Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - elektrozawory

12 Sty 2011 18:57 11845 12
  • Poziom 9  
    Witam.
    Nie jestem pewny, czy wysyła pytanie do właściwego działu. Proszę o ewentualne przesunięcie do właściwego.
    W nowo budowanym mieszkaniu chciałbym sobie zrobić centralne sterowanie ogrzewania - namiastkę "inteligentnego domu". W mieszkaniu ma być standardowe centralne z grzejnikami. Zasilanie ciepłem osobno od bieżącej ciepłej wody (w bloku wymiennik dwufunkcyjny).
    System wyobrażam sobie następująco:
    - na rurach zasilających, lub odpływowych z każdego grzejnika instaluję elektrozawory (chciałbym żeby deweloper mi to zrobił, więc muszę to uzgodnić przed zainstalowaniem CO),
    - pozostawiam standardowe zawory termostatyczne przy grzejnikach
    - do każdego pokoju doprowadzam magistralę 1-wire (czujniki temperatury, czujniki otwartych okien i drzwi...)
    - jako jednostka sterująca komputer jednopłytkowy typu ALIX PC Engines z Linuxem (z oprogramowaniem sobie poradzę).
    Gdyby wszystko działa jak należy, zawory przy grzejnikach ustawione są na MAX, a sterowaniem zajmuje się komputer. W razie awarii systemu, ręcznie przestawiam elektrozawory w pozycję maksymalnie otwartą, a regulacją zajmą się zawory przy grzejnikach.

Podstawowe pytanie to, czy coś takiego ma szansę zadziałać?
    Czy możecie zaproponować jakiego sprzętu użyć? Chodzi mi konkretnie o elektrozawory. Czy muszą być jakieś specjalne do centralnego ogrzewania?
    Może macie też pomysł, jak sterować tymi zaworami najlepiej z tej samej magistrali 1-wire. Jak na razie widzę tylko jedno rozwiązanie - każdy elektrozawór sterowany przez dwa przełączniki 1-wire (jeden otwiera zawór, drugi zamyka). Położenie zaworu musiałbym obliczać i zapamiętywać na podstawie czasów działania poszczególnych przełączników. Może są jakieś rozwiązania umożliwiające odczytanie położenia zaworu? A może są jakieś gotowe, sterowalne rozdzielnie do centralnego?

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i rady na powyższe tematy.
  • OptexOptex
  • Poziom 1  
    Witam
    Chce zrobić coś bardzo podobnego i wg mnie to powinno zadziałać, poszedłeś o krok dalej bo ja nie przewidziałem czujników otwarcia okien. Jeśli będziesz miał jakieś nowe refleksje albo wyniki testów napisz na PW lub najlepiej na slomianny(malpa)wp.pl Ja jestem na etapie testowania pomiaru temp. przez 1-wire

pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    Mpr napisał:
    Będę wdzięczny za wszelkie opinie i rady na powyższe tematy.

IMHO trochę bez sensu jest planować od razu awarię systemu i konieczność podwójnej regulacji. Chyba że masz nadmiar pieniędzy. Dla mnie dwa sensowne rozwiązania to:

1) Zastosować przy grzejnikach standardowe zawory grzybkowe z gwintem 28mm oraz doprowadzić do nich puszkę elektryczną. Jako element regulujący założysz wówczas termoelektryczną głowicę zasilaną z owej puszki. Zawsze możesz też przejść na zwykłą głowicę termostatyczną lub plastikowy kapturek.

2) Zastosować instalację rozdzielaczową, zaś belkę rozdzielacza uzbroić w zawory grzybkowe 28mm i do nich wmontować głowice termoelektryczne.

Zaletą głowic termoelektrycznych jest proste sterowanie napięciowe. Brak napięcia - zawór otwarty, włączenie - zamknięty, stany pośrednie osiąga się poprzez PWM. Nie ma się w nich co zepsuć bo to zwykła głowica mieszkowa tylko ogrzewa go rezystor a nie otoczenie. Zawory z napędem mają sens tam, gdzie regulacja nie może odbywać się z opóźnieniem. Ale to nie dotyczy domowego CO. Głowice termoelektryczną możesz zasadniczo sterować ze zwykłego termostatu z małą histerezą. Eliminujesz w ten sposób główną wadę głowic grzejnikowych - zakłócenie pomiaru przez bliskość grzejnika i rurek. Inną zaletą głowic termo jest pełne otwarcie w stanie bezprądowym.
  • Poziom 30  
    Kolega Bonawentura ma rację opisany system mam zamontowany w domu i sterowany przez Eurostera od kilku lat i sprawuje się bez zarzutu
  • Poziom 17  
    Zgadza się ja też jestem na etapie projektowania domu i też będę coś takiego robił na rodzielaczu.

Do kolegi Mpr:
    Elektrozawory odradzam. Przetestowałem i strasznie hałasują na rurach metalowych jak u mnie przy bojlerze.
  • Poziom 9  
    Po dość długiej przerwie postanowiłem pociągnąć temat...
    Dziękuję za rady odnośnie sterowania zaworami. Osobiście nie przypadło mi do gustu rozwiązanie z głowicami termoelektrycznymi. Po prostu nie podoba mi się konieczność ciągłego ich zasilania. Wiem, że pobierają tylko 2W, ale jakoś nie jestem przekonany.
    Dużo "fajniejsze" wydaje mi się przerobienie tanich głowic elektronicznych (takich z programatorem noc/dzień, małym silniczkiem z przekładnią i zasilaniem z baterii). Nawet kupiłem i rozebrałem taką głowicę... przy odrobinie pomysłowości powinno udać się ją przerobić. Silniczka prawie nie słychać w czasie pracy, więc nie ma mowy o hałasie. Pobiera znikomą moc, więc zasilać można byle drucikiem (np. po skrętce razem z magistralą sterującą). Najtrudniejsze będzie zrobienie czujnika położenia zaworu, który w sumie nie jest konieczny, ale bardzo ułatwiłby sterowanie.

