Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD SAMSUNG LE40S71B pionowe plamy przebarwienia.

mieszko I 19 Sty 2011 20:21 17751 41
    zdzich42
    Poziom 40  
    Sposób powstawania plam niestety nie jest mi znany, dodam jednak, że trwałe plamy tzw "siniaki" można "zrobić" mechanicznie poprzez ucisk z zewnątrz (mam kilka takich matryc z monitorów). Czyli jeśli można je zrobić trwale uciskając od przodu, może jest jakiś mechanizm (np ciepło od świetlówek, jakieś naciski od strony odkształconej plexy lub folii?) który powoduje powstawanie plam?
    mbectb
    Poziom 20  
    satgal napisał:
    Kolega chce wymienić folię polaryzacyjną, będzie miał nową? i będzie wiedział pod jakim kątem powierzchni jej ją przykleić do szkła i mająć warunki np czystość pomieszczenia, specjalna prasa w użądzeniu o wysokiej próżni aby nie zostały bąble powietrza pod nią to jestem ciekawy jaki będzie efekt końcowy. Radzę najpierw zrobić próbę na matrycy przeznaczonej na złom i sprawdzić z jaką dokładnością kątową ta folia zmienia kolory na obrazie i chyba będzie wtedy wiadomo dlaczego ta wadliwa folia zmieniła swoją strukturę w jakichś fragmentach obrazu.

Podlozylem na probe polaryzer odzyskany ze zbitej matrycy w warunkach domowych (nie obeszlo sie bez drobinek kurzu i bombelkow powietrza ale moge potwierdzic iz nie jest to wina polaryzera - usterka tkwi w szkle czyli jedynie wymiana matrycy wchodzi w gre.
    satgal
    Poziom 40  
    Ja tylko dodam że są dwie folie polaryzujące, jedna czarna na zewnątrz oraz druga wklejona na szkło od strony podświetlenia a że jest cienka i przezroczysta to jej nie widać.
    mbectb
    Poziom 20  
    Ciekle krysztaly w panelach lcd sa materialem organicznym ktory z wiekiem ulega degradacji. Co ciekawe wytwarza sie go z marchewek :) a dokladnie z karotenu chyba. Polecam lekture na necie odnonie budowy paneli lcd.
    aruna dyndane
    Poziom 24  
    Cytat:
    Co ciekawe wytwarza sie go z marchewek :)

I wszystko jasne, pewnie były z zeszłego sezonu i zleżałe :)
    Najlepsze matryce z Polskich marchewek!
    lamer.
    Poziom 33  
    aruna dyndane napisał:

Najlepsze matryce z Polskich marchewek!

Dobrze, ze "zajec" nie zdążył wszystkich wpierdzielić :D :D
    Zawsze wiedziałem, ze warto stawiać na rolnictwo...
    aXon82
    Poziom 1  
    Przyłącze się do pytania, a przynajmniej zapytam w tym wątku bo widzę że ludzie tutaj mogą mi pomóc.

Mam LCD samsunga 40' model LE40N 87BD na lampach (nie led) włączonego sporo czasu ponieważ używam go jako monitor do kompa.

Problm mam nie z plamami, a z np. skrótami na pulpicie które tak jakby zostają po odpaleniu byle jakiej innej aplikacji.. np. po wlączeniu przeglądarki widze tak jakby ikonki przebijały sie przez inną aplikacje. wygląda to jak patrzenie przez kalke techniczną.

Jak się tego pozbyć? Co to takiego? (słyszałem że to efekt pamięciowy ale wystepujący tylko w starej generacji plazm..)

Może spróbować właczyć na pare godzin tzw. mrówki (szum) żeby rozruszać piksele ?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    mbectb
    Poziom 20  
    Twoj telewizor to lcd a nie plazma wiec efektu wypalenia jako takiego tu nie bedzie. Usterka dosc nietypowa jednak mialem juz na stole podobne przypadki. Mozliwe przyczyny wystepowania tego problemu to - uszkodzony modul t-con dajacy niepoprawne napiecia na drivery wierszy badz zly kontakt z driverami wierszy na samym szkle matrycy czego efektem jest niepoprawne wygaszanie pikseli.

Efekt podobny do tego ktory wystepuje w plazmach gdzie przez dlugi okres czasu wyswietlany jest statyczny obraz, w wiekszosci przypadkow pomaga naprawa badz wymiana modulu t-con.

Pozdrawiam
    Richi
    Poziom 39  
    lamer. napisał:
    ...
    Następny artysta, gdzie Ty widziałeś wyciek ciekłych kryształów.....

A no widziałem i to nie raz, nazywa sie to LCD Leaking i występowało często w niektórych matrycach Samsunga, Auo i CMO oraz wcześniejszych matrycach Philipsa.

Czy usterka pochodzi z matrycy LCD czy tez polaryzatorów można sprawdzić tylko po rozebraniu matrycy i sprawdzeniu wizualnym występowaniu "cieni" na szkle matrycy lub polaryzatorów.
    mirex
    Poziom 43  
    Richi? Gdzie widziałeś? Na środku powierzchni szkła przez jakie "dziurki"? Czy na "spawach", na obrzeżach matrycy?

I czy wyciek "na spawach" powoduje opisane w tym temacie zjawisko miejscowej zmiany barwy. Czy - jeśli występuje - jego ślady bywają zauważalne przy dokładnych oględzinach na zewnątrz?

Przyznam, że wycieków z nieuszkodzonych mechanicznie matryc widziałem. Niestety, nie zdarzyło się.
    mieszko I
    Poziom 18  
    Na czas obecny TV chodzi jak chodził a klient zrezygnował z dalszego ciągu ewentualnej jakiej kol wiek naprawy,
    gdyż wyczytał w necie że obecnie produkowany sprzęt (umowa producentów) RTV i AGD ma średnio pracować około 5 lat bez awaryjnie a potem czeka go wymiana, gdyż naprawa jest nie opłacalna !!
    Klient mówi że lepiej zainwestować w nowszą technologię jak wydawać emeryturę na naprawę, która może po kilku dniach nie przynieść zamierzonego efektu.
    Gdyż nie wiadomo co Serwis-Men tak naprawdę wymieni i czy mówi prawdę.
    Z uwagi na powyższe, Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie tematem i w związku na wyczerpanie wątku zamykam temat.