Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrywanie winyli na komputer

jeziors10 11 Jan 2011 21:19 5030 14
    jeziors10
    Level 9  
    Witam!
    Znalazłem już kilka tematów poświeconych mojemu problemowi, ale żaden nie zaspokoił moich potrzeb w pełni. Więc posiadam gramofon Unitra Adam, podłączony do wzmacniacza Unitra Diora WS 442. I moje pytanie brzmi, czy teraz mogę to już bezpośrednio podłaczyc do komputera za pomocą wyjścia słuchawkowego z wzmacniacza do komputera (kablem mini jack- jack) i nagrywac za pomoca programu na komputerze? Czy jeszcze bardziej było by trzeba sprawe skomplikowac?
    Z góry dzieki za pomoc
    Elemaniac
    Level 10  
    Możesz wyprowadzić sygnał z wyjścia magnetofonowego we wzmacniaczu kablem 2x chinch - minijack stereo na wejście liniowe karty dźwiękowej - sprawdzony sposób.
    RitterX
    Level 39  
    Nie trzeba już bardziej komplikować. To wystarczy. Dobrym programem do zgrywania nie tylko winyli ale i kaset jest Audacity (Linux,Win,...). Można usunąć w prosty sposób trzaski i ogólnie edytować zapisany dźwięk. Łatwo reguluje się poziom wysterowania tak by dźwięk był na odpowiednim poziomie głośności jednocześnie nie "rzęziło".
    jeziors10
    Level 9  
    Elemaniac wrote:
    Możesz wyprowadzić sygnał z wyjścia magnetofonowego we wzmacniaczu kablem 2x chinch - minijack stereo na wejście liniowe karty dźwiękowej - sprawdzony sposób.

z wyjścia magnetofonowego? Mógłbyś mi troszkę dokładniej. Bo ogólnie nic jako magnetofonowe podpisane nie jest. A jedyne wyjście to chyba to pod korektor. To tam to wpiąc? I co wtedy zrobic z wejsciowymi od korektora? Zostawic podpiety korektor tylko na wejsciowych czy jak?
    irekr
    Moderator
    We wzmacniaczu jest takie gniazdo "magnetofon' (jak jest to gniazdo DIN) lub dwa chinche opisane jako REC.
    Nie pamiętam gałkologii WS422 i nie wiem czy tam jest oddzielny przełącznik "zapis magnetofonu' czy nie ma, w każdym razie na tym wyjściu jest sygnał - lub powinien być - o poziomie niezależnym od położenia potencjometru siły głosu i korektorów. Typowo było tam napicie około 0,2V co jest idealne dla karty dźwiękowej w kompie. W razie czego wejdź we właściwości zapisu karty i sprawdź ustawienia suwaków wejścia liniowego i/oraz sumy stereo. Prawidłowo powinny być ustawione na wielkość od 1/2 do 3/4 poziomu maksymalnego.
    Poziomując ustawienia głośności zapisu ustaw standardowy poziom na najgłośniejszym dźwięku na poziomi -12 dB i po zgraniu z wyczyszczeniem trzasków dokonuje się normalizacji - w zależności od przeznaczenia materiału - szczytowej lub skutecznej.
    jeziors10
    Level 9  
    Podłaczyłem tak jak opisane, tzn do wyjscia gramofonowego z wzmacniacza do laptopa do wejscia mikrofonowego/liniowego. I po wlaczeniu nasluchu urzadzenia i ustawieniu jako domyslengo odtwarzacza glosnikow w lapie, slychac tylko dziwne poglosy takie, ktore sa niezaleznie od tego czy sprzet jest podlaczony czy nie. Wiec nie wiem co nie tak. Moze ze wzmacniaczem cos nie tak i nie daje wogóle sygnalu na te wyjscie?
    irekr
    Moderator
    A co słychać na wzmacniaczu do którego jest podłączony gramofon...?
    jeziors10
    Level 9  
    Jezeli odtwarza normalnie na glosnikach to slychac bardzo dobrze
    irekr
    Moderator
    Nie pamiętam przełączników tego wzmacniacza.
    Czy jest tam jakiś wybór źródła nagrania...? Jeżeli jest to trzeba go ustawić w pozycję Phono a to powinno podać na wyjście nagraniowe sygnał po wzmacniaczu wstępnym. Chyba że coś jest zwalone...

Wejścia nagrywania we właściwościach karty masz ustawione prawidłowo..?
    jeziors10
    Level 9  
    Próbwałem, ale nic. Więc postanowiłem spróbować podpiąć tak jak na poczatku mówiłem, ze z wyjscia słuchawkowego. I gra:). Ale po nagraniu jednej strony zaczeły się jaja. Bo komputer się wieszą, wyłącza, restartuje itp. Także cięzko cokolwiek sklecic. Aha no i nagrywam właśnie tym Audacity. Tylko że mam win 7 64bit i nie znalazłem stabilnej wersji więc to pewnie z tego wynikają te problemy. A coś jeszcze ciekawego do polecenia macie do nagrywania? Bo szukałem ale jakoś nic super nie znalazłem. Jakieś tam coś było, ale jakość taka, że szkoda gadać.
    irekr
    Moderator
    Zrób zdjęcie gniazd tego wzmacniacza.

Ja do takich zgrywań stosuje freeware-owe Audacity, I w parametrach nagrania ustawiam klasycznie, czyli 16 bitów, 44,1 kHz stereo...
    Wieszanie komputera może być powodowane niewłaściwym ustawieniem rejestrów zapisu. Nie wiem jaka aplikacją to nagrywasz, nie wiem nawet czy znasz możliwości nastawiania wszelkich dokładnych ustawień. A tego trochę jest i warto to sprawdzić...
    470
    Level 11  
    Audacity jest dobrym edytorem plików dźwiękowych nagrywałem z C60 i wyszło
    to bez problemu jednak po czasie instalowałem jeszcze raz program i komp
    się zawieszał, proponuję zainstalować inną wersję Audacity lub przeinstalować.
    A tak nawiasem mówiąc jest fajny program do robienia efektu starej płyty
    Milli Winyli i działa rewelacyjnie nawet na zgranym CD,można regulować trzaski
    szumy, (Dust, Hiss, Friction, etc.). To ujmując sprawę od drugiej strony.
    jeziors10
    Level 9  
    No właśnie tak zrobiłem, że pobrałem z innego źródła i przeinstalowałem ale też go kilka razy przywiesiło, ale rozkminiłem to:) Bo podczas zgrywania zaważyłem, że wiesza się tylko na 'mocniejszych' kawałkach. I tak jakoś zmniejszyłem okno Audacity, że widać było tylko przyciski bez wykresu, czy jak to tam nazwać. I od tego czasu bez względu na płytę jest ok. Szczerze, to zaskoczony jestem ze to go aż tak męczyło ,ale wątpie że to aż taki zbieg okoloczności. I dzięki wszystkim bardzo za pomoc. Świetna sprawa mieć swoje ukochane na kompie żeby się nie niszczyły:P.
    A co do zdjęć wzmacniacza to jeszcze Wam za jakiś czas podeślę, bo jeszcze może się komuś przydadza.
    470
    Level 11  
    Widze, że Messer ma ten sam lame_enc.dll co Audacity. Podana jest informacja Messer development has stopped i tu dalej bym polecał Adacity.