Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik detektorowy na współczesnych podzespołach?

faren1 12 Sty 2011 02:07 7902 11
 • #1 12 Sty 2011 02:07
  faren1
  Poziom 8  

  Witam wszystkich.Każdy z kolegów który interesuje się radioodbiornikami detektorowym wie że schematów na takie radyjko jest wiele.Problem jednak polega w tym że wiele z nich to schematy w których są wykorzystane podzespoły z przed wielu,wielu lat i żeby zdobyć niektóre z nich to prawie graniczy z cudem.Moje pytania do kolegów:
  Czy któryś z was spotkał się ze schematem na takie radyjko na współczesnych częściach które można nabyć bezproblemowo?
  Może ktoś ma jakiś link.
  Dziękuje z góry i myślę że niejeden radioamator ucieszy się z takiego schematu(jeżeli taki istnieje)

  0 11
 • #2 12 Sty 2011 02:53
  Jerzy Bartnicki
  Poziom 23  

  Witam
  Ja bawiłem się w takie rzeczy przed rokiem 70 ubiegłego wieku. Nie bardzo wiem po co schemat. Najprościej łączyłem długą antenę ( zrobioną przez rozciągnięcie drutu nawojowego) w szereg z słuchawką ze zwykłego aparatu telefonicznego i diody oraz na końcu uziemienia. Następne modyfikacje to było dołożenie układu rezonansowego złożonego z kondensatora obrotowego wymontowanego z jakiegoś radia i cewki.
  Jerzy

  2
 • #3 12 Sty 2011 06:46
  swiatal
  Poziom 19  

  Ja natomiast również w latach sześćdziesiątych ub. w. używałem do tego celu słuchawek z demobilu - chyba 2,2 kΩ - oraz diody germanowej w szklanej obudowie - DOG 51.
  Wydaje mi się, ale mogę się mylić, że zwykłe telefoniczne wkładki słuchawkowe miały zbyt małą oporność.
  Takie radio odbierało "Warszawę I" 225 kHz.
  Pozdrawiam i sukcesów życzę.

  1
 • #4 12 Sty 2011 12:52
  k24
  Poziom 23  

  swiatal napisał:
  Takie radio odbierało "Warszawę I" 225 kHz.


  W tamtych latach to było 227 kHz.

  0
 • #5 12 Sty 2011 18:11
  wieswas
  Poziom 33  

  Kolega "faren1" napisał, że zdobycie niektórych elementów retro graniczy z cudem.
  Tak źle to nie jest. Zapytaj o konkretne elementy w dziale "Retro" , a na pewno skompletujesz wszystko co chcesz. Poza tym nie wszystkie elementy muszą być dokładnie takie jak na schemacie. Dla prostego radyjka prawie wszystko pasuje.
  A schematów znajdziesz tysiące w internecie. Zależy to od ciebie jaki odbiornik chcesz zbudować. Czy ma to być kopia historycznych, konkretnych modeli, czy najprostsze radyjko na fale AM ?

  0
 • #6 12 Sty 2011 18:46
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Odbiornik detektorowy: cewka, kondensator strojeniowy, dioda, słuchawka wysokoomowa, kondensator zwierający składową w.cz. po detekcji.
  Cewka - nawinięta na plastikowej rurce albo pręcie ferrytowym.
  Kondensator strojeniowy - wyciągnięty ze szrotu lub zrobiony (w czasach wojennych nierzadko robione były z puszek po konserwach)
  Dioda - jakakolwiek, najlepiej germanowa, ale krzemowa Shottky jakiegokolwiek typu też się nada.
  Słuchawka wysokoomowa - o impedancji 2-4kΩ. W razie braku takowej można zastosować klasyczne, trzydziestodwuomowe wraz z niedużym transformatorem sieciowym służącym do transformowania impedancji. Pasmo przenoszenia jest wystarczające.
  Kondensator stały - jakikolwiek, o pojemności w okolicy 1-10nF, zwiększa głośność.

  http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm
  http://www.elportal.pl/pdf/k16/63_100.pdf

  2
 • #7 13 Sty 2011 01:00
  faren1
  Poziom 8  

  Dziękuje kolegom za wyczerpujące odpowiedzi.

  1
 • #8 28 Lut 2011 16:33
  aregorn
  Poziom 2  

  A czy dało by się do tego odbiornika podłączyć głośnik? I o jakiej maksymalnej mocy?

  0
 • #9 28 Lut 2011 17:21
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Kilka miliwatów. Przy czym jego impedancja powinna być liczona w kiloomach, przy wysokiej skuteczności. Stąd stosuje się transformatory dopasowujące impedancję, z niezłym nawet skutkiem.
  http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm

  0
 • #10 04 Mar 2011 10:12
  studisat
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

  Kilka zagadnień:

  Słuchawki. Wiadomo że obecnie są tylko niskoomowe. Takie słuchawki mocno obciążą obwód LC odbiornika praktycznie uniemożliwiając odbiór. Co zrobić?
  Transformator dopasowujący impedancję słuchawek. Ponieważ nie chodzi o HiFi i nie płynie stały prąd przez uzwojenia to można zastosować tansformatory sieciowe małej mocy. Odradzam te zalewane o mocach 1.5, 1 o 0.5W. Za duży opór drutów uzwojenia - będziesz miał sporą stratę napięcia na uzwojeniu do którego podłączysz słuchawki. Ale np. nasze poczciwe TS2/14 powinny się doskonale sprawdzić.
  Uzwojenie niskonapięciowe do słuchawek, sieciowe do wyjścia słuchawkowego detektora. Nie zapomnij o podłączeniu równolegle do uzwojenia trafa kondesatora 2n2 - 10n.

