Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dremel 300 - zmniejszenie obrotów grubo ponad minimum

Baba7 11 Sty 2011 22:29 5827 14
  • #1 11 Sty 2011 22:29
    Baba7
    Poziom 8  

Proszę o pomoc: posiadam dremelka 300 z minimalnymi obrotami 10.000. Problem w tym, że potrzebuję zmniejszyć je do ok. 1.500, a więc naprawdę sporo. Znalazłam na tym forum informację, że do takich rzeczy nadaje się układ U2008, chcę zatem użyć gotowca AVT 1007. Pytanie zatem, czy przez zamontowanie go uzyskam aż tak duże zmniejszenie obrotów? Będzie toto w ogóle działać? Przepraszam za lamerskie pytanie, ale baba jestem i na elektronarzędziach znam się tyle, co kura na gwiazdach:)

[M]

0 14
  • #2 12 Sty 2011 09:18
    fuutro
    Poziom 43  

Obniżenie wartości skutecznej napięcia zasilania pomoże. Jak pewnie usłyszałaś z jego pracy siedzi tam silnik komutatorowy a więc regulując napięcie regulujesz i obroty. Nie wiem jak mocno przewidujesz go obciążać ale przy obniżonym napięciu sztywność Dremela będzie gorsza ale chyba to nie jest wielki problem. Dremel 300 ma chyba max obroty 10 tys a minimalne 3 tys obr/min.

0
  • #3 12 Sty 2011 11:32
    Baba7
    Poziom 8  

Nie, nie - minimalne 10 tys, maksymalne 33 tys. Gdyby minimalne obroty były 3 tys, to byłby miód:) ale niestety tak nie jest.

Co do sposobu użytkowania - poleruję nim srebro i miedź, ale przy tych obrotach nawet miękkie szczotki nie docierają do zakamarków, tylko polerują po wierzchu.

0
  • #4 12 Sty 2011 13:22
    mosfetkiler
    Poziom 21  

A gdyby tak na próbę włączyć w szereg z dremelem żarówkę 100W/230V (lub mniejszą) - obroty na pewno się zmniejszą a metoda prosta...

0
  • #5 12 Sty 2011 14:50
    fuutro
    Poziom 43  

Żarówka będzie mocno współgrać z obciążeniem, może ten regulator będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Jak byś miała jakiś autotransformator...

0
  • #6 13 Sty 2011 03:00
    ElectroTom
    Poziom 24  

Spadnie wtedy moc Dremela. Podejrzewam, że gdy się zmniejszy obroty do wymaganych, to te urządzenie będzie nieużyteczne. Gdyby tak nie było, to Pan Dremel zrobiłby regulację od np. 2 tys. obr./min.

0
  • #7 13 Sty 2011 10:38
    mosfetkiler
    Poziom 21  

Moc niewątpliwie spadnie w stosunku do obrotów czyli ze 145W pozostanie kilkanaście.
    Autotransformator byłby na pewno najlepszy ale kosztuje... (alledrogo)
    Co do dodatkowego regulatora na triaku to domniemywam, że w dremelu jest już regulacja tego typu i dodanie w szereg następnej może (ale nie musi) spowodować nieoczekiwane efekty...
    Możnaby skorygować wartości elementów wywalających triak w dremelu dla rozszerzenia zakresu regulacji ale tu już potrzebna jest ingerencja we wnętrze urządzenia.

0
  • #8 13 Sty 2011 13:45
    Baba7
    Poziom 8  

Dzięki autotransformatorowi uzyskam obniżenie napięcia (o czym wcześniej pisał fuutro), dobrze rozumiem? To według Was rozwiązanie lepsze od regulatora, o którym myślałam? Jaki moglibyście polecić?
    @ElectroTom: właśnie, też się obawiam, że tak duże zmniejszenie obrotów spowoduje, że ustrojstwo będzie ledwie działać:( Stąd moje pytanie na forum.
    Może choćby do 5000 spróbować zmniejszyć, zawsze to i tak 100% lepiej, hmm...

0
  • #9 13 Sty 2011 13:59
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy ten dremel jest traktowany jako narzędzie bezpośredniej pracy, czy napędza wałek giętki? Bo jeśli robi za napęd wałka giętkiego, to zrobiłbym dremel bez dremela, czyli zrezygnował z oryginalnego napędu, a zastosował jakiś inny silnik. Choćby nieśmiertelny i uniwersalny TUR 2, którego maksymalne obroty to 4500/min. Mocowo wypadają podobnie (dremel 125, TUR - 90). Dodatkowym atutem może być sterowanie z pedała (choć ten akurat bym zdecydowanie przerobił, by zlikwidować te średniowieczne płytki węglowe).
    Finalne koszty będą pewnie niższe niż zakup autotransformatora, czy przeróbki regulatora dremela, który może zachowywać się niepoprawnie przy tak niskich obrotach.

0
  • #10 13 Sty 2011 14:02
    Baba7
    Poziom 8  

Bezpośrednio - tzn, zamontowałam go poziomo na stojaku wiertarskim i robi za polerkę jubilerską.

0
  • #11 13 Sty 2011 14:21
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

No niestety, wszystkie te "bor - zabawki" są robione na silniczkach wysokoobrotowych. I prościej będzie znaleźć jakiś inny silnik, zamontować na nim mały zacisk i po sprawie.
    Zaciski dostępne choćby tu:
    http://www.cyfronika.com.pl/wiercenie.htm (przykładowy link)
    A silnik, jakiś samochodowy od nawiewu, wycieraczek (po zdjęciu przekładni) o wymaganych obrotach, zasilacz i ewentualnie jakiś sterownik obrotów.

0
  • #12 13 Sty 2011 21:51
    Baba7
    Poziom 8  

Dziękuję. No, to małżonek będzie miał zadanie;) Zabawnie będzie na pewno, bo on w tych sprawach tylko nieco mniej zielony niż ja:)

0
  • #13 04 Kwi 2016 12:16
    Piotr023
    Poziom 9  

Witam.
    Sorry że odświeżam temat z zapytaniem, ale padł mi regulator obrotów w Dremel 300. Czy ktoś kojarzy symbol triaka w nim zaaplikowanego?
    Z góry dziękuję za podpowiedź.

0