Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik detektorowy na współczesnych podzespołach?

faren1 12 Jan 2011 02:07 9969 11
 • #1
  faren1
  Level 9  
  Witam wszystkich.Każdy z kolegów który interesuje się radioodbiornikami detektorowym wie że schematów na takie radyjko jest wiele.Problem jednak polega w tym że wiele z nich to schematy w których są wykorzystane podzespoły z przed wielu,wielu lat i żeby zdobyć niektóre z nich to prawie graniczy z cudem.Moje pytania do kolegów:
  Czy któryś z was spotkał się ze schematem na takie radyjko na współczesnych częściach które można nabyć bezproblemowo?
  Może ktoś ma jakiś link.
  Dziękuje z góry i myślę że niejeden radioamator ucieszy się z takiego schematu(jeżeli taki istnieje)
 • #2
  Jerzy Bartnicki
  Level 23  
  Witam
  Ja bawiłem się w takie rzeczy przed rokiem 70 ubiegłego wieku. Nie bardzo wiem po co schemat. Najprościej łączyłem długą antenę ( zrobioną przez rozciągnięcie drutu nawojowego) w szereg z słuchawką ze zwykłego aparatu telefonicznego i diody oraz na końcu uziemienia. Następne modyfikacje to było dołożenie układu rezonansowego złożonego z kondensatora obrotowego wymontowanego z jakiegoś radia i cewki.
  Jerzy
 • #3
  swiatal
  Level 19  
  Ja natomiast również w latach sześćdziesiątych ub. w. używałem do tego celu słuchawek z demobilu - chyba 2,2 kΩ - oraz diody germanowej w szklanej obudowie - DOG 51.
  Wydaje mi się, ale mogę się mylić, że zwykłe telefoniczne wkładki słuchawkowe miały zbyt małą oporność.
  Takie radio odbierało "Warszawę I" 225 kHz.
  Pozdrawiam i sukcesów życzę.
 • #5
  wieswas
  Level 33  
  Kolega "faren1" napisał, że zdobycie niektórych elementów retro graniczy z cudem.
  Tak źle to nie jest. Zapytaj o konkretne elementy w dziale "Retro" , a na pewno skompletujesz wszystko co chcesz. Poza tym nie wszystkie elementy muszą być dokładnie takie jak na schemacie. Dla prostego radyjka prawie wszystko pasuje.
  A schematów znajdziesz tysiące w internecie. Zależy to od ciebie jaki odbiornik chcesz zbudować. Czy ma to być kopia historycznych, konkretnych modeli, czy najprostsze radyjko na fale AM ?
 • #6
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Odbiornik detektorowy: cewka, kondensator strojeniowy, dioda, słuchawka wysokoomowa, kondensator zwierający składową w.cz. po detekcji.
  Cewka - nawinięta na plastikowej rurce albo pręcie ferrytowym.
  Kondensator strojeniowy - wyciągnięty ze szrotu lub zrobiony (w czasach wojennych nierzadko robione były z puszek po konserwach)
  Dioda - jakakolwiek, najlepiej germanowa, ale krzemowa Shottky jakiegokolwiek typu też się nada.
  Słuchawka wysokoomowa - o impedancji 2-4kΩ. W razie braku takowej można zastosować klasyczne, trzydziestodwuomowe wraz z niedużym transformatorem sieciowym służącym do transformowania impedancji. Pasmo przenoszenia jest wystarczające.
  Kondensator stały - jakikolwiek, o pojemności w okolicy 1-10nF, zwiększa głośność.

  http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm
  http://www.elportal.pl/pdf/k16/63_100.pdf
 • #7
  faren1
  Level 9  
  Dziękuje kolegom za wyczerpujące odpowiedzi.
 • #8
  aregorn
  Level 2  
  A czy dało by się do tego odbiornika podłączyć głośnik? I o jakiej maksymalnej mocy?
 • #9
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Kilka miliwatów. Przy czym jego impedancja powinna być liczona w kiloomach, przy wysokiej skuteczności. Stąd stosuje się transformatory dopasowujące impedancję, z niezłym nawet skutkiem.
  http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm
 • #10
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Kilka zagadnień:

  Słuchawki. Wiadomo że obecnie są tylko niskoomowe. Takie słuchawki mocno obciążą obwód LC odbiornika praktycznie uniemożliwiając odbiór. Co zrobić?
  Transformator dopasowujący impedancję słuchawek. Ponieważ nie chodzi o HiFi i nie płynie stały prąd przez uzwojenia to można zastosować tansformatory sieciowe małej mocy. Odradzam te zalewane o mocach 1.5, 1 o 0.5W. Za duży opór drutów uzwojenia - będziesz miał sporą stratę napięcia na uzwojeniu do którego podłączysz słuchawki. Ale np. nasze poczciwe TS2/14 powinny się doskonale sprawdzić.
  Uzwojenie niskonapięciowe do słuchawek, sieciowe do wyjścia słuchawkowego detektora. Nie zapomnij o podłączeniu równolegle do uzwojenia trafa kondesatora 2n2 - 10n.

