Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV GRAETZ CTV-BT37C uszkodzona przetwornica na KA3S0765RF

12 Jan 2011 20:37 1310 2
  • Level 14  
    Witam mam chasis TV 84 Graetz, stwierdziłem, że układ KA3S0765RF jest spalony / duża dziura po środku scalaka/. Wymieniłem na nowy, bezpiecznik też wymieniłem -3,15 A. Układ startuje, ale ma za małe napięcia wyjściowe po wtórnej stronie trafo. powinno być 110V, a jest 57V, zasilające powielacz PET22-08 oraz tranzystor BU 2508 DX. Obawiając się, że jest uszkodzony tranzystor BUxx, wyjąłem go z druku, ale napięcie dalej pozostało 56V. Wyjąłem też dławik L501, ażeby definitywnie odciąć obciążenie na wyjściu 110 Voltowym , ale i to nie pomogło. Układ KA3S0765RF jest zasilany na 3 nóżkę poprzez rezystor R502-100k/1W, wyjąłem ten rezystor i zasilacz milknie... Ze schematu wynika, że powinien poprzez ten rezystor zainicjować pracę i następnie już z trafa przetwornicy powinien dostać napięcie i "rozkręcić" się. No niestety z trafa nie dostaje nic... Na 4 nóżce ma diodę zenerkę i transoptor, ale tu nie ma też żadnego napięcia. Nóżka 2 jest na masie, jest jeszcze nóżka 5, która powinna dostać napięcie z trafa tak samo jak i nóżka 2 /Vcc/, ale jak już pisałem nic tu nie ma. Skończyły mi się już koncepcje naprawcze - może przetwornica-scalak jest wadliwa?
    Poniżej różne schematy z których staram się coś zrozumieć:
    TV 84 Crowna https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5113684#5113684[url=]Link[/url]
    TV 84 Provision

Załącznik dodany nieprawidłowo- skasowałem- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html p. 4 [bogred]
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Service technician RTV
    Quote:
    Na 4 nóżce ma diodę zenerkę i transoptor,

Te elementy też wymieniłeś ?
    Zaniżone npięcie to gł.wina elementów R w ok. TL431 po wtórnej stronie transoptora w FPS Fairchild Power Switch

Wadliwe partie KA3S0765RF można zamieniać (bez zmian w ukł.) na KA3S0680RF

zasada pracy tych PSU na Link

Aha poczytaj o Samsung CK-2085VR chassis S15A ,ma ten sam scalak w zasilaczu.
  • Level 14  
    Witam. Dzięki za podpowiedź ;) . Sprawdziłem rezystory po pierwotnej stronie transoptora TLP - są OK. Wtórna strona ma w obie strony przepływność z jakąś niedużą rezystancją. Nie miałem transoptora TLP721f, włożyłem CQY12BP - nie zadziałało. Ponowne pomiary na wtórnej stronie transoptora, jest ciągle mała rezystancja pomiędzy C i E transoptora. Wymieniłem zenerkę 3,9V - zwarta, szeregowy kondensator z nią 0,1 uF - zwarty. Teraz na 4 nóżce stabilizatora, jest dużo inaczej - jest w końcu duża rezystancja. Odpalam TV - ciągle nie startuje. Przy okazji pomiar napięcia na 5 nóżce, powinno być 8,2V, nie ma nic. Wymieniłem zenerkę na 8,6V/ tylko taką znalazłem/ oraz drugą 5,6V. Odpalam - przetwornica buczy inaczej, coś strzela... - wyłączyłem. To chyba na wysokim walnęło. Odpinam obciążenie przetwornicy / wylutowałem dławik/ i wpinam żarówkę 40W/230V na obciążeniu wyjścia +110V. Żarówka świeci ;) Tylko co dalej, tranzystor BUxx jest nowy, przetwornica WN stara. Muszę się zastanowić jak się zabrać za następną część tego TV, czyli układ wysokiego napięcia...
    Chyba się rozpędziłem miało być 110V a jest 220V na wyjściu przetwornicy...pewnie zmieniony transoptor nie pasuje do układu. Muszę posiedzieć i pomierzyć trochę napięcia.
    Znalazłem transoptor TLP721, wlutowałem i ... już po sukcesie, żarówka przestała świecić. Gdy zewrę diodę w transoptorze, to przetwornica się wzbudza i generuje jednosekundowe impulsy /żarówka zapala się i gaśnie...itd/, jest potencjometr przy transoptorze, ale nic nie zmienia.
    Dlaczego przy CQ12 szalało napięcie na maxa, a przy TLP napięcie siadło. Źle chyba działa sprzężenie zwrotne, na tym transoptorze. Pewnie przy CQ12 nie było wcale ograniczenia napięcia. Musi być coś jeszcze źle...
    A ta żarówka 40 W może mi teraz obciążyć zasilacz...?