Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix?

pogromca22 12 Jan 2011 21:01 3748 9
    pogromca22
    Level 12  
    Witam wszystkich. zostałem posiadaczem powermixera phonic 740, niestety tylni panel czyli zasilacz i końcówka zostały spalone po czym zdemontowane i wyrzucone jednak panel przedni, czyli mixer są nietknięte. Chciałbym go wykorzystać, zrobić z tego zwykły pasywny mixer. Mam odczynienia z obsługą tego sprzętu na co dzień, jednak nie mam doświadczenia co do elektroniki, dlatego proszę o pomoc fachowców.

Co od siebie? po odwróceniu panel wygląda okej, elementy wyglądają przyzwoicie a ścieżki niepopalone, płytka z wejściami/wyjściami podpięta kostkami pod płytkę sterującą. Jednak z jednego rogu mam kostkę przewodów, 13 szt. kolejno:
    -czarny, biały, szary, fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, 2x (czarny, biały, wchodzące w jeden szary), brązowy, czarny.

Wg mnie część z tych przewodów potrzebna jest do zasilenia mixera(któryś pewnie z nich to phantom 48v i tak dalej...) a kilka to wyjścia sygnałowe idące do końcówki. Nie jestem w stanie rozszyfrować który do czego i jakie zasilanie do którego przewodu jest potrzebne aby korzystać z konsoli, pomijając końcówkę. Proszę o pomoc w tym "projekcie"/ przeróbce. Rozszyfrowaniu tych przewodów, jakie zasilanie muszę doprowadzić bo chyba tylko to jest problemem.

Dorzucam kilka fotek i oczywiście do pomocy instrukcje ze schematem.

schemat:
    http://www.connevans.com/instructions/40SFSYS10_user_manual.pdf

Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix? Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix? Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix?
    themichal
    Level 17  
    Ja bym poszukał tego zasilacza z wzm i byś nie musiał dorabiać źródła zasilania.
  • Helpful post
    stasiekm
    Level 30  
    1 zdjęcie:
    Sygnał do końcówki to drugi i trzeci przewód od prawej (szary, ekranowany)
    Wyjścia masz też na frontowym panelu :
    Gniazda Main i Monitor.
    Masę znajdziesz przez sprawdzenie który z przewodów łączy się z masa gniazd .
    +/- zasilania (12-15V) znajdziesz przez znalezienie pinów złączki podłączonych do nóżek odpowiednio 8 i 4 wzmacniaczy operacyjnych (układy na wysokości ~korekcji kanałów).
    Na drugim zdjęciu widać płytkę efektu DSP -ma on pewne osobne zasilanie 3,3-5V oraz ewentualnie +/-15V, które znaleźć będzie dużo trudniej.
    Pin Phantom będzie pewnie połączony z włącznikiem na płycie czołowej.
    Możesz też wykręcić płytę z gniazdami i zobaczyć, czy koło złączki nie ma opisu pinów (od strony elementów) -czasami się trafia ;)
    pogromca22
    Level 12  
    1.możliwe żeby masa to był przewód który widać na zdjęciu 2 (pierwszy post) na dole grubszy czarny, był przykręcony do metalowej płyty która odziela mixer od końcówki, wydaje sie ze to moze być to.

2. Udało mi sie wykopać ze śmietnika spalony zasilacz, moim zdaniem końcówka mocy to jeszcze 3, oddzielny element którego nie udało mi się znaleźć. zasilacz jest od wyższego, mocniejszego modelu Phonic 1062, parę podzespołów dosyć mocno przysmażonych m.in. z tego co na pierwszy rzut oka jeden większy tranzystor, kilka rezystorów i jakiś scalaczek. Jednak jest podobna kostka przewodów która prawdopodobnie napędzała mixer. dopasowałem po kolorach, wygląda to jak na załączonym schemacie narysowanym dla rozjaśnienia sytuacji, kilka kolorów jest bez pary, co to moze być? jutro postaram sie zdobyc, przypalone elemnty wymienic, i sprawdzic czy takie dopasowanie zasili mixer.

Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix? Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix? Powermixer Phonic 740 - jak wykorzystać panel/mix?
    Marek2006
    Level 29  
    Mając schemat można coś takiego naprawić ale instrukcja użytkownika, którą załączyłeś zawiera jedynie schemat blokowy a nie elektryczny. To nie przyda się do naprawy.
    Trudno mi uwierzyć, że ktoś wyrzuca takie elementy do śmietnika (a Tobie jednak udaje się je odnaleźć). Wszystko da się naprawić, to jest jedynie kwestia kosztów. Czasem to się opłaca, a czasem nie. Zasilacz impulsowy do prawidłowego działania może wymagać większego obciążenia. W szczególności, przy naprawie takich zasilaczy należy zachować daleko idącą ostrożność - na niektórych elementach jest napięcie sieci i ich dotknięcie może się źle skończyć.
    Najlepiej jakbyś znalazł ten trzeci, brakujący element i wszysko razem naprawił.