  Dioda. Wg mnie im ostrzejsze kolano przejście od nieprzewodzenia diody do przewodzenia tym lepiej. Z drugiej zaś strony istotne jest napięcie przewodzenia.
  Diody germanowe z jednej strony są OK ale maja sporą upływność w kierunku zaporowym. Zamiast zwykłej AA119, DOGxx można zastosować diody Shotky'ego mające jak najniższe napięcie przewodzenia albo zdobyć diody germanowe ze złotym ostrzem (rzadkość ale kto wie... nie pamiętam typów - ale wertowanie starej literatury pomoże).

  Obwód strojony. Od niego zależy sprawność odbiornika. Im wyższy iloraz L/C tym lepiej - wyższy opór rezonansowy czyli wyższe napięcie skuteczne uzyskasz.
  Istotna jest wysoka dobroć. Współczesne rdzenie miniaturowe pozwolą na nawinięcie cewek o wysokiej dobroci.

  Kłopotem będzie sprzężenie z anteną. Ja radze transformatorowe - szczególnie z racji zakłóceń. Ponieważ mamy mały wybór stacji na zakresach AM to warto zrobić filtr pasmowy w odbiorniku detektorowym. Będzie potrzebne eksperymentowanie ale właśnie w tym jest cała zabawa.

  Inna moja rada. To np. radia samozasilające się. Tranzystory - zdecydowanie germanowe. Przeszukaj literaturę z początku lat 60-tych. Było sporo takich układów - bardzo prostych. Efekt będzie lepszy od detektora. A w sumie to prawie to samo - też bez baterii.

  I na koniec poszukaj jeszcze czegoś nt krystadyny. W latach 20-tych odkryto że na kryształku można uzyskać wzmocnienie. Dziś to są diody tunelowe itp. Można poszukać układów zastępczych z charakterystyką tpu dioda lambda czy coś w tym stylu. Bez zasilania uzyskasz odtłumienie obwodu LC detektora czyli wzrost czułości i selektywności. W jakimś Młodym Techniku z lat 1956 - 19578 był opisany odbiornik detektorowy wraz z krystadyną. -> http://www.mt.com.pl/archiwum/56-MT-02-Odbiornik_detektorowy.pdf

  Niestety krystadyna (jaki i współczesny jej odpowiednik) będzie wymagał zasilania aby pracować na części ch-ki z ujemnym dynamicznym oporem.
  Warto się zaznajomić bowiem krystadynę wynaleziono na długo przed tranzystorami. A np. koncepcja tranzystora polowego powstała już w latach 30-tych.

  Niektórzy zwrócą uwagę że diody ze złotym ostrzem, tunelowe itd. sa niedostępne... Ale czasem "rozbieracze" dziwne rzeczy dopadają w swoje ręce i ciekawe rzadkie podzespoły trafiają na bazary.

  Odbiór na głośnik jest możliwy tylko w pobliżu nadajnika. Niestety nadajnik w Solcu jest kiepski i ma anteny o słabej efektywności. Może jeszcze w Bydgoszczy byłby możliwy odbiór na głośnik. Odradzam współczesne małe głośniki bo mają małe efektywności - lesze są te stare gdzie moc wyjściowa radia to było 50mW i musiałyby one zapewnić dobrą słyszalność. Obecnie małe radio może mieć nawet 1W mocy wyjściowej dlatego nikt nie przejmuje się efektywnością głośników.
  Wbrew pozorom stare głośniki z dużą membraną mogą dać niezły efekt.

  W latach 70-tych gdy oddano nadajnik PR 1 programu w Gąbinie, w północnowschodniej części Łodzi odbierało się najprostszym odbiorniku bez obwodu LC - słuchawka względnie niskoomowa (50 - 400 omów???) wkładana do ucha, dioda w szereg, jeden przewód do kaloryfera i drugi 5 metrów leżący na podłodze.

  P.S. - warto przeczytać jest najprostszy odbiornik samozasilający się z jednym tranzystorem: http://www.mt.com.pl/archiwum/60-MT-03-Miniaturowe_odbiorniki.pdf
  (tylko tranzystor germanowy, brak polaryzacji bazy - upływność kondesatora i prąd C-B polaryzują bazę).
 • #11
  serwis
  Level 37  
  studisat wrote:
  (...) albo zdobyć diody germanowe ze złotym ostrzem (rzadkość ale kto wie... nie pamiętam typów (...)
  Niektórzy zwrócą uwagę że diody ze złotym ostrzem, tunelowe itd. sa niedostępne...(...)


  AAY37- dioda ze złotym ostrzem- dobrze poszukać, jest dostępna- ewentualnie z demontażu.

  Diody tunelowe, np. 1N3712÷1N3720 też nie ma większych problemów, np. z demontażu.
  "Obsadzone dosyć gęsto" nimi były oscyloskopy OS150.