Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja stacji PT-968

maxdila 02 Sty 2012 17:51 29845 56
    servgsm
    Poziom 23  
    Hrabia322 napisał:
    Witam też mam takie cudo i mam z nim jeden problem.
    hot sam się uruchamia od zakłóceń w sieci jak tego się pozbyć ?

To jest kolejny minus tego ustrojstwa. Też mam ten problem.
    Hot jest sterowany z mikroprocka - tam jest jakaś atmega. Właśnie myślałem, czy przypadkiem kondensator filtrujący przed trafem nie rozwiąże sprawy.

Aczkolwiek przyznam, że po dowalenie krowy 2200uF za mostkiem delikatnie zniwelowało zarówno ten, jak i inne odchyłki od normalnej pracy.
  • Fabryka prądu
    kurek
    Poziom 12  
    A czy komuś przytrafiło się coś takiego: Ogólnie stacja mało używana- HOT chodził może ze 3 razy i jakoś tam chodził. Od dziś zaczęło mi robić takie cudo że odrazu po starcie włącza się grzałka nawet przy wyłączonym przełączniku ale nie włącza się kompresor. Potrafi rozgrzać kolbę do czerwoności i może czasami włączy się kompresor a czasem nie.. I tak sobie schładza tą grzałkę i schładza aż przy jakiś 140 stopniach zawsze zaczyna grzać od nowa. Przy tym coś strasznie w środku buczy- trzeszczy- ale to nie trafo. Czy to jest jakiś nowy objaw wieszania się procesora (przy okazji to nie jest atmega tylko 52 atmela) czy po prostu coś mam ewidentnie upalone- chociaż nic nie widać tam na pierwszy rzut oka.
    artek130
    Poziom 11  
    Witam.

Czy może ktoś wie jaki transformator użyć. U mnie bez powodu, pewnego razu, po włączeniu do sieci usmażył się. Widzę na dołączonych zdjęciach ze jest tam 12/24V. Pytanie jakiej wydajności prądowej ?
  • Fabryka prądu
    maxdila
    Poziom 15  
    24V to najczęsciej zasilanie grzałki lutownicy która na oko ma nie więcej niż 40W.
    Więc potrzebny ci teoretycznie transformator około 12V/2A i 24V/2A.
    k0niu
    Poziom 23  
    Hrabia322 napisał:
    Witam też mam takie cudo i mam z nim jeden problem.
    hot sam się uruchamia od zakłóceń w sieci jak tego się pozbyć ?

To jest kolejny minus tego ustrojstwa. Też mam ten problem.
    Hot jest sterowany z mikroprocka - tam jest jakaś atmega. Właśnie myślałem, czy przypadkiem kondensator filtrujący przed trafem nie rozwiąże sprawy.

Aczkolwiek przyznam, że po dowalenie krowy 2200uF za mostkiem delikatnie zniwelowało zarówno ten, jak i inne odchyłki od normalnej pracy.

Witam,
    zrobiłem podobnie - duży kondensator na linii 5V zbocznikowany 100uF do tego rezystory podciągające do + na portach służących do komunikacji z HOTAIR i chwilkę podziałało cudnie, ale obecnie problem powrócił - cały czas gdy tylko włączę lutownicę pokazuje przegrzanie HOTAIRa i nie da się z tym nic zrobić. Zauważyłem jedynie, że po dłuższej pracy (jakaś godzina) naciśnięcie przycisku reset pomaga.

Co to może być?
    KGS
    Poziom 23  
    Witam !
    Z takimi zakłóceniami na linii czujnika-termopary walczyłem ekranując przewody i dając równolegle na wejściu termopary-czujnika temp. do PCB kondensator 47n.Pozdrawiam!
    k0niu
    Poziom 23  
    KGS napisał:
    Witam !
    Z takimi zakłóceniami na linii czujnika-termopary walczyłem ekranując przewody i dając równolegle na wejściu termopary-czujnika temp. do PCB kondensator 47n.Pozdrawiam!

Próbowałem i tego - niestety nadal to samo. Dodam, że HOTAIR działa poprawnie jak już zacznie.
    servgsm
    Poziom 23  
    Widzę, że temat cały czas się kręci wokół typowych wad tego urządzenia. Niestety jakbym nie kombinował, za nic nie mogę ich zniwelować.

Pewnego dnia się wkurzyłem i zacząłem projektować sterownik na miejsce tego, co jest aktualnie. Idzie to mozolnie - wiadomo, rodzinka, praca... Ale jakoś idzie.
    Jak będę miał coś gotowego, to dam znać. Mam nadzieję, że jakoś da radę doprowadzić to do ideału :)

Napiszcie mi Panowie tylko taką sprawę... Wiem, że pewnych spraw się nie da osiągnąć, ale chciałbym, aby urządzenie było jak najbardziej precyzyjne. Jakie są typowe wahania temperatur kolby i hota w urządzeniach z półki pół lub profesjonalnej?

Pozdrawiam,
    Bartek.
    larson04
    Poziom 14  
    servgsm napisał:
    Pewnego dnia się wkurzyłem i zacząłem projektować sterownik na miejsce tego, co jest aktualnie. Idzie to mozolnie - wiadomo, rodzinka, praca... Ale jakoś idzie.
    Jak będę miał coś gotowego, to dam znać

Może wiesz jaki typ czujnika temperatury siedzi w kolbie hotair?
    Chciałbym wykorzystać taką kolbę we własnym projekcie,ale muszę znać typ czujnika.

Pozdrawiam,
    Tomek
    servgsm
    Poziom 23  
    Wygląda mi to na zwykłą termoparę. Bodajże typu K.

W środku tygodnia postaram się tam zajrzeć i Ci napiszę dokładnie, ale na 99% będzie to termopara K.

Co z resztą jest to fajna sprawa, bo K jest dość liniowa jak na bierny element i czułość wynosi coś około 45µV/°C. Ponadto ustrojstwo to jest tanie i wytrzymuje spore temperatury (nawet ponad 1000°C).
    Tak więc polecam z czystym sumieniem :)
    larson04
    Poziom 14  
    Jak w ogóle jest termopara ,to już jest dobrze.
    Grzałka jest na 230V?Jaka jest jej moc?
    Mam taką pompkę, jak w PT-968.Czy jest wystarczająca do tej kolby.
    Czy regulacja przepływu powietrza, za pomocą zaworu dławiącego od pneumatyki, sprawdzi się?Czy lepiej regulować elektronicznie jej wydajność?
    Wiem,że dużo pytań, ale nigdy nie miałem jej w reku,a wydaje mi się ,że będzie dobra do mojej stacji.
    servgsm
    Poziom 23  
    Grzałka wygląda mi na 230V AC.
    Producent podaje, że pożera 550W mocy.

Nie mogę znaleźć PT-168. Mógłbyś podrzucić jakiś link, albo podać rodzaj i parametry pompy?

Odradzam regulację zaworem. Jest to niepotrzebne męczenie pompy i skracanie jej żywotności. Najlepiej sterować fazą poprzez słynny układ optotriaka (np. MOC4041) + triaka BT136. Wiele regulacji na tym zrobiłem i żadna nie zawodzi.

Wracając do tematu pompy, zastanawiałem się jeszcze nad zastąpieniem jej turbinką (np. taką od laptopa, tylko troszkę mocniejszą). U mnie pozostaje to na razie jako pomysł, ponieważ cierpię na chroniczny brak czasu, ale jakby ktoś nie miał tej przypadłości, polecam przetestować :)

"Kto pyta nie błądzi" :)

Pozdrawiam,
    Bartek.
    servgsm
    Poziom 23  
    misiupan napisał:
    Hot air z turbinką można kupić za jakieś ~100zł.
    Samą turbinkę można wykorzystać z suszarki do włosów.

Dobrze kolega pomyślał.
    Jednak tak jak było z moją stacją, kupiłbym ją i przerobił, ponieważ oryginalne sterowniki w sprzęcie za tą cenę wołają o pomstę do nieba. Plus z tego taki, że mamy już fajną obudowę i całe ustrojstwo grzewcze.

Z suszarką też popieram. Zwykle łopatki są ustawione pod dużym kątem i dobrze tłoczą powietrze. Jednak wadą jest głośność pracy (choć pompy też nie należą do cichych.

Pozdrawiam,
    Bartek.
    larson04
    Poziom 14  
    Popełniłem literówkę,chodziło mi o PT-968,już poprawiłem.
    Pompkę mam, jak w tej stacji w pierwszym poście, na poprzedniej stronie.
    Mógłbyś podrzucić schemacik sterowania wydajnością pompki z MOC4041 i triakem?
    servgsm
    Poziom 23  
    Pompa od PT-968 jest jak najbardziej w porządku. Zasilanie ma z 230VAC, a sterujesz też układem z triakiem.