Trochę mnie martwi, że Dallas wciąż wycofuje z produkcji kolejne układy 1-wire. W paru miejscach systemu będę potrzebował przetworniki cyfrowo-analogowe. Idealnym rozwiązaniem byłyby układy DS2890P (potencjometr cyfrowy 1-wire w obudowie TSOC). Niestety już nie są produkowane. W sprzedaży w Polsce znalazłem tylko pozostałości magazynowe, ale w okrojonej wersji TO92 (regulowany rezystor, a nie potencjometr). Może ktoś ma kilka gdzieś w szufladzie niepotrzebnych i chciałby się pozbyć? Chętnie przygarnę za rozsądną cenę...
  • Poziom 19  
    William Bonawentura napisał:
    2) Zastosować instalację rozdzielaczową, zaś belkę rozdzielacza uzbroić w zawory grzybkowe 28mm i do nich wmontować głowice termoelektryczne.

Nie znam się na tym - dlatego pytam czy takie zawory grzybkowe z głowicą termoelektryczną - będą się sprawdzały z czujnikiem otwarcia okna?

Ile mniej więcej kosztuje taki komplet zawór + głowica?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Na czym ma polegać współpraca z czujnikiem okna?
    Czy chodzi Ci o to, żeby w czasie wietrzenia zawory nie owierały sie na max tak jak się to dzieje w zwykłych zaworach termostatycznych?
  • Poziom 19  
    Głowica programowalna Honeywell - HR20
    "...Funkcja "otwarte okno" powoduje zamkniêcie zaworu jeoeli temperatura
    spadnie o 1.5 °C w ciągu 3 min. Normalne dzia³anie jest
    przywrócone poprzez a) przekrêcenie pokrêt³a, b) wzrost temperatury
    lub c) po 30 minutach..."
    http://www.honeywell.com.pl/pdf/automatyka_domow/armatura_grzejnikowa/HR20_K.pdf

Ja mam coś takiego (5 szt) i bardzo sobie chwalę, ale myślę o rozbudowie systemu i rozwiązanie Bonawentury.
  • Poziom 9  
    Starkes napisał:
    Nie znam się na tym - dlatego pytam czy takie zawory grzybkowe z głowicą termoelektryczną - będą się sprawdzały z czujnikiem otwarcia okna?

Ile mniej więcej kosztuje taki komplet zawór + głowica?

Wydaje mi się, że razem z "William Bonawentura" mieliśmy na myśli takie głowice:
    http://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_mt.html
    Kosztują jakieś 160zł. Nie wiem ile kosztuje zawór i jaki powinien być.
    W moim przyszłym mieszkaniu mam mieć już rozdzielacz z zaworami na każdym wyjściu (bez głowic). Poza tym mam mieć standardowe grzejniki ze standardowymi głowicami termostatycznymi. Głowice można będzie zdjąć, lub ustawić na MAX i powierzyć sterowanie automatyce.
    Jeśli stosować tego typu rozwiązanie, to czujnik otwarcia okna trzeba już zrobić porządnie - elektronicznie - kontaktron czy co kto lubi podłączony do centrali sterującej.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Aby uzyskać pełen komfort, należy głowice zaproponowane przez Mpr połączyć z dowolnymi sterownikami radiowymi. Zero przewodów, możliwość umieszczenia sterownika w dowolnym optymalnym miejscu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Temat się trochę przeciąga, ale na razie muszę czekać na zakończenie budowy, więc niewiele mogę zrobić. W ramach wykonywania ogrzewania podłogowego, deweloper zainstalował mi dwa rozdzielacze, jeden do grzejników, drugi do podłogówki (z pompą). Na każdym obwodzie ogrzewania jest zawór z siłownikiem MT4 i kawałkiem przewodu. Tych siłowników nie miałem w umowie, ale dali.
    W dalszym ciągu jednak zastanawiam się nad domową przeróbką zaworu HR20. Po rozebraniu na drobne kawałki stwierdziłem w środku mały silniczek prądu stałego oraz impulsator na podczerwień (z lusterkiem na jednym z kółek przekładni). Wystarczy wymienić płytkę sterownika na własną i wyprowadzić kabelki. Zamierzam zrobić do tego sterownik na 1-Wire z układem DS2423.
    Problem mam tylko z dostępnością tego układu. Chyba muszę zamawiać z hurtowni w Chinach. Mam nawet ofertę po $2,5/sztukę, tylko przesyłka około $40. Może są jacyś chętni na zrzutkę?
    To jeszcze trochę potrwa, ale na pewno odezwę się, gdy uda mi się zrobić jakiś prototyp.
  • Poziom 11  
    Witam, chcę również zastosować "sterowanie strefowe ogrzewania" u mnie będzie tyle stref ile pomieszczeń, czyli dużoo siłowników. W każdej strefie będzie się znajdował termostat pokojowy podłączony do centrali alarmowej, a ta będzie odpowiednio sterowała siłownikami, dzięki temu mogę sterować dodatkowo z każdego pomieszczenia w którym znajduje się manipulator każdą strefą w domu co wy myślicie na ten temat ?