Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

'Punkty' elektryczne - czy jest sens tworzenia.

moro1989 11 Sty 2011 19:51 1767 6
  • #1 11 Sty 2011 19:51
    moro1989
    Poziom 8  

Witam.
    Planuję wymianę instalacji elektrycznej (nie sam oczywiście), ale jeszcze na etapie planowania.
    Chciałbym się zapytać czy jest sens tworzyć oddzielną puszkę dla każdego kontaktu.
    Estetyka czy pracochłonność nie ma tu znaczenia.

Chodzi mi tylko o to czy istnieje jakiś logiczny powód (bezpieczeństwo, ewentualna rozbudowa instalacji, wymiana przewodu np.uszkodzonego, czy cokolwiek) przemawiający 'ZA' takim rozwiązaniem?
    Ewentualne kategoryczne 'PRZECIW' również będzie mile widziane.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 6
  • #2 11 Sty 2011 19:58
    Miniax
    Poziom 30  

Poczytaj sobie o instalacjach bez puszkowych - nie stosuje się w niej puszek łączeniowych, lecz wszystkie przewody łączy się w puszkach głębokich pod łącznikami/gniazdkami.
    W związku z tym jak widać puszek łączeniowych nie trzeba stosować, natomiast puszki pod sprzęt już tak. W końcu gdzieś przewody trzeba ze sobą łączyć, a po drugie jakoś łączniki i gniazda trzeba przymocować, chyba że używasz osprzętu natynkowego.
    Chyba, że masz nam yśli co innego, wtedy rozwiń pytanie, bo dość mało czytelne jest.

0
  • #3 11 Sty 2011 20:00
    retrofood
    Moderator

moro1989 napisał:
    Witam.
    Planuję wymianę instalacji elektrycznej (nie sam oczywiście), ale jeszcze na etapie planowania.
    Chciałbym się zapytać czy jest sens tworzyć oddzielną puszkę dla każdego kontaktu.

Czy możesz zapytać o to tego "kogoś"? Czy "ktoś" jest elektrykiem? Czy Ty nim jesteś?
    Temat zagląda do kosza.

0
  • #4 11 Sty 2011 21:25
    moro1989
    Poziom 8  

Retrofood oczywiście nie będę tego wykonywać ja, jeżeli o to ci chodzi - jako takie pojęcie o tym co jest 'poniżej korków' mam, ale to zdecydowanie za mało.
    Ma mi pomóc (a raczej ja jemu) w niedoli znajomy - wykwalifikowany elektryk, nie ma to tamto - jednak mam wcześniej przygotować tak jak potrzebuję (czyli położyć przewody, umieścić puszki i gniazdka-akurat tyle potrafię ;P), a jak będę przygotowany to już przyjedzie wszystko popodłącza, zrobi korki itd.
    Jednak nie mam aktualnie do niego kontaktu telefonicznego a nie jestem pewien odnośnie tego rozwiązania.

Miniax, właściwie pod każde gniazdko będzie szedł jakiś sprzęt typu komputer czy pralka (jak nie teraz to po przemeblowaniu), jeżeli o to chodzi. z zamysłu chodzi mi o to czy nad każdym gniazdkiem umieścić oddzielną puszkę. Myślę, że byłoby to dobrym ułatwieniem np. przy ewentualnym przedłużaniu obwodu. Dlatego, też się pytam czy takie rozwiązanie aby na pewno ma sens.

Chciałbym też zahaczyć o coś innego. W kuchni umieszczę kuchenkę (piekarnik elektryczny), dwie pralki, lodówkę i w niedalekiej przyszłości mikrofale i może zmywarkę. Czy warto rodzielić to, dla bezpieczeństwa, na dwie linie (2.5mm) czy lepiej dać tu przewód 4.0mm (mam w posiadaniu oba).

0
  • #5 11 Sty 2011 21:34
    zbich70
    Specjalista elektryk

Wynajmij innego elektryka, takiego który zrobi ci instalację od A do Z i nie będzię cię wykorzystywał.

0
  • #6 11 Sty 2011 22:08
    fantasta
    Poziom 29  

moro1989 napisał:

Ma mi pomóc (a raczej ja jemu) w niedoli znajomy - wykwalifikowany elektryk, nie ma to tamto - jednak mam wcześniej przygotować tak jak potrzebuję (czyli położyć przewody, umieścić puszki i gniazdka-akurat tyle potrafię ;P), a jak będę przygotowany to już przyjedzie wszystko popodłącza, zrobi korki itd.
    Jednak nie mam aktualnie do niego kontaktu telefonicznego a nie jestem pewien odnośnie tego rozwiązania.

Nie wiem co ci powiedzieć. Wykwalifikowany elektryk powinien to wszystko zrobić a nie ty. Ty możesz mu pomagać jak lubisz. A jak już ty chcesz kłaść kable aby zaoszczędzić kilka groszy to wykwalifikowany elektryk powinien z tobą usiąść, porozmawiać, ustalić co gdzie będzie, jakie urządzenia, jakie światło, gdzie co chcesz. Potem powinien sporządzić projekt i wszystko rozrysować i zaprojektować wg. norm, rozporządzeń oraz wiedzy technicznej jaką posiada. Tutaj nie otrzymasz takiej informacji bo nikt w ciemno nic ci nie podpowie i nawet nie powinien.

Jeżeli chodzi o rodzaj instalacji z puszkami czy bez puszkowe to na tym i innych forach znajdziesz pełno tematów gdzie jedni polecają te a inni tamte itd. Ogólnie przyjęło się że teraźniejsze instalacje w w mieszkaniówce robi się jako bez puszkowe.

0
  • #7 11 Sty 2011 22:17
    retrofood
    Moderator

fantasta napisał:

Nie wiem co ci powiedzieć. Wykwalifikowany elektryk powinien to wszystko zrobić a nie ty.

I myślę, że wystarczy. To nie jest zabawa. Temat zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów