Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie żarówek do żyrandolu

12 Sty 2011 22:47 5964 8
 • Poziom 10  
  Witam,
  Temat pewnie tak banalny że aż wstyd pytać.
  Ostatnio starsza sąsiadka prosiła mnie o wymianę żarówek w jej żyrandolu, ponieważ co chwilę się przepalają. żyrandol ma dwa poziomy (dolny 6 żarówek, górny 3) załącza się je za pomocą podwójnego włącznika. Jaki jest powód częstego spalania żarówek? Jaką moc powinny posiadać podłączone do żyrandolu żarówki? Według jakiego wzoru obliczyć ich wartość?
  Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Nie, to nie tak, żarówki w żyrandolu nie sa połączone szeregowo (chyba że taki żyrandol), tylko równolegle. W każdym razie ja jeszcze nigdy nie widziałem żarówek na 25V. Jeśli po wykręceniu jednej żarówki gasną wszystkie to faktycznie, coś jest po udziwniane w żyrandolu. Jeśli połączone równolegle, to moc nie gra roli, byleby nie były za mocne, by gwinu nie poniszczyć...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zresztą jeśli byłyby szeregowo, to nie 230/9 tylko 230/6 dla sekcji 6-żarówkowej i 230/3 dla 3-żarówkowej. Bez sensu...

  Dobra, widzę, że post autora został zmieniony, teraz będzie, że gadam bzdury :)
 • Poziom 38  
  Niedługo do wymiany żarówki trzeba będzie mieć studia z doktoratem :D
  Wszystko zależy od jasności jaką chcesz uzyskać i od wytrzymałości opraw z kloszami. Praktycznie wszystkie żyrandole 60W wytrzymają (do to w sumie 540W czyli bardzo jasno). Co do przepalania się żarówek to wszystko robi się teraz mniej trwałe. Dodatkowo kto będzie pamiętał która kiedy była wymieniana.
 • Poziom 9  
  Co najważniejsze nie napisałeś jakie żarówki , znajomy ma żyrandol z halogenowymi a jak wiadomo halogeny mają krótka żywotność . Z 2/6 w roku wymienia ,
 • Moderator
  Zbych034 napisał:
  Praktycznie wszystkie żyrandole 60W wytrzymają (do to w sumie 540W czyli bardzo jasno).


  Praktycznie, to żadne. Większość żyrandoli jest (była) przewidywana na żarówki maksymalnie 40W.
  Powodem częstego przepalania się jest najczęściej brak możliwości odprowadzania ciepła, a potem zbyt wysokie napięcie zasilające.

  W ogóle, temat nadaje się do kosza. Autor niech się wysili i poszuka podobnych tematów na forum.
 • Poziom 10  
  Szukałem ale większość to była jak podłączyć żyrandol. Czyli wnioskuje że najlepiej jakbym dał 40W żarówki.
  Nasunęła mi się taka myśl liczenia tego gdyż byłem w sklepie elektronicznym i koleś chciał kupić do ozdoby świątecznej(10 lampek w kształcie świeczek) i pan sprzedawca właśnie mu w ten sposób jaki ja pokazałem na górze liczył.
 • Poziom 42  
  Witam.
  Może ja też,coś dorzucę do tematu.Mam przed sobą opakowanie żarówki 40Wat z Piły.Pisze tu:230 Volt ,1000h !!!!!!!!!
  A co to oznacza? Świecąc średnio 5h dziennie żarówka ma wytrzymać 200 dni .Czyli niewiele więcej niż pół roku.
  A dawniej na żarówce pisało 240 Volt, a220 Volt mało gdzie było w sieci,chyba blisko transformatora.
  Oczywiście zyskują na tym producenci żarówek, bo niestety musimy częściej kupować.
 • Poziom 36  
  Kolego autorze, nie myl lampek świątecznych z żyrandolem. W lampkach świątecznych jest połączenie szeregowe, jest kilka żarówek na niskie napięcie, łączone mogą świecić na 230V, natomiast w żyrandolach ie stosuje się takiej metody, tylko łączy się równolegle, tak, że każda żarówka jest na 230V.
 • Poziom 13  
  Generalnie powodem przepalania się żarówek najczęściej jest zawyżone napięcie zasilania. stare żarówki obliczone były na napięcie 220V, i wszystko by było ok gdyby jakiś czas temu napięcie sieci, w Polsce nie zostało zmienione na 230V. Jeżeli ktoś mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie stacji transformatorowej to prawdopodobnie ma w gniazdkach napięcie 235 a nawet spotykam się że 240V różnica 20V to już dużo, a biorąc pod uwagę tandetę jaką teraz produkują, częsta wymiana żarówek to standard.
  Następną przyczyną przepalania się żarówek (żarowych) jest stan techniczny instalacji, a zwłaszcza luźne połączenia przewodów w samym oprawie jak i w miejscach połączeń (puszki, wyłącznik), zdarza się także że to wina samego wyłącznika, z tego co autor postu pisał że jest tam w sumie dziewięć żarówek a to już jest spory pobór mocy (np. 9x75=675 i wyłącznik z TESCO za 9 zł po prostu dostaje zadyszki.