Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Częsta awaria oświetlenia na klatce w bloku

artur150 12 Jan 2011 12:30 5532 21
Optex
 • #1
  artur150
  Level 11  
  Witam, mam zapytanie w sprawie oświetlenia klatki schodowej w bloku. Problem polega na tym, że jak u sąsiadów jest imprezka to wielu jej uczestników wychodzi na klatkę i podkładają zapałeczkę pod włącznik i światełko sie świeci do rana. Ale w związku z tym, że włącznik jest cały czas włączony uszkadza się ta centralka (nie znam typu) sterująca oświetleniem. Konieczna jest wtedy wymiana na nową. Rozmawiałem z adminem i mówi że nie może nigdzie kupić jakiegoś "topornego" urządzenia niewrażliwego na włącznik w pozycji ON cały czas. Co można w tym przypadku zrobić aby zminimalizować ilość takich awarii? A najlepiej byłoby, żeby światło na klatce i tak gasło pomimo cały czas załączonego włącznika.
 • Optex
 • #2
  Brauniack
  Level 27  
  Witaj

  Ciekawymi rozwiązaniami stosowanymi np. na klatkach schodowych są czujniki ruchu które załączaja oświetlenie tylko w momencie wykrycia ruchu.

  Pozdrawiam
 • #3
  artur150
  Level 11  
  Taka opcja niestety nie wchodzi w grę. Trzeba zamontować w szafce oświetlenia centralkę/włącznik, który będzie idiotoodporny i czegoś takiego szukamy. pozdrawiam
 • #5
  artur150
  Level 11  
  Włączników jest 9 szt., a który jest blokowany to nie da sie wprost wskazać (jako tylko jeden) bo to zależy na którym piętrze jest impreza.
 • Optex
 • #7
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Pewnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przekaźników czasowych, ale żeby to było całkowicie idotoodporne, to musiałoby być ich 9 sztuk, pod warunkiem że układ instalacji na to pozwoli, do czego mam pewne wątpliwości. Trochę drogo to wyjdzie. Włącznik uruchamia przekaźnik czasowy, który nawet po zablokowaniu tego włącznika daje np: 1 sekundowy impuls na centralkę. Ewentualnie może zrobić jakiś automat który będzie realizował takie właśnie funkcje.
 • #8
  artur150
  Level 11  
  Łukasz-O wrote:
  Wystarczy zwykły automat schodowy z przeciw blokadą oraz elektryk.


  to chyba będzie dobre. A elektryk to nie problem :D

  pozdrawiam
 • #9
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Albo będzie dobre, albo będzie złe (rozwiązanie).
  Producent podaje:
  Quote:
  Ponowne załączenie oświetlenia może nastąpić po usunięciu blokady.
  Więc gdy jakiś delikwent zablokuje przycisk zapałką wtedy oświetlenie mimo to i tak zgaśnie po upływie nastawionego czasu, ale nie da się już uruchomić do momentu usunięcia blokady. A to może okazać się bardziej upierdliwe a nawet groźniejsze w skutkach niż "bezproduktywnie" działające oświetlenie.
  Czyli może się okazać iż zamienił stryjek siekierkę na kijek.
 • #10
  artur150
  Level 11  
  Tutaj nie ma idealnego rozwiązania biorąc pod uwagę częstość tychże awarii (czyli w ogóle braku oświetlenia po uszkodzeniu centralki/automatu). Ja uważam, że gdy jakiś delikwent włoży zapałkę a za chwilę światło zgaśnie i nie będzie mógł ponownie zapalić to sam będzie szukał problemu ... albo więcej nie wylezie na klatkę :D
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  artur150
  Level 11  
  Bronek22 wrote:
  Dlaczego twój automat wysiada ? Spartaczona konstrukcja,nie ma innych powodów. Przy blokadzie zasila żarowki wyłącznik, nie automat schodowy.


  Ale czy to jest błąd wykonania instalacji wynikający z np. złego podłączenia któregokolwiek z urządzeń czy po prostu niewłaściwy projekt instalacji bo np. teraz projektuje się inaczej? A czy gdyby "wyłącznik" zasilał żarówki a nie automat to nie powinno być tak że automat żyłby wiecznie (wychodzi na to że to nie automat zasila żarówki a się przepala/uszkadza)?
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  Zbych034
  Level 38  
  Fabryczne urządzenia maja takie funkcję popatrz np na wyroby firmy Zamel Ich sterownik np ASM-10 kosztuje poniżej 100zł
 • #15
  NemO1dm
  Level 10  
  Mam pytanie, może trochę na marginesie...
  Co uszkadza się w automacie schodowym po blokowaniu zapałką przycisku? Może czasem bardziej opłaca się wymieniać element za 1 zł. niż automat za 50...
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  faza12f wrote:
  U mnie w bloku czasami też zapałkę wkładają do przełącznika i niestety światło się świeci całą noc.


  Zgłaszają się do mnie wspólnoty w tym samym tematem... Po kliku ostatnich eksperymentach, okazało się, że lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu sprawdzają się najlepiej, ludzie są zadowoleni, rachunki za pobór ADM. spadły...

  Pali się tylko tam, gdzie ktoś się rusza. Czujniki PIR sprawdzają się słabo, ale ostatnie 3 instalacje wykonałem na czujnikach MW i chodzi idealnie. Przy ustawieniu najwyższej czułości, "czujnik łapie" przed drzwi i stropy :)

  Najważniejsze, że da się bez kłopotu adaptować instalację istniejącego oświetlenia do nowych lamp, które potrzebują stałego zasilania.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  slawekx
  Level 29  
  Miwhoo wrote:
  faza12f napisał:
  U mnie w bloku czasami też zapałkę wkładają do przełącznika i niestety światło się świeci całą noc.


  Zgłaszają się do mnie wspólnoty w tym samym tematem... Po kliku ostatnich eksperymentach, okazało się, że lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu sprawdzają się najlepiej, ludzie są zadowoleni, rachunki za pobór ADM. spadły...  Ale na każdym pietrze musi być czujnik ruchu - i jak to się ma w wieżowcu ?
 • #20
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Czujnik zamontowany jest w lampie pod kloszem i działa jako całość...
  Ile lamp, tyle czujników. Wiązka czujnika ma najefektywniejsze pole działania 360° w płaszczyźnie poziomej i 120° w pionowej, tworząc stożek.

  Nie ma problemu przy montażu zarówno na suficie, jaki na ścianie...

  Wystarczy na wszystkie lampy podać stałe zasilanie, zamiast wpinać szeregowo automat schodowy. Ta lampa, która zobaczy poruszający się obiekt, zapala się.

  Do tego płynna regulacja czułości, czasu świecenia i progu oświetlenia przy którym ma się załączać... czego chcieć więcej... Wiadomo, że jak to na wspólnocie bywa, wszystkim się nie dogodzi, ale w takim wypadku rację ma większość :) A zdecydowana większość cieszy się, że nie trzeba macać włącznika, bo czasem "obcym" zdarzało się dzwonić po sąsiadach, no i nikt zapałek nie wtyka, bo nie ma w co, a co za tym idzie, rachunki za ADM. niższe..
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  User removed account
  User removed account