Marek
    pogromca22
    Level 12  
    Udało mi się znaleźć w końcu,tak jak kolega przedmówca miał racje schemat elektryczny http://www.schematicsunlimited.com/download.p...phonic&file=phonic-powerpod-740-schematic.pdf
    na stronie 14 jest to czego szukałem. teraz czy ktoś mógłby mi pomóc i trochę rozszyfrować na łatwiejsze dla zrozumienia dla niedoświadczonych ludzi symbole? (LIMIT1,2 V_LED G_LEDi oznaczenia tych symboli) z góry bardzo dziękuje
    Marek2006
    Level 29  
    Mam poważne obawy co do tej naprawy, bo to są zupełnie elementarne oznaczenia i raczej nie jest to czego szukasz. To są oznaczenia magistral w mikserze; G_LED jest skrótem od GROUND LED (masa), V_LED to po prostu zasilanie diód LED, LIMIT jest skrótem od LIMITER i sygnalizuje ograniczenie sygnału.
    Przede wszystkim musisz rozumieć schemat jako całość. Bez tego spędzisz wieczność na próbach zrozumienia działania poszczególnych elementów (a tu jest ich bardzo dużo) i zdecydowanie taniej będzie kupić nowy mikser niż naprawiać to.

EDIT: natomiast uruchomienie samego miksera z innym zasilaczem powinno być proste. Musisz zidentyfikować zasilanie (a przeważnie są to typowe napięcia do wzmacniaczy operacyjnych i ewentualnie do zasilania PHANTOM). To czego szukasz jest na stronie 13 (schemat zasilacza). Na gnieździe HEADER 10 masz napięcia +/-23V i +68V. Pierwsze dwa są prawdopodobnie stabilizowane później do +/-15V, a trzeci do +48V. Więc albo naprawisz ten zasilacz, albo zrobisz drugi z takimi właśnie napięciami.

Marek
    pogromca22
    Level 12  
    Jeśli chodzi o czytanie schematów to ja niestety jestem w lesie, jedyne co to mogę trochę je rozpracować na logikę. Chyb zdecyduje się żeby dobrać porostu jakiś inny zasilacz, tak będzie najłatwiej. Możesz mi powiedzieć drogi kolego jaki prąd muszę dać na pin z tymi +15V i +5V, czy to nie ma znaczenia?
    a jeszcze jeśli chodzi o napięcie ujemne, to chyba muszę tam jakoś odwrócić, coś mi znajomy mówił że wstawić odwrotnie diodę impulsowa i jeszcze coś dołączyć, czy tak?
    Marek2006
    Level 29  
    pogromca22 wrote:
    Jeśli chodzi o czytanie schematów to ja niestety jestem w lesie, jedyne co to mogę trochę je rozpracować na logikę. Chyb zdecyduje się żeby dobrać porostu jakiś inny zasilacz, tak będzie najłatwiej. Możesz mi powiedzieć drogi kolego jaki prąd muszę dać na pin z tymi +15V i +5V, czy to nie ma znaczenia?
    Nie chcę Cię zniechęcać ale niestety nie tylko z czytaniem schematów jesteś w lesie. Również z ogólną wiedzą z elektroniki. W tej sytuacji nie masz szans na naprawę zasilacza impulsowego.
    Nie wiem skąd wziąłeś napięcie +15V. Na schemacie wyraźnie widać, że mikser jest zasilany napięciem +23 i -23V. Na płycie są stabilizatory, które obniżają to do 15V. Część cyfrowa jest zasilana napięciem 5V ale też jest stabilizator i napięcie zasilania pewnie jest w granicach 9-10V. Ale radzę najpierw uruchomić część analogową. Wyprowadzenia gdzie podłączyć zasilanie są podane na schemacie. Druga część HEADER 10 jest na stronie 20-tej. Prąd nie są podane ale są bezpieczniki 1A i z tego można wysnuć odpowiednie wnioski.
    pogromca22 wrote:

a jeszcze jeśli chodzi o napięcie ujemne, to chyba muszę tam jakoś odwrócić, coś mi znajomy mówił że wstawić odwrotnie diodę impulsowa i jeszcze coś dołączyć, czy tak?
    Ten znajomy wie jeszcze mniej niż Ty - nie słuchaj go. Potrzebujesz symetryczny zasilacz +/-23V.

Marek
    pogromca22
    Level 12  
    Marek2006 wrote:
    Nie chcę Cię zniechęcać ale niestety nie tylko z czytaniem schematów jesteś w lesie. Również z ogólną wiedzą z elektroniki.

Nie mówię że nie, niestety poziom kształcenia praktycznego w szkołach o profilach technicznych jest na ubogim poziomie... W każdym razie dziękuje za wyrozumiałość i cierpliwość.

Ale wracając do tematu spróbuje znaleźć w miarę możliwości takie zasilacze, wcześniej jednak możne sprawdzę sprawność mixera w szkole na zasilaczu laboratoryjnym. Tak więc narazie sprawę zawieszam, nie mniej jednak dziękuje za pomoc:)