nastąpił reset eeprom ,czy co? a jeśli tak, to czy można to jakoś odwrócić? Czy sposobem domowym, czy wyłącznie w serwisie? W tym stanie drukarka nie reaguje ani na wyjęcie głowicy niesprawnej, ani na zainstalowanie sprawnej! (diody mrugają jednakowo przy obydwu i bez żadnej) nie da się nawet wejść w tryb serwisowy![/quote]
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  leeart

  Level 34  
  z tego co opisujesz to błąd oznacza uszkodzoną głowicę. Jednak błąd operatora oznacza uszkodzoną płytę główną
 • #3
  wienio777
  Level 10  
  czy płyta główna mogłaby paść z powodu kilkakrotnego przeprowadzania (jedno po drugim), czyszczenia głowicy z poziomu sterownika? pomiędzy drukowałem (wydruki testowe)! padło dopiero za czwartym czyszczeniem?czy mogła drukarkę załatwić ta głowica? i czemu eeprom tak się zmienił? jedyne co w międzyczasie zmieniłem to ta głowica! nawet zasobniki z tuszami zakładałem te same!
 • #4
  leeart

  Level 34  
  Prawdopodobnie podczas wkładania i wyjmowania głowicy wystąpiło spięcie/zwarcie (mokra głowica źle osuszona). Głowicę można uszkodzić rozładowaniem elektrostatycznym (np. od swetra po którym skaczą iskry, itp.) Eeprom się skasował prawdopodobnie przez zwarcie czy tym podobnie. Policz dokładnie ile razy miga dioda operatora i jak, czy na przemian zielono/pomarańczowa, czy tylko pomarańczowa i raz zielona.
 • #5
  wienio777
  Level 10  
  jeśli chodzi o ładunki elektrostatyczne to znam sprawę wiec uważam na to. dotykam głowicę tylko tam ,gdzie się powinno (za uchwyty po bokach) ,a wilgoci też nie dostała ,ponieważ nie była wcale myta ani nawet wilgotna ,czy zimna.(leżała w ciepłym i suchym miejscu) z diodami jest tak: po włączeniu zapala się zielona i po sekundzie zaczyna mrugać pomarańczowa pięć razy i przerywa na dwie sekundy i znów pięć, a w międzyczasie uruchamia się mechanizm karetki (unosi i opuszcza głowicę),potem pompka do odsysania atramentu,potem karetka jedzie pod czujnik poziomu atramentu ,sprawdza wszystkie zasobniki i zamiera świecąc jedynie diodami w sposób jaki opisałem powyżej. drukarka padła nie w chwili wymiany głowicy tylko po ok.15min. (odsysania tuszu i druków testowych) a komunikat "błąd operatora" pojawił się w chwili próby wydruku testowego po ostatnim z odsysań atramentu( tylko kolory) przez sterownik.:cry:
 • #6
  leeart

  Level 34  
  A jak zachowuje się bez głowicy?
 • #7
  wienio777
  Level 10  
  bez głowicy diody mrugają tak samo, ale po podniesieniu pokrywy głowicy , pomarańczowa przestaje mrugać a zaczyna zielona (zapala się i gaśnie) i wyjeżdża karetka na środek(jak w sprawnej ,do zamontowania głowicy)
 • #8
  leeart

  Level 34  
  czyli napewno drukarka pokazuje błąd głowicy,
 • #9
  wienio777
  Level 10  
  gdyby to był tylko błąd głowicy,było by pięknie, przecież mam sprawną, a ona nie reaguje na wymianę! no i co z tym eeprom-em? czy jest jakaś metoda wytrzaśnięcia go i wgrania na nowo?
 • #10
  irondick
  Level 31  
  Witam. Potrzebuję pomocy więc odświeżam temat. Mam problem identyczny jak opisuje kolega wienio777 (błąd operatora i 5 mignięć żółtej) z tym, że nie mam nowej głowicy.
  Kolego wienio777 jak rozwiązałeś swój problem?
 • #11
  wienio777
  Level 10  
  kupiłem kolejną pixmę ip 5200, z tym błędem operatora to ,na chłopski rozum, zabezpieczenie programowe producenta, ( żeby zbyt długo nie posłużyła, bo nie zarobi) gdyby jej wgrać nowy bios to śmigała by jak nowa, ale ja nie potrafię. miałem ich kilka, w jednej wyskoczył ten błąd bez żadnego majstrowania! po prostu podczas czyszczenia dysz z poziomu sterownika, i dupa! to że padła głowica, lub płyta główna jak mówią niektórzy "spece" to kit!
 • #12
  irondick
  Level 31  
  No właśnie, u mnie stała sobie nie używana z dwa tygodnie i wczoraj chciałem drukować a tu niespodzianka. Koledzy forumowicze pomożecie? Nie stać mnie w tej chwili na nową drukarkę, leczę się i jestem bez pracy na dzień dzisiejszy. Dokładnie to model Pixma ip5300.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  deemes
  Level 10  
  Dorzucę swoje doświadczenia z IP5200. Ja dbałem o nią, a ona pracowała bez zastrzeżeń... do czerwca br. Bez widocznej przyczyny pewnego dnia "nie wstała" - nie włącza się w ogóle - trup. Programowana trwałość wyrobu?
  Teraz mam jeszcze jedną IP5200 z odzysku. Ta przynajmniej włącza się, ale pięć mrugnięć pomarańczową diodą i "błąd operatora" raczej nie dają podrukować.
  Nie potrafię dobrać się do eepromu, aby go odczytać. Gdy ustawię drukarkę w tryb serwisowy wówczas Canon Service Tool nie widzi drukarki, gdy jest włączona zwyczajnie otrzymuję w CST błąd 6 - drukarka nie jest w trybie serwisowym (?)
  W trybie serwisowym przerobiłem totalny reset "wszystkiego". Bez efektu (pięć mrugnięć).
  Zamieniałem głowice między drukarką "trup" a "z odzysku" - bez efektu (pięć mrugnięć).
  Koledzy, może jakieś sugestie na reanimację.
 • #15
  QMarcus
  Level 1  
  Dziś zlikwidowałem "błąd operatora" na mojej drukarce CANON PIXMA IP5000... (znalazłem radę w internecie na jakiejś angielskiej stronie; ponoć zeruje pamięć drukarki). Rada była taka.
  1. Wyłączyć drukarkę (jeżeli jest włączona) od zasilania (i odłączyłem także USB; może nie zaszkodzi?...)
  2. Przycisnąć na co najmniej minutę przycisk "POWER" na obudowie.
  3. Podłączyłem kabelek USB (u mnie) i podłączyć zasilanie.

  Błąd operatora... zniknął i mogłem zająć się dalszym konfigurowaniem drukarki.

  :D