Sterowanie z mikroprocka:

Sterowanie potencjometrem (zamiast optotriaka jest diak)

Z potencjometrem robiłem kiedyś sterowanie do żarówek. L1 wtedy zastąpiłem z tego, co pamiętam jakimś rezystorem. Jeżeli zainteresuje Cię ten wariant, postaram się o wartości elementów.
    KGS
    Poziom 23  
    Witam !
    Sterownik do pomp membranowych - brzęczyków prod. niemieckiej

Elementy :
    Triak MAC97A8 - 0,6A/600V (obudowa TO-92) lub odp.
    P - potencjometr 500k B - logarytmiczny - najlepiej z izolowaną ośką
    C1 , C2 100n 630V raster 10mm
    R1 10k - min 0,5W montowany pionowo węglowy lub metelizowany 1W - ten sam wymiar
    R2 22k - min 2W montowany pionowo węglowy lub metalizowany
    D - Diak DB3
    PR - 200k raster 5mm - pionowy

PCB jest w formacie SprintLayoyt 5.0 (bezpłatny viewer do pobrania z Abacom-online.de )

Tem prosty układzik stosowany był w nieco starszych, dużych pompkach-brzeczykach membranowych. Ponieważ dobrze współpracuje z elektromagnesami (zakres regulacji) dzielę się posiadaną dokumentacją (schematu niestety nie rysowałem). Wykonałem ten układ na podstawie oryginału, przy naprawie w/w sprzętu.
    Pozdrawiam !
    servgsm
    Poziom 23  
    Dzięki @KGS!
    Pozwolę się wtrącić do Twojej wypowiedzi. MAC97AB jest aktualnie ciężko dostępnym triakiem. Proponuję użyć właśnie BT136-600. Jest dość popularny, też do 600V, steruje sprawnie nawet silnikami szczotkowymi, obsługuje natężenie do 4A, a jego cena zwykle nie przekracza 1,5zł.
    KGS
    Poziom 23  
    Nie dalej jak miesiąc temu wykonywałem ten sterowniczek i bez problemu na znanym portalu aukcyjnym bez problemu kupiłem te triaki - MAC97A8 , co już w swoim poprzednim poście poprawiłem.
    Zgadzam, się, że BT136 - 138 "wytrzyma" większy prąd, jednak uważam, że do regulacji pompki membranowej z elektromagnesem wystarczy jak w oryginale MAC97A8 i jego prąd 0,6A / 600V. Do regulacji silników szczotkowych daję U2008B i BT 138 / 600 (+gasik RC 100n/630V i 100R/2W). Leniwy jestem i uważam, że raz solidnie zrobić i mieć spokój nie poprawiając więcej. Pozdrawiam !
    RitterX
    Poziom 37  
    servgsm napisał:

...
    Wracając do tematu pompy, zastanawiałem się jeszcze nad zastąpieniem jej turbinką (np. taką od laptopa, tylko troszkę mocniejszą). U mnie pozostaje to na razie jako pomysł, ponieważ cierpię na chroniczny brak czasu, ale jakby ktoś nie miał tej przypadłości, polecam przetestować :)

"Kto pyta nie błądzi" :)

Pozdrawiam,
    Bartek.

Obawiam się ,że problemu pompy w PT-968 nie rozwiążesz wentylatorkiem z laptopa albo ciut mocniejszym. Aby pokonać opór wsteczny węża silikonowego potrzebna jest pompa nie tyle o sporym przepływie co o sporym ciśnieniu wyjściowym. Jeśli już to np. turbinka odśrodkowa z samochodowego odkurzacza na 12V. Podobnego typu turbinki spotykane są w fabrycznych stacjach HA bez kompresora z doprowadzeniem powietrza silikonową rurką do uchwytu z grzałką.
    servgsm
    Poziom 23  
    @KGS, zwracam honor. Patrzyłem tylko na TME.

@RitterX
    Obawiam się, że masz rację. Denerwuje mnie głośna praca pompy gdy lutuję (a lutuję zwykle późnym wieczorem, gdy domownicy już się kładą spać). Przed chwilą zrobiłem prowizoryczną klateczkę na wentylator z komputera (80mm) i pomimo szczelności, wentylator nie daje rady odessać kompletnie nic.
    Ma ktoś pomysł na cichą pracę odsysacza?
    RitterX
    Poziom 37  
    @Servgsm tutaj masz link by obejrzeć sobie taki wentylator wewnątrz produkowanej stacji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2420704.html#11620444

Problem wentylatora do odsysacza cyny wygląda jeszcze gorzej. Po prostu by wytworzyć wystarczające podciśnienie potrzeba pompy membranowej. Można oczywiście zejść z jej mocą stosując dodatkowy zbiornik podciśnienia przy założeniu, że cały czas nie odsysamy.
    KGS
    Poziom 23  
    Witam !
    Obserwuję ten temat ponieważ powoli "składam" - buduję sobie stację lutowniczą 5w1 stoję przed ty samym dylematem w postaci pomp-turbin. Mają Koledzy rację co do głośnej pracy dostępnych i małych wentylatorów-pomp (nadmuch). Wentylatory promieniowe i osiowe z silnikiem szczotkowym to faktycznie "wyjce". Testuję różne i nie specjalnie sobie wyobrażam taki hałas przez cały czas pracy stacji. Nie zachwyca mnie również zakupiona W Diolut http://diolut.pl/pompa-kompresor-do-stacji-aoyue-968-hot-air-p-2904.html z powodu hałasu, wibracji i kiepskiej wydajności nadmuch-ssanie. Ponieważ często przydaje się silny nadmuch (Hot) gorącego powietrza zdecyduję się chyba na turbinę od profesjonalnej (używanej w salonach fryzjerskich) suszarki Philps Salon Classic 1600, która o dziwo i przy większej wydajnośći pracuje ciszej niż mniejsza, a mająca wyższe obroty turbina od suszarki turystycznej (też niezła wydajność). I tak będę jeszcze walczył z jej wytłumieniem. Drugą sprawą jest odsysacz. Wybrałem sobie kolbę-pistolet http://diolut.pl/kolba-rozlutownicy-do-stacji-zd915-zd917-24v-80w-p-1958.html , ponieważ odpowiada mi jej moc. Doświadczenia z pompami próżniowymi-podciśnieniowymi pokazały, że ciężko znaleźć coś do pracy ciągłej i zapewniającego podciśnienie przynajmniej -0,8 kp/cm2. Ponieważ to kolejny hałaśliwy element zdecydowałem się na akumulator podciśnienia - zbiornik + elektrozawór załączany stykiem w w/w/kolbie rozlutownicy. Ponieważ pompa łopatkowa mnie rozczarowała hałasem będę raczej obstawiał pompę z inhalatora do nebulizacji-inhalacji. Cały inhalator do pracy ciągłej kosztuje tyle co Pompa kompresor do stacji Aoyue 968 Hot air i to z przesyłką. Podciśnienie dobija nawet do -1 kp/cm2. Na znanym portalu aukcyjnym można kupić takie inhalatory o poziomie głośności <50db i pompą z silnikiem indukcyjnym. Inhalator mam w domu z powodów zdrowotnych, więc mam jakieś porównanie. Przedstawiłem tu efekty własnych poszukiwań i (być może subiektywnych) obserwacji. Pozdrawiam !
    misiupan
    Poziom 35  
    Ciekawym i mało hałaśliwym rozwiązaniem jest kolba stacji 858D. Muszę przyznać że miło mnie zaskoczyła ta stacja pod tym względem. Minusem jest sterowanie które jest dość uciążliwe. Stacja ma czujnik odłożenia kolby na uchwyt co jest drugim plusem. Grzałka nawinięta jest na karkasie, cylindrycznie i nic się nie rusza jak to bywa w innych stacjach gdzie grzałka to ,,kłębek" drutu luźno umieszczony na trzpieniu.
    larson04
    Poziom 14  
    Czy regulator j-219 będzie dobrym rozwiązaniem regulacji wydajności nadmuchu kompresora?
    Próbowałem regulować układem z U2008 ,ale pompka w ogóle nie ruszała.
    Modyfikacja stacji PT-968 Modyfikacja stacji PT-968
    servgsm
    Poziom 23  
    jakikolwiek sensowny układ na triaku jest wskazany.
    W omawianej stacji lutowniczej do sterowania pompą również jest wykorzystywany triak sterowany transoptorem.
    larson04
    Poziom 14  
    Zastosowałem regulator z postu powyżej.Bardzo dobra regulacja nadmuchu.
    Mam jeszcze pytanie co do wyboru konkretnej kolby na gorące powietrze.Chodzi mi o jakość ,są za ok 35zł kolby do różnych stacji HA, ale są i AOYUE za ok 100zł sama kolba .Czy ona jest lepsza niż te tańsze?Jaką kolbę HA byście polecili do stacji diy z kompresorem dwa posty wyżej?