  Dioda. Wg mnie im ostrzejsze kolano przejście od nieprzewodzenia diody do przewodzenia tym lepiej. Z drugiej zaś strony istotne jest napięcie przewodzenia.
  Diody germanowe z jednej strony są OK ale maja sporą upływność w kierunku zaporowym. Zamiast zwykłej AA119, DOGxx można zastosować diody Shotky'ego mające jak najniższe napięcie przewodzenia albo zdobyć diody germanowe ze złotym ostrzem (rzadkość ale kto wie... nie pamiętam typów - ale wertowanie starej literatury pomoże).

  Obwód strojony. Od niego zależy sprawność odbiornika. Im wyższy iloraz L/C tym lepiej - wyższy opór rezonansowy czyli wyższe napięcie skuteczne uzyskasz.
  Istotna jest wysoka dobroć. Współczesne rdzenie miniaturowe pozwolą na nawinięcie cewek o wysokiej dobroci.

  Kłopotem będzie sprzężenie z anteną. Ja radze transformatorowe - szczególnie z racji zakłóceń. Ponieważ mamy mały wybór stacji na zakresach AM to warto zrobić filtr pasmowy w odbiorniku detektorowym. Będzie potrzebne eksperymentowanie ale właśnie w tym jest cała zabawa.

  Inna moja rada. To np. radia samozasilające się. Tranzystory - zdecydowanie germanowe. Przeszukaj literaturę z początku lat 60-tych. Było sporo takich układów - bardzo prostych. Efekt będzie lepszy od detektora. A w sumie to prawie to samo - też bez baterii.

  I na koniec poszukaj jeszcze czegoś nt krystadyny. W latach 20-tych odkryto że na kryształku można uzyskać wzmocnienie. Dziś to są diody tunelowe itp. Można poszukać układów zastępczych z charakterystyką tpu dioda lambda czy coś w tym stylu. Bez zasilania uzyskasz odtłumienie obwodu LC detektora czyli wzrost czułości i selektywności. W jakimś Młodym Techniku z lat 1956 - 19578 był opisany odbiornik detektorowy wraz z krystadyną. -> http://www.mt.com.pl/archiwum/56-MT-02-Odbiornik_detektorowy.pdf

  Niestety krystadyna (jaki i współczesny jej odpowiednik) będzie wymagał zasilania aby pracować na części ch-ki z ujemnym dynamicznym oporem.
  Warto się zaznajomić bowiem krystadynę wynaleziono na długo przed tranzystorami. A np. koncepcja tranzystora polowego powstała już w latach 30-tych.

  Niektórzy zwrócą uwagę że diody ze złotym ostrzem, tunelowe itd. sa niedostępne... Ale czasem "rozbieracze" dziwne rzeczy dopadają w swoje ręce i ciekawe rzadkie podzespoły trafiają na bazary.

  Odbiór na głośnik jest możliwy tylko w pobliżu nadajnika. Niestety nadajnik w Solcu jest kiepski i ma anteny o słabej efektywności. Może jeszcze w Bydgoszczy byłby możliwy odbiór na głośnik. Odradzam współczesne małe głośniki bo mają małe efektywności - lesze są te stare gdzie moc wyjściowa radia to było 50mW i musiałyby one zapewnić dobrą słyszalność. Obecnie małe radio może mieć nawet 1W mocy wyjściowej dlatego nikt nie przejmuje się efektywnością głośników.
  Wbrew pozorom stare głośniki z dużą membraną mogą dać niezły efekt.

  W latach 70-tych gdy oddano nadajnik PR 1 programu w Gąbinie, w północnowschodniej części Łodzi odbierało się najprostszym odbiorniku bez obwodu LC - słuchawka względnie niskoomowa (50 - 400 omów???) wkładana do ucha, dioda w szereg, jeden przewód do kaloryfera i drugi 5 metrów leżący na podłodze.

  P.S. - warto przeczytać jest najprostszy odbiornik samozasilający się z jednym tranzystorem: http://www.mt.com.pl/archiwum/60-MT-03-Miniaturowe_odbiorniki.pdf
  (tylko tranzystor germanowy, brak polaryzacji bazy - upływność kondesatora i prąd C-B polaryzują bazę).

  1
 • #11 04 Mar 2011 11:11
  serwis
  Poziom 37  

  studisat napisał:
  (...) albo zdobyć diody germanowe ze złotym ostrzem (rzadkość ale kto wie... nie pamiętam typów (...)
  Niektórzy zwrócą uwagę że diody ze złotym ostrzem, tunelowe itd. sa niedostępne...(...)


  AAY37- dioda ze złotym ostrzem- dobrze poszukać, jest dostępna- ewentualnie z demontażu.

  Diody tunelowe, np. 1N3712÷1N3720 też nie ma większych problemów, np. z demontażu.
  "Obsadzone dosyć gęsto" nimi były oscyloskopy OS150.